percről percre

Véres összecsapások az arab országokban – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.

Most érkezett

Fotó: kimenekítésre váró külföldiek Líbiában

Kimenekítésükre váró külföldiek várakoznak az induló hajóra Bengázi kikötőjében.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
7 8 9 10 11
38

A NATO mindenre kész Líbia ügyében

Minden eshetőségre készen kíván állni a NATO a líbiai helyzet alakulását illetően - derül ki abból a közleményből, amelyet a szövetség döntéshozó szerve, az Észak-atlanti Tanács pénteki rendkívüli ülése után adtak ki Brüsszelben.

Kadhafi: "harcolni fogunk és legyőzzük őket!"

A kormányellenes lázadás miatt szorongatott helyzetű Moammer Kadhafi líbiai vezető pénteken hívei előtt fogadkozott, hogy győzelmet aratnak ellenségeik felett, s arra bíztatta támogatóit, védjék meg Líbiát és annak olajipari érdekeltségeit.

Az ENSZ elítélte a líbiai hatóságokat

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa pénteki genfi ülésén elítélte a líbiai hatóságokat az erőszak alkalmazásáért és nemzetközi vizsgálatot kezdeményezett azoknak az atrocitásoknak a felderítésére, amelyek megítélése szerint kimeríthetik az emberiesség elleni bűntett fogalmát.

Bejelentették a választásokat Tunéziában

A minisztertanács közleményéből nem derül ki, hogy elnök- vagy parlamenti választást ígértek. A nap során Tuniszban több mint százezres tömegtüntetés volt a kormány ellen. A belügyminisztérium épületénél a rendőrök figyelmeztető lövéseket adtak le, amikor a tüntetők felmásztak az épület kerítésére.

Zárva vannak a líbiai kikötők

Egy líbiai kőolajat vásárló azt mondta, hogy megszűnt a kommunikáció a legtöbb kikötővel, az oda tartó hajók a nyílt vízen vesztegelnek vagy visszafordultak. Egy másik forrás pedig arról számolt be a Reutersnek, hogy a kikötői kiszolgáló személyzet hiánya, illetve a térségben uralkodó rossz időjárás miatt legalább öt tankhajó vesztegel líbiai kikötőben, mintegy 3 millió hordó kőolajjal.

Az ország egyik legnagyobb olajmezőjével összeköttetésben állókelet-líbiai kikötők, Marsá al Hariqah és Zuetina zárva vannak. A nyugat-líbiai Závija olajkikötő pedig a viharos időjárás miatt nem üzemel. Maga a város a kormányellenes tüntetők kezén van. Líbia hat fő olajtermináljából öt az ország keleti területén található, amit jórészt már elfoglaltak a lázadók. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) adatai szerint az észak-afrikai ország januárban 958 millió hordó kőolajat exportált, ennek legalább 60 százalékát a keleti kikötőkből

Megállapodtak a Líbiára kiszabandó EU-szankciókról

Megállapodás született az uniós tagállamok között a Líbia ellen hozandó szankciók tartalmáról - közölte pénteken az MTI-vel neve mellőzését kérő EU-forrás.

Szakadás előtt áll a Kamisz Brigád?

Szakadás jelei mutatkoznak egyes beszámolók szerint a Kadhafi egyik fia által vezetett Kamisz Brigád fegyveres elitalakulat tagjai között - írja a Sabab ifjúsági mozgalom, amely szerint ha ez bebizonyosodik, akkor az akár az uralkodó rezsim végét is jelentheti.

Még nem kapott berepülési engedélyt a magyarokért küldött repülő

Az a repülőgép, amely a Líbiában rekedt magyarokat hozná haza, a líbiai hatóságok berepülési engedélyére vár, anélkül nem indulhat el - mondta Pataki Eszter külügyminisztériumi szóvivő pénteken. Pintér Sándor belügyminiszter csütörtökön azt közölte: tudomása szerint mintegy 50-60 magyar állampolgár tartózkodik Líbiában, értük Magyarország repülőgépet küld.

1
7 8 9 10 11
38