Véres összecsapások az arab országokban – percről percre
Utolsó frissítés:
Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.
Most érkezett
Polgári célpontokat bombáztak Tripoliban
Harci gép bombázott polgári célpontokat a líbiai fővárosban, Tripoliban - erősítette meg kedden Líbia újdelhi nagykövete.
Percről percre
Jellemző sérülések: fej, mellkas, gerinc
Egy Tripoliban tüntető orvostanhallgató azt mesélte az Al-Jazeerának: töb halott és sértült 17 és 34 év közötti ember került kórházba az éjszaka. Sérüléseik többsége a fejükön, mellkasukon, gerincük környékén volt. Azt is hozzátette ugyanakkor, hogy reggelre elcsendesültek az utcák - írja az Al-Dzsazíra.
Kedden összeül az ENSZ BT Líbia ügyében
Kedden összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy megvitassa a líbiai helyzetet - jelentette be hétfőn Los Angelesben Ban Ki Mun, a világszervezet főtitkára. Közölte azt is: beszélt Moammer Kadhafi líbiai vezetővel, akitől visszafogottságot kért. (MTI)
Egy twitterező zsoldosokról ír a tripoli magyar nagykövetség tetején
Egy líbiai twitterező hallomásból, a nagybátyjától úgy értesült, hogy néhány zsoldos megszállta a líbiai magyar nagykövetség tetejét Tripoliban, és onnan lövöldöznek. A hvg.hu munkatársa felhívta a Tripoliban lévő magyar nagykövetséget, de a telefont nem vette fel senki. A budapesti külügyminisztérium illetékese éjjel fél egykor - magyar idő szerint - nem tudott ilyen eseményekről. Mint elmondta, késő délután, kora este beszélt a tripoli nagykövetségünkkel, és semmi ilyesmiről nem tájékoztatták. Szerinte, ha hasonló dolog történt volna, akkor értesítették volna erről.
Kadhafi megszólalt, azt állítja, Líbiában van
Kedd hajnalban megszólalt a líbiai állami tévében Moammer Kadhafi.
Elmondta, hogy nem Venezuelában van, ahogy ezt híresztelték, hanem Tripoliban.
Tripoli fölött mégsem zárták le a légteret
Hétfő esti osztrák védelmi minisztériumi források szerint Tripoli, Líbia fővárosa fölött zártnak minősítették a légteret a helyi hatóságok. Utóbb a tárca helyesbített: a bécsi védelmi minisztérium hétfő éjszaka közölte, hogy néhány órával korábbi értesülésével ellentétben mégsem zárták le a légteret Tripoli felett. Michael Huber szóvivő szerint a tárca egyik forrásától származott a téves információ, de miután leellenőrizték azt, kiderült: a líbiai főváros légtere szabad. A szóvivő közölte: az osztrák hadsereg egyik C-130-as szállítógépe el tudott indulni Tripoliból Máltára utasterében 62 kimenekített európai állampolgárral, osztrákokkal, németekkel, franciákkal és hollandokkal.
Bahreinben új mozgalmat alapítottak a rendszer támogatására
A bahreini fővárosban több ezren gyűltek össze hétfőn, hogy rokonszenvükről biztosítsák az ország vezetését, és az egybegyűltek előtt bejelentették: mozgalmat hoztak létre a szunnita irányítású rendszer támogatására. A Nemzeti Egység Tömörülése néven létrehozott mozgalomhoz vallási méltóságok és jeles közéleti személyiségek is csatlakoztak. A csoport létrehozását bejelentő Abdellatif Mahmúd-Al Mahmúd hangoztatta: az ország stabilitása legfontosabb prioritás, amely nem lehet alku tárgya. A tömeg a királyt, a kormányfőt és a Bahrein egységét éltette. A gyűlést egy nagy mecsetben és annak környékén rendezték meg el-Manáma egyik keleti negyedében, miközben a központi Gyöngy téren folytatódtak az ellenzéki tüntetések. (MTI)
A bahreini király bebörtönzött síitákat enged el
A bahreini király bebörtönzött síiták szabadon engedését rendelte el hétfőn, más politikai foglyok esetében pedig utasítást adott az ellenük folyó bűnvádi eljárás felfüggesztésére - jelentette a BNA, a Perzsa-öbölben lévő szigetország hírügynöksége. A jelentés nem tért ki arra, hogy hány emberre vonatkozik Hamad bin Isza al-Kalifa sejk utasítása. A síita ellenzék egyik vezetője az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva úgy vélte: egy 25 fős csoport tagjairól van szó, akiket októberben terrorista cselekmények elkövetésének vádja alapján ítéltek el. A politikai foglyok szabadon engedése a síita ellenzék egyik fő követelése a kormánnyal való tárgyalások megkezdéséért cserében. (MTI)
Kadhafi fia szerint félreeső lőszerraktárakat bombáztak, nem tüntetőket
Szaif al-Iszlam al-Kadhafi, a líbiai vezető, Moammer al-Kadhafi fia, a líbiai állami hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy az ország fegyveres erői nem támadtak tüntetőkre Tripoliban és Bengáziban. A repülők pedig távoli területeken bombáztak lőszerraktárakat.
Az USA a vérontás leállítását követeli
Hillary Clinton, amerikai külügyminiszter a vérontás leállítására szólította fel a líbiai kormányt. Szerinte a kormánynak tiszteletben kell tartania az általános emberi jogokat. Clinton erőteljesen elítélte a líbiai eseményeket.