percről percre

Véres összecsapások az arab országokban – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.

Most érkezett

Élelmiszer- és benzinhiányról beszélnek Tripoliban

A líbiai fővárosban élők beszámolói szerint elkezdett elapadni az élelmiszerutánpótlás a boltokban és a CNN szerint az egyik külvárosból azt jelentették, üzemanyaghiány miatt több benzinkút is bezárt. Az erről beszámoló helyi lakos szerint a benzinellátás leállítása a kormány egyik stratégiája lehet az emberek mozgásának korlátozására.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
28 29 30 31 32
38

Bahrein: hét ember halt meg a kormány szerint

A bahreini vezetés szerint hét ember halt meg az országban lezajlott összecsapásokban, további 25-öt pedig még mindig kórházban kezelnek - közölte a CNN. A tüntetők korábban 10-11-re tették a halálos áldozatok számát.  

Újabb külföldi újságíró jutott be Líbiába a keleti határon át

"Média: a keleti határ nyitva van nektek, nem kell vízum, semmi. Kérjük, számoljatok be a sztorinkról" - írja a Twitteren a Sabab Líbiai Ifjúsági Mozgalom. Tegnap a CNN riportere jutott be első nyugati újságíróként Líbiába Egyiptom felől, nem sokkal ezelőtt pedig az Al-Dzsazíra egyik munkatársa is átlépte az egyiptomiak által megnyitott határt. A csatorna szerint a tudósítót a Sidi Barani határtelepülésen megrohanták a líbiaiak, hogy pendrive-okon adják át a stábnak az elmúlt napokban készült fotók és videók tömkelegét.

Párizs három gépet küld a franciákért

A francia külügyminisztérium a BBC szerint bejelentette, hogy három repülőgépet küld Tripoliba a francia állampolgárok kimenekítésére. A bangladesi külügyminiszter szerint az ázsiai ország is állampolgárai kimenekítésére készül. A BBC azt írja, 50 ezer bangladesi dolgozik Líbiában, sokan külföldi építőipari cégeknél.

"Semmi nem igaz" a pletykából a nagykövet szerint

"A hajam égnek állt, amikor meghallottam" - mondta a tripoli magyar követség tetejről tüzelő katonák hírére reagálva az Origónak Marton Béla líbiai nagykövet. Szerinte "semmi nem igaz" a pletykából, amely iszonyú károkat okoz a magyar érdekeknek, és teljesen fölöslegesen megijesztette a helyi magyarokat. Azt mondta, annyira alaptalan az információ, hogy még arra sincs ötlete, honnan eredhet. A nagykövet szerint kedd reggelre már nyugalom volt Tripoliban, "hogy ez vihar előtti csend, vagy hosszabb távú lesz, nehéz megjósolni".

Egyiptomi légihíd a Líbiában rekedtek evakuálására

Két egyiptomi katonai gép landolt Líbiában, hogy evakuálja az ott rekedt egyiptomiakat - írja a BBC. Az egyiptomi EgyptAir légitársaság ma négy géppel folyamatosan szállítja haza a Líbiában tartózkodó egyiptomiakat - jelentette be a csatorna szerint az ország külügyminisztere.

Átállt katonák csaptak össze a zsoldosokkal

A Líbiai Ifjúsági Mozgalom szerint a tüntetők oldalára átállt katonák csaptak össze a Kadhafi-rezsim zsoldosaival Shahatban.

CNN: a katonák "mindenkire lőnek, aki megjelenik az utcákon"

Tripoliban továbbra is erős a hadsereg jelenléte, részben a tegnapi támadásokról szóló hírek miatt az emberek otthon maradtak, alig van mozgás az utcákon, a várost lezárták - írja a helyszínről a BBC tudósítója. A katonák kordonokat állítanak fel, és mindenkire lőnek, aki megjelenik az utcákon, még azokra is, akik a holttesteket akarják elvinni - teszi hozzá a CNN a Nemzeti Front Líbia Felszabadításáért nevű ellenzéki csoportosulás szóvivőjére hivatkozva, aki négy szemtanú beszámolója alapján adott helyzetképet.

Kína "nagyon aggódik"

Kína "nagyon aggódik" a líbiai helyzet miatt, és kormánya ígéri, hogy megvédi az országban dolgozó állampolgárait és működő vállalkozásait - hangzott el a kínai külügyi szóvivő keddi sajtótájékoztatóján. Kína reméli, hogy Líbia mielőbb képes helyreállítani a társadalmi stabilitást és a politikai rendet - hangoztatta Ma Csao-hszü. Hozzátette: a kínai kormány utasította tripoli nagykövetségét, hogy tegyen meg minden szükséges intézkedést a kínai állampolgárok és szervezetek biztonsága érdekében. A szóvivő utalt rá, hogy Líbiában február 16-a, a zavargások kezdete óta kínaiakat és kínai vállalatokat támadtak meg sérüléseket, illetve vagyoni kárt okozva. Peking ezek miatt tiltakozott a líbiai félnél, és követelte a történtek azonnali kivizsgálását, valamint az elkövetők megbüntetését.
   

1
28 29 30 31 32
38