Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
percről percre

Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

Most érkezett

Élelmiszerüzlet Japánban

Üresek a polcok az IIvate prefektúrabeli Icsinoszeki egyik üzletében.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
9 10 11 12 13
42

Tokióban egyre nagyobb a sugárzás miatti félelem

A japán fővárosban "valódi félelelem" bontakozott ki a fukusimai atomerőmű radiokatív sugárzásával kapcsolatban. Sok külföldi hagyja el az országot, a kínaiak például több busszal érkeztek a Niigata reptérre. A menekülők között már japánok is vannak. (BBC)

Az USA 450 fős sugárzás-védelmi csapatot küldhet

Az USA azt fontolgatja, hogy egy 450 fős sugárzás-védelmi csapatot küld Japánba. (Kyodo News)

Jól vannak a magyar diákok

Legalább ötven magyar diák tartózkodik jelenleg Japánban, mindannyian biztonságban vannak, a cunami és a földrengés sújtotta régiókból kimenekítették őket. (Eduline)

Mi lesz a paraziták sorsa?

A katasztrófa sújtotta Japánban több millióra teszik azon fiatalok számát, akik a társadalomtól teljesen elzártan élnek, szüleik tartják el őket. A szigetországot sújtó tragédia vízválasztó lehet az életükben: az optimista verzió szerint „felébrednek” és együttműködnek a társadalom idősebb tagjaival. A pesszimista szcenárió viszont nem sok jóval kecsegtet.

„A hikikomorikat parazitaként is szokták emlegetni. Bezárkóztak a szobájukba és hosszú évek óta nem jönnek ki onnan. Mindez erőszakos viselkedésmintákkal is párosul. A szülők félnek tőlük. Nappal a konyhában hagynak neki ételt, amit aztán éjszaka esznek meg. Nem érintkeznek senkivel, se a szüleikkel, senkivel. Teljesen leépülnek, nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is” – mesélt a hvg.hu-nak a hikikomori-jelenségről Dr. Hidasi Judit japanológus, a Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi Karának dékánja. A regisztrált hikikomorik száma ugyan egymillió, de a valóságban ennél kétszer-háromszor többen lehetnek – magyarázta a japanológus.

Két külföldi pilóta nem akar visszatérni Japánba

Több külföldi, de Japánban dolgozó pilóták megtagadta, hogy visszatérjen a szigetországba dolgozni - írja a Kyodo News-ra hivatkozva a Reuters. A Star Flyer Inc.-nél dolgozó amerikai és orosz pilóta a földrengés óta szabadságon van és nem terveznek visszamenni Japánba - közölte a légitársaság, amely járattörlésre kényszerült.

Súlyosabb besorolást kapott Fukusima, már csak két fokozattal vannak Csernobil mögött

Japánban megemelték a fukusimai baleset súlyosságának szintjét, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség hétfokú skáláján a korábbi 4-es fokozat helyett 5-ös szintre. Ezzel a japán baleset már csak két lépéssel marad el az 1986-os csernobili katasztrófa mögött, amely utólag 7-es besorolást kapott a nukleáris balesetek listáján. (BBC)

OHA: Európára nem hat a fukusimai sugárzás

Az Országos Atomenergia Hivatal (OHA) főigazgatója szerint a Paksi Atomerőmű leállítása szóba sem kerül. Rónaky József szerint elképzelhető, hogy hetek múlva majd rendkívül finom radioaktivitás lehet mérni Európában is, ahol megjelenhetnek radioaktív anyagok, de kizárt, hogy Európa lakosságára ennek hatása lenne - közölte. A Paksi Atomerőmű kapcsán kiemelte: az 1990-es években végrehajtott közel 60 milliárd forintos biztonságnövelő program megerősítette az erőmű földrengésállóságát. Egy 2006-os nemzetköz felülvizsgálat megállapította, hogy ez a biztonságnövelés jól sikerült - tette hozzá. (MTI)

Kérdezzen szakértőnktől!

A japán atomerőmű-válság kapcsán egyre gyakrabban idézik Csernobilt, majd magyarázzák el szakértők, mi a különbség az egykori és a mostani helyzet között, vetik fel a kérdést, hogy milyen mértékű szennyeződére lehet számítani, s veszélyezteti-e ez Európát. Az sem egyértelmű sokak számára, miért is locsolják az erőművet, milyen következménye van a túlhevülésnek, s valóban megvédi-e a környéken lakók egészségét egy bezárt ablak. Világszerte arról vitatkoznak politikusok, szakemberek és civilek, milyen jövője lehet ezek után az atomerőműveknek.

Kékesi György atomerőmű-szakértő segítségével szeretnénk segíteni e kérdések megválaszolását. Írja meg kommentben vagy küldje el kérdését a hvg.hu@hvg.hu címre (a levél tárgya legyen: atom). A válaszokat a jövő hét elején olvashatják oldalunkon.

Új videó: néhány méteren múlt a tévések élete

Néhány percen múlt, hogy nem mosta el a múlt pénteki cunami azt a japán tévéstábot, amely Sendaiban taxival próbált menekülni a szökőár elől, majd később egy több emeletes épület felső szintjein talált menedéket. Mások azonban egy fa tetején, háztetőkön ragadtak, az ő megmentésükben is segédkeztek a tévések. Közben természetesen forgott a kamerájuk is, amely mindent rögzített.

1
9 10 11 12 13
42
Hozzászólások