Forrongó Egyiptom – percről percre
Utolsó frissítés:
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök pénteken lemondott, nem sokkal azután, hogy a tengerparti Sarm es-Sejkbe távozott. Mubarak lemondását az alelnök, Omar Szulejmán jelentette be. A kairói Tahrír téren óriási ünneplés kezdődött. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-n percről percre!
Most érkezett
Mubarak kormányzásának mérlege
Mubaraklemondását Egyiptomban a nép örömujjongással fogadta - ami további megszégyenítés lehetett a 82 éves vezető számára. Mubarak ugyanis mindig egyfajta "fáradhatatlan apafiguraként" tekintett magára, aki megvédi országa stabilitását és egyben népe jólétét szolgálja.
Percről percre
Nézze meg, hogy örülnek az egyiptomiak Mubarak bukásának! - fotók
A Hoszni Mubarak egyiptomi elnök távozását követelő tüntetők ünnepelnek Kairóban péntek este.
Nem valószínű, hogy a hadsereg minden hatalmáról lemond majd
A Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport globális kockázatelemző részlegének szakértői Hoszni Mubarak lemondását kommentálva hangsúlyozták, hogy jóllehet az elnök távozása nyomán valószínűleg csitul a megmozdulások hevessége, az átmenet folyamatának azonban még távolról sincs vége. Olyan horderejű további lépésekre van szükség, mint az alkotmány módosítása, valamint új elnök-, illetve jó eséllyel parlamenti választásokat is kell tartani.
Mi lesz a Muzulmán Testvériséggel?
A Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport globális kockázatelemző részlegének szakértői Mubarak lemondását kommentálva hangsúlyozták, hogy jóllehet az elnök távozása nyomán valószínűleg csitul a megmozdulások hevessége, az átmenet folyamatának azonban még távolról sincs vége. Olyan horderejű további lépésekre van szükség, mint az alkotmány módosítása, valamint új elnök-, illetve jó eséllyel parlamenti választásokat is kell tartani.
Bár a helyzet "rendkívül képlékeny", az ugyanakkor valószínűtlen, hogy az egyiptomi hadsereg a majdani választások nyomán kormányra kerülő polgári vezetőknek minden hatalmat átadna - vélekedtek az RBS londoni stratégiai elemzői. A ház szakértői azzal is számolnak, hogy ha a választások "viszonylag szabadabbak lesznek", mint a korábbiak, akkor az eddig betiltott - bár létében megtűrt - radikális iszlám szervezet, a Muzulmán Testvériség komoly politikai erővé válhat Egyiptomban. Az RBS szakértői szerint ugyanakkor a Muzulmán Testvériség legutóbbi nyilatkozataiból arra lehet következtetni, hogy a szervezet legfeljebb a parlamenti mandátumok egyharmadáért szállna harcba, és nem állítana saját elnökjelöltet. (MTI)
Az egész világ örül annak, hogy Mubarak lemondott
Mubarak lemondásának nemzetközi visszhangja egyértelműen pozitív volt.
A hadsereg tanulmányozza a változások kérdését
Az egyiptomi fegyveres erők legfelső tanácsa tanulmányozza a nép által követelt radikális változtatások kérdését - jelentette be a hadsereg péntek, a hármas számú közleményében. Tudatában vagyunk annak, hogy milyen súlyos és komoly az ügy, és ismerjük a nép követelését, hogy gyökeres változtatásokat kell elindítani. A legfelső katonai tanács tanulmányozza az ügyet, hogy teljesíthesse nagy népünk reményeit". "A tanács nyilatkozatot fog kiadni, felvázolva a lépéseket, eljárásokat és útmutatókat, megerősítvén ugyanakkor, hogy nincs más alternatíva, mint a nép által elfogadható törvényesség" - hangzik a közlemény. A katonák köszönetet mondtak Hoszni Mubaraknak, hogy "a nemzet érdekében" lemondott hatalmáról, és "üdvözölte a mártírokat", akik életüket vesztették. (MTI)
Izrael nem tudja, hogyan reagáljon?
Izrael egyelőre hivatalosan nem reagált Mubarak lemondására, csak informális nyilatkozatokat tettek magukat megnevezni nem kívánó források - jegyzi meg a BBC elemzője. Mindez azt jelenti, hogy Izrael nem tudja, hogyan reagáljon. Az izraeliek ugyanis idegesek, hogy mi történik Egyiptomban.
Obama tévén nézte Mubarak lemondását
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök péntek esti lemondásának nemzetközi visszhangja egyértelműen pozitív volt. Barack Obama amerikai elnök egyenes adásban nézte a kairói bejelentést - közölte a Fehér Ház, hozzátéve, hogy az elnök közép-európai idő szerint 21 órakor beszédet fog mondani. Ez egy történelmi nap, egy sarkalatos pillanat Egyiptom és a Közép-Kelet történetében, s az egyiptomiak jogait tiszteletben kell tartani - jelentette ki Kentuckyban Joe Biden amerikai alelnök. Hangsúlyozta, hogy a változásnak "visszafordíthatatlannak" kell lennie. (MTI)
Mubarak bukását az egész Közel-Kelet megérzi
Alig egy hónappal azután, hogy Tunézia Zin el-Abidin ben Ali zsarnokoskodó elnök elűzését ünnepelte, a pénteki kairói események még erőteljesebb képet festettek az arab utca újkeletű hatalmáról: öklüket rázó tömegek a tekintélyelvű Hoszni Mubarak egyiptomi elnök lemondását ünnepelték.