Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
Utolsó frissítés:
A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Ötven tonna vizet locsoltak a 3-as reaktorra
Pénteken is folytatódott a fukusimai erőmű túlhevülő reaktorainak csütörtökön megkezdődött hűtése, ma beszálltak a tűzoltóság járművei is, amelyek délután 50 tonna vizet locsoltak a 3-as reaktor elhasznált fűtőanyagokat tartalmazó medencéjére. Közben az erőművet működtető Tepco cég azon dolgozik, hogy újra állandó áramellátást építsen ki az erőműben, ezzel ugyanis újraindulhatna a létesítmény korábban leállt hűtőrendszere. (Kyodo News)
Percről percre
NRC: hetekbe telhet az atomerőmű biztonságossá tétele
Még hetekbe telhet, míg sikerül lehűteni a fukusimai atomerőmű reaktorait, s ezzel ellenőrzés alá vonni a létesítményt - jelentette ki Gregory Jaczko, az amerikai Nukleáris Szabályozási Bizottság (NRC) vezetője. (MTI)
Van, ahol májusig nem áll helyre a Honda gyártása
A Honda a Wall Street Journal szerint arra figyelmeztette az amerikai márkakereskedőket, hogy nem biztos, hogy egyes japán üzemeiben teljesen helyre tudja állítani a gyártást május előtt. Ez arra utalhat, hogy az ipar a korábbi félelmekkel szemben még hosszabb idő múlva sem állhat teljesen talpra. (BBC)
Már több mint 6500 halálos áldozatról tudnak
Az AFP hírügynökség rendőrségi adatokat idézve azt írja, hogy a földrengés és cunami halálos áldozatainak száma 6539-re nőtt. Ez már magasabb, mint az 1995-ös kobei földrengés áldozatainak a száma. (BBC)
NAÜ: eljutott az áram a fukusimai erőműhöz, a helyzet nem romlik
Eljutott az áram a fukusimai atomerőműhöz – jelentette be csütörtök este Bécsben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) a Tokiótól kapott tájékoztatásra hivatkozva.
Japán rendőrség: 5692 halottja van a katasztrófának
A japán rendőrség legfrissebb közlése szerint - amit a BBC idéz - a szigetországi katasztrófának 5692 halálos áldozata van. Ugyanakkor 9506 embert még továbbra is eltűntként tartanak nyilván. A hírforrás hangsúlyozza, hogy egyik adat sem tekinthető véglegesnek, az aktuális információkat összesítette csupán a japán rendőrség.
Moszkva kész segíteni a reaktortüzek oltásában
Oroszország kész bármilyen segítséget nyújtani a Japánt ért katasztrófa következményeinek elhárításában, beleértve a Fukusima atomerőműben égő tüzek oltását is - jelentette ki csütörtöki tájékoztatóján Alekszandr Lukasevics, az orosz külügyminisztérium szóvivője. Azt mondta, Oroszország emellett további humanitárius segélyt is szán Japánnak, jelenleg éppen egy szállítmányt állítanak össze takarókból, matracokból és műanyagtartályokból. Az orosz Távol-Keleten csütörtökön késő délután a szokásos szintű, sőt, helyenként annál csekélyebb radioaktív sugárzást mértek. Jaroszlav Strombah, a Kurcsatov Intézet igazgatója, atomtudós a súlyos aggodalmak ellenére hangsúlyozta: a nukleáris energiának nincs alternatívája, az atomerőművekről való lemondás a fejlett országokban az életszínvonal eséséhez vezetne. (MTI)
Ma még Obama is megszólal
Barack Obama amerikai elnök is megszólal még csütörtökön a japán helyzettel kapcsolatban. (Reuters)
Három óra alatt 84 ezren kezdték követni a Tepco Twitter-oldalát
A fukusimai erőművet működtető Tepco vállalat csütörtökön, hat nappal a múlt pénteki természeti katasztrófa után elindította hivatalos Twitter-oldalát - írja a TepcoDisaster. A vállalat csak japánul tesz közzé információkat, és egyelőre csak két bejegyzés született. Ennek ellenére három óra alatt 84 ezren kezdték követni az oldalt.
IMF: Tokiónak megvan a pénzügyi kapacitása a válsághelyzet kezelésére
Japánnak megvan a pénzügyi kapacitása a földrengés és a cunami után keletkezett humanitárius és infrastrukturális gondok kezeléséhez - jelentette ki csütörtökön Washingtonban Caroline Atkinson, az IMF szóvivője. Atkinson szerint Japán számára most az a legfontosabb, hogy az újjáépítésre és a gazdaság újraélesztésére összpontosítson. A szóvivő nem kívánt kommentárt fűzni a jen erősödéséhez, csak annyit jegyzett meg, hogy a japán fizetőeszköz árfolyama az 1995-ös kobei földrengés után is emelkedett. Az IMF a japán gazdaság helyzetét a világgazdaság kilátásairól szóló, április 11-én nyilvánosságra hozandó jelentésében fogja értékelni. (MTI)