percről percre

Véres összecsapások az arab országokban – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.

Most érkezett

Líbia: az erőszak beszüntetésére szólítanak az EU-külügyminiszterek

A líbiai tüntetők elleni erőszak azonnali beszüntetésére szólítottak az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei hétfőn Brüsszelben kiadott közös állásfoglalásukban. A miniszteri tanácskozás után Catherine Ashton külügyi EU-főképviselő - a közös nyilatkozatot idézve - hangoztatta, hogy a líbiai nép reformok iránti legitim törekvéseire választ kell adni, mégpedig "nyitott, bevonó és nemzeti" jellegű párbeszéd útján. Ashton elmondta, hogy több EU-tagország fontolgatja állampolgárainak kimenekítését Líbiából, és ezek között szóba került az erőfeszítések összehangolása is. (MTI) 

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
32 33 34 35 36 37 38

Halálos áldozat a jemeni tüntetésen

Életét vesztette egy kormányellenes tüntetés egyik résztvevője hétfőn Jemenben, Áden városában; kórházi források szerint a biztonsági erők lőtték le a férfit. Ezzel tizenkettőre emelkedett az öt napja tartó utcai tiltakozások halálos áldozatainak száma a dél-jemeni kikötővárosban. A tüntetők autógumikból barikádot emeltek, és meggyújtották. (MTI)

Az EU-t felkészületlenül érte az észak-afrikai tiltakozási hullám

A lengyel államfő szerint felkészületlenül érte az Európai Uniót az észak-afrikai tiltakozási hullám az ottani kormányok ellen. "Egy ilyen tiltakozási hullámra, mint amilyen az észak-afrikai országok kormányai ellen robbant ki az utóbbi hetekben, az Európai Unió egyszerűen nem volt felkészülve" - jelentette ki Bronislaw Komorowski hétfőn Prágában sajtóértekezleten, miután tárgyalt vendéglátójával, Václav Klaus cseh köztársasági elnökkel. "Mindezek ellenére az Európai Uniónak bátornak kell lennie ahhoz, hogy hosszú távon támogassa a demokratikus mechanizmusokat Észak-Afrikában és másutt is" - jegyezte meg Komorowski. "Kadhafi európai barátainak a jelek szerint problémákkal kell most szembenézniük" - vélekedett Václav Klaus.

 

Két líbiai vadászgép szállt le váratlanul Máltán

Máltán váratlanul leszállt két líbiai harci repülőgép - közölték hétfőn szemtanúk. A helyi sajtó e szemtanúkat idézve azt írta, hogy a Mirage típusú, együléses vadászgépek a máltai nemzetközi repülőtérre érkeztek délután. A külügyminisztérium a jelentés idején megpróbálta kideríteni, hogy minek tudható be a leszállásuk. Egyéb részletek nem ismeretesek. Egy későbbi, katonai forrásra hivatkozó jelentés szerint két líbiai polgári helikopter is landolt a szigeten, hét - állítólag francia - utassal a fedélzeten. Líbiában napok óta heves kormányellenes megmozdulások és fegyveres összecsapások  vannak, amelyek hétfőn átterjedtek a fővárosra, Tripolira is. (MTI)

A közösségi média fontos szerepet játszik a népfelkelésekben

Helytálló web 2-es forradalmakról beszélni Észak-Afrikában, hiszen az új közösségi média nélkül nem terjedtek volna ki ennyi országra, már az arab és a muszlim világon is túlra a népfelkelések - mondta Búr Gábor Afrika-szakértő az MTI-nek hétfőn. Gazdik Gyula történész úgy látja, az internetes eszközök szerepe jelentős, de nem meghatározó az átalakulásban, amelyhez politikai akarat kell. 

Egészen bizonyos, hogy a közösségi média nélkül nem történtek volna ilyen megmozdulások, hiszen információs monopóliummal rendelkező diktatórikus rendszerekről van szó - mondta Búr Gábor, az ELTE docense. Kifejtette, hogy az adott rezsimek csak részlegesen védekezhetnek az internet lekapcsolásával, mivel ez gazdaságuk leállásával fenyegetne. A diktátorok óriási, dollármilliárdos károkat okoznának saját országuknak, még fel is erősödnének azok a gondok, amelyek miatt a népfelkelések kitörtek, hiszen a szegényebb országok különösen megérzik az élelmiszerek drámai drágulását. "A technika fejlettségével egyetlen diktátor sem képes felvenni a versenyt" - tette hozzá.

Gazdik Gyula, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézet (SVKI) tudományos főmunkatársa arról beszélt: a társadalmi média nagyon jelentős szerepet játszik az elégedetlenkedők mozgósításában, de ez a szerep nem meghatározó. Rámutatott, hogy a Twitter, a YouTube, a Facebook, az sms-ek sok információt közvetítenek, de ez önmagában kevés a társadalmi változások gerjesztéséhez, ehhez politikai akarat is kell. Az észak-afrikai folyamatok megértéséhez szerinte nem szabad elfelejteni, hogy ezekben az országokban a tekintélyelvű kormányzásnak nagyon mély gyökerei vannak. A fejlettebb politikai rendszerekből átvett intézményeket, például a parlamentet nem nyugati módon, hanem a történelmi tradíciók szerint működtetik. Ez a nyugatinál lényegesen szűkebb politikai mozgásteret jelent, amely egy idő után nem képes a társadalom sokrétű érdekeit integrálni, és napirendre kerül a politikai rendszer tágításának igénye.

Halottak és sebesültek Marokkóban

Öten meghaltak, 128-an - köztük a biztonsági erők tagjai - pedig megsebesültek a vasárnapi tüntetéseket követő csetepatékban Marokkóban - mondták el a hatóságok hétfőn. Öt ember elszenesedett holttestére bukkantak rá egy felgyújtott pénzintézetben az ország északi részén található Al-Hoszeimában - értesítette a sajtót Taib Serkavi belügyminiszter. A nyomozás folyamatban van, 120 embert kihallgattak a zavargásokkal kapcsolatban. (MTI)

 


 

Az S&P rontott Bahrein adósi besorolásain

A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal rontotta Bahrein adósi osztályzatait a napok óta tartó tüntetések miatt, amelyeknek halálos áldozatai is vannak.

Kadhafi már nincs a fővárosban?

A BBC kairói tudósítója szerint egyre kaotikusabb a helyzet Líbiában, egyes híresztelések szerint Kadhafi már nincs is a fővárosban, vagy szülővárosába, Sirtbe, vagy pedig sivatagi bázisára, Sabhába vonult vissza. Az Al-Dzsazíra oldalán megjelent külsős Twitter-bejegyzések egyike szerint a tábornok már az országot is elhagyta és Venezuelába repült. A BBC szerint szinte minden jelentős törzsi csoport és vallási vezető csatlakozott már az ellenzékhez, mint ahogy több líbiai nagykövet is.

Csak Kadhafi pártolói kerülnek műsorba

A líbiai állami tévében hazafias dalokat sugároznak és egy betelefonálós műsort, amelyben a BBC szerint minden megszólaló azt ígéri, megvédi Kadhafit és a "forradalmat".

Újabb rendőrörsöt gyújtottak fel Tripoliban

A Reuters szerint most a líbiai főváros egyik keleti peremkerületében lobbantottak lángra egy rendőrörsöt. Tegnap éjszaka két másik rendőrörsöt is felgyújtottak a tüntetők Tripoliban, az egyik támadásról készült az alábbi videó.

1
32 33 34 35 36 37 38