Véres összecsapások az arab országokban – percről percre
Utolsó frissítés:
Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.
Most érkezett
Bíróság elé állítaná Kadhafit a volt kormányfő
Musztafa Ahmed Ben Halim volt líbiai kormányfő szerint nem elég, ha Kadhafi lemond, nemzetközi bíróság elé kell állítani a tüntetők ellen elkövetett bűnök miatt - idézett egy arab nyelvű lapot a Líbia Február 17 oldal. Az egykori miniszterelnök, aki még Idrisz király uralkodása alatt töltötte be a posztot, megerősítette, hogy a Kadhafi-rezsim külföldi zsoldosokat vetett be a felkelők ellen. Hozzátette, hogy a világnak nem szabad csendben maradnia, és független nemzetközi vizsgálatnak kell indulnia a líbiai események miatt.
Percről percre
Az USA hallgat, talán előbb evakuál
Feltűnően hallgat az USA a líbiai fejleményekről (bár korábban Hillary Clinton külügyminiszter többször is elítélte a tünetők elleni erőszakot), ennek oka talán az lehet, hogy az amerikai hatóságok az erős bírálatok kifejtése előtt először szeretnék kimenekíteni az országból az ott tartózkodó több ezer amerikait - írja a Reuters cikkére hivatkozva a BBC.
Mégsem utazott Kadhafi lánya a máltai gépen?
A Guardian szerint a máltai külügyminisztérium tagadta, hogy Aisha Kadhafi is azon a kisgépen utazott volna, amelynek szerdán nem adták meg a leszállási engedélyt Máltán.
Több ezren is meghalhattak Líbiában
Az Emberi Jogi Szervezetek Nemzetközi Szövetsége (FIDH) nevű, párizsi székhelyű nem kormányzati szervezet szerdán legalább 640-re tette a líbiai kormányerők és az ellenzéki tüntetők között vívott összecsapások halálos áldozatainak a számát. Ez több mint kétszerese a 300 halottal számoló hivatalos líbiai veszteségmérlegnek. Egy francia orvos viszont, aki most tért vissza haza Bengáziból - a kormányellenes megmozdulások kiindulópontjából -, szerdán viszont kétezerre becsülte a csak az ebben a városban elesettek számát. (MTI)
Közlednek a felkelők Tripolihoz
A tüntetők közölték, hogy átvették az uralmat Misztráta felett; amennyiben ez igaz, úgy ez az ország nyugati felének eddigi legnagyobb települése, amely kikerült a központi kormányzat ellenőrzése alól. A líbiai kormányhadsereg komoly erőket vezényelt a fővárostól nyugatra fekvő Szabráta városába, hogy leverje a biztonsági erők helyi főhadiszállását és kormányzati épületeket elfoglaló tüntetőket - közölte a tripoli kormányhoz közelálló egyik honlap.
Az ellenzéki tüntetők azt állítják, hogy a másfél ezer kilométer hosszú líbiai földközi-tengeri partvidék csaknem felét ellenőrzik, a líbiai-egyiptomi határtól számítva, s helyenként saját "igazgatási szerveket" állítottak fel. Egy "védelmi bizottság" szerint helyiek őrzik a Tobruk város melletti "szupertitkos" légvédelmi rakétaállomást is. A demonstrálók uralják a Tripolitól 800 kilométerre keletre fekvő Adzsdábíjához vezető utakat, így a Szidra-öböl mentén fekvő kulcsfontosságú olajmezőket is. Kadhafi hatalma emiatt Tripoli körzetére, a középső országrész egyes körzeteire és az ország távoli nyugati vidékeire korlátozódik, de helyenként ott is gyengülni látszik. (MTI)
Politikai foglyokra bukkantak a föld alatt
Eddig ismeretlen föld alatti börtönökre bukkantak a felkelők a kelet-líbiai Bengáziban - jelentette a Twitteren a Sabab ifjúsági mozgalom. A szervezet szerint az életben talált politikai foglyok feltehetően hosszú évek óta most látták a napot először.
Három hadihajó tart Bengázi felé
Erről egy tiszt számolt be a New York Times tudósítójának, aki a Twitteren azt írta, hogy a három hadihajót azért küldték Bengáziba, hogy megtámadják a várost. A legénység tagjai megosztottak azzal kapcsolatban, hogy mit tegyenek - tette hozzá a tudósító.
Kadhafi lánya ülhetett a Máltáról visszafordított líbiai gépen
A hírek szerint Moammer Kadhafi lánya, Aisha is azon a kisrepülőgépen ülhetett, amely Líbiából indulva szerdán Máltán szeretett volna leszállni. A kisgép azonban nem kapott leszállási engedélyt, ezért 20 percnyi körözés után visszaindult Líbiába - írja a Times of Malta című lap.
Megjelent az Al-Kaida Kelet-Líbiában
Háled Kaim líbiai külügyminiszter-helyettes azt mondta szerdán európai uniós tagállamok tripoli nagyköveteinek, hogy az al-Kaida iszlám emírséget hozott létre a kelet-líbiai Derna körzetében; helyi lakosok azonban cáfolták szavait. A terrorszervezet által létesített "dernai emírséget Abdelkarim Haszadi, az amerikaiak guantánamói börtöntáborának egyik volt foglya vezeti" - jelentette ki Moammer Kadhafi kormányának külügyminiszter-helyettese a nagyköveteknek, azt állítva, hogy az al-Kaida egy "tálib" forgatókönyvet készül megvalósítani az észak-afrikai országban.