percről percre

Véres összecsapások az arab országokban – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.

Most érkezett

Brit chartgépet küldenek Tripoliba, Egyiptomból segélyek érkeznek

Nagy-Britannia chartergépet küld Tripoliba az ott rekedt britek kimentésére - jelentette a BBC, amely szerint eközben Keletről, Egyiptom felől több segélycsoport is indul az ország belseje felé. Az egyik csoport 30 ezer fontnyi orvosi felszereléssel és hét orvossal minél beljebb szeretne jutni, hogy az ottani kórházakban segítsen - tette hozzá a csatorna.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
22 23 24 25 26
38

Észak-Európából pótolja Róma a kieső líbiai gázt

Olaszország növeli észak-európai gázimportját, amivel a kieső líbiait helyettesíti - jelentette be Paolo Romani olasz gazdasági miniszter. Az Észak-Európából Olaszországban gázt szállító vezeték jelenleg 80 százalékos kapacitással üzemel, amit 98 százalékra növelnek. A Líbiát Szicíliával a tenger alatt összekötő Greenstream gázvezetéket leállították az észak-afrikai országban napok óta tartó kormányellenes zavargások miatt. Olaszország gázfogyasztásának 10 százaléka származik Líbiából. (MTI)

Szankciókat vethet be az EU Líbia ellen

Áttekintik az EU tagországainak illetékesei, milyen szankciókat lehet vagy kell alkalmazni Líbia ellen az erőszak aránytalan alkalmazása miatt - jelentették be az Európai Bizottság szóvivői Brüsszelben szerdán, a testület szokásos napi sajtótájékoztatóján. Több uniós tagállam előzőleg már jelezte, hogy javasolni fogja büntetőintézkedések bevezetését az észak-afrikai ország vezetése ellen. A tagállamok EU melletti állandó nagykövetei már szerdán foglalkoznak a kérdéssel - jelezte Catherine Ashton külügyi főképviselő szóvivője. (MTI)

Tüntetnek Tobrukban, Dernában nők vonultak az utcára

A kelet-líbiai Tobrukban tömegtüntetés zajlik, Dernában pedig nők és lányok vonultak az utcára - írja a Twitteren a Sabab ifjúsági mozgalom.

Nem működik a telefon, nincs internet

Nem működik a telefon, nincs internet, csak sms-t tud küldeni a Guardian helyszínen tartózkodó tudósítója, legalábbis ezt írta a Twitteren. Libyan Dude névvel pedig valaki azt írta, meglepődött azon, milyen sok és milyen nagy méretű "függetlenségi zászló" - azaz a régi királyság zászlaja - került elő a városokban, hiszen 42 évig nem lehetett őket használni.

Kettészakadt a líbiai média

Az állami tévé és hírügynökség továbbra is Kadhafi oldalán áll, míg az interneten elérhető rádiók többsége a forradalmi vezető ellen foglal állást - írja a BBC, amely szerint a líbiai híroldalak eközben nem frissülnek.

Megöltek egy török munkást Tripoli mellett

Törökország több mint ötezer állampolgárát menekítette ki az elmúlt három napban a kormányellenes lázadás sújtotta Líbiából, egy török állampolgárt azonban megöltek az arab országban - közölte szerdán a török külügyminiszter. Ahmet Davutoglu elmondta, hogy kedd este értesültek a török állampolgár - egy építőmunkás - haláláról. A CNN Türk török hírtévé honlapján közölte, hogy a török munkást egy ismeretlen fegyveres lőtte agyon egy Tripoli közelében folyó építkezésen. Az észak-afrikai arab országban mintegy 25 ezer török állampolgár él, dolgozik. (MTI)

Bengáziban visszaszolgáltatják a fegyvereket

Bengáziban, Líbia második legnagyobb városában, amely már korábban a felkelők irányítása alá került, a fiatal tüntetők elkezdték visszaszolgáltatni a hatóságoktól korábban megszerzett fegyvereket a Legfelsőbb Bíróság központjának és a közelben lévő ügyészségnek - írja a Reutersre hivatkozva a Líbia Február 17 című oldal.

Lemondott a Kadhafi-alapítvány igazgatója

A líbiai hatalomnak a polgári lakossággal szembeni erőszakcselekményei miatti tiltakozásul lemondott tisztségéről a Kadhafi-alapítvány ügyvezető igazgatója, Juszef Szavani - közölte szerdán az al-Dzsazíra arab hírtévé. Az igazgató Kadhafi második legidősebb fiának, az alapítvány vezetőjének, Szaif al-Iszlámnak a főtanácsadója volt. Szavani a Reuters tudósítójának küldött sms-üzenetében azt írta: vasárnap lemondott a Kadhafi-alapítványnál viselt tisztségéről, így fejezve ki "döbbenetét az erőszak miatt".

Távozott tisztségéből Líbiai indonéziai nagykövete is. Szalaheddín el-Bisari, aki hazáját Szingapúrban is képviselte, közölte: nem tudta elviselni, hogy a Kadhafi-rendszer civileket öl meg. Döntéséről szerdán tájékoztatta az indonéz hatóságokat.

Szaúd-Arábia: meghirdették "a harag napját" a Facebookon

Meghirdették "a harag napját" Szaúd-Arábia szerte a Facebook közösségi portálon; szerda reggelig több mint 460-an csatlakoztak a választott vezetőket, a nőknek nagyobb szabadságot és a politikai foglyok szabadon bocsátását követelő felhíváshoz. Azt egyelőre nem tudni, hogy a március 11-re meghirdetett tüntetést támogatók közül hányan élnek Szaúd-Arábiában és hányan külföldön, s hogy hányan hajlandók utcára vonulni közülük a világ legnagyobb kőolajexportáló országában. A tunéziai és egyiptomi vezetők hatalmát megdöntő tüntetéseket fiatalok szervezték a közösségi oldalak segítségével, de Szaúd-Arábiában egy közelmúltbeli internetes felhívás a teljes érdektelenségbe süllyedt, egy ember sem demonstrált Rijádban.

1
22 23 24 25 26
38