Véres összecsapások az arab országokban – percről percre
Utolsó frissítés:
Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.
Most érkezett
Wulff szerint Kadhafi pszichopata
A német és az olasz államfő egybehangzó véleménye szerint a Líbiában tomboló állami erőszakkal szemben egységes és bátor fellépésre van szükség az Európai Unió részéről. Christian Wulff és Giorgio Napolitano erről csütörtökön Berlinben folytatott eszmecseréjén állapodott meg. A vendéglátó német politikus éles szavakkal bélyegezte meg Moammer Kadhafi líbiai vezetőt. Ami az országában folyik, az Wulff szerint "állami terrorizmus, ilyesmire csak pszichopaták képesek".
Percről percre
Svájc zárolta Kadhafi és környezete esetleges vagyonát
"A (líbiai) közpénzekkel történő visszaélés elkerülése érdekében a szövetségi tanács (a kormány) úgy döntött, hogy azonnali hatállyal befagyasztja Moammer el-Kadhafi és környezete svájci pénzeszközeit" - szögezte le a berni külügyminisztérium közleménye. A határozat "mától érvényes és három évig marad hatályban" - hangzik a hatóságok közlése.
Menekülnek Líbiából
Legkevesebb 30 ezer ember, főként tunéziai és egyiptomi vendégmunkások menekültek el Líbiából az erőszak elől - közölte csütörtökön a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM). Növekszik a kiáramlás az észak-afrikai országból, de a távozók zöme külföldi, eddig csupán 325 líbiai állampolgár volt köztük - jelentette a segélyügynökség.
Hadihajókat küldött Líbia partjaihoz Németország
Németország két fregattot és egy ellátóhajót küldött Líbia partjaihoz - jelentette be csütörtökön egy katonai szóvivő Berlinben. A Brandenburg és a Rheinland-Pfalz fregatt, valamint a Berlin nevű ellátóhajó úton van a Szirti-öböl felé, hogy támogassa a német állampolgár kimenekítését - mondta. Líbiában csütörtök reggelre mintegy 160 német maradt, miután 6-700-at már repülőgépeken elszállítottak.
Este indulhat Máltára a külföldi menekülőkkel a HMS Cumberland
A brit hadügyminisztérium a BBC-nek megerősítette, hogy Bengáziban megkezdődött a külföldiek kimenekítése a HMS Cumberland hajóval, amely este indulhat el Máltára a meglehetősen viharosan vizeken.
Bahreinben tovább tüntetnek, Bejrútban letartóztatták az ellenzéki vezetőt
A manamai Gyöngy téren továbbra is nagy a tüntetők tömege, a kormány nem akadályozza a demonstrációt - írja blogján a BBC. A csatorna szerint Hasszán Mushaimei bahreini ellenzéki vezető azt mondta, a libanoni hatóságok bejrúti megérkezése után rövid időre letartóztatták és elvették az útlevelét, mert Bahrein letartóztatási parancsot adott ki ellene.
Kivégzik a parancsokat megtagadó pilótákat
Ben Wedeman, a CNN tudósítója a Twitteren azt írja, hogy a líbiai légierő egyik pilótája beszámolt neki arról, hogy egyik kollégája szerint a Tripoli mellett fekvő légibázison kivégezték azokat a pilótákat, akik nem teljesítették a rezsim parancsait.
Al-Zavijában legalább 100-an meghaltak, 400-an megsebesültek
Ezt állítja az Al-Dzsazíra által idézett egyik szemtanú, aki a nyugat-líbiai városban lezajlott, több órán át tartó összecsapásról, illetve a kormány katonáinak támadásáról így számolt be: "Közvetlenül az emberekre lőttek, vagy a fejükre, vagy a mellkasukra. Nem csak megijeszteni próbálták az embereket, hanem megölni őket."
Kadhafi elvesztett két olajterminált is
A bengáziak szerint már nem Kadhafi felügyelete alatt áll a Ras Lanuf és Marsa Brega olajterminál, a létesítményeket a helyiek védik - írja a Reuters híre alapján a BBC.