Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
Utolsó frissítés:
A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Két nagy cunamit élt túl egy indonéz férfi
Egy indonéz férfi azt állítja, hogy két nagy cunaminak is "részese" volt: a hét évvel ezelőtti indonéziai után most túlélte a Japánt múlt pénteken megrázó földrengés okozta hatalmas szökőárt is. (MTI)
Percről percre
Szingapúr is távozásra kérte állampolgárait
Szingapúr is távozásra kérte állampolgárait a fukusimai erőmű körüli 100 kilométeres körben. Korábban az USA, Ausztrália és Dél-Korea kérte ugyanerre állampolgárait, de ezek az országok csak 80 kilométeres távolságban szabták meg a határt. (CNN)
5,8-as utórengés rázta meg a keleti partot
Helyi idő szerint nem sokkal csütörtök este fél tíz után újabb, az első mérések szerint 5,8-as utórengés rázta meg Chiba prefektúra keleti részét. Az utórengés epicentruma 40 kilométerre volt a japán partoktól. (CNN, Guardian)
Rögzítették a földrengés hangját az óceán mélyén
A spanyolországi Katalán Műszaki Egyetem bioakusztikai laboratóriuma rögzítette a múlt pénteki japán földrengés hangját, a felvételen 16-szorosára kellett felgyorsítani a hangokat, hogy az emberi fül számára is hallhatóak legyenek.
Pénteken folytathatják a reaktor locsolását
A kormány szerint pénteken folytatódhat az erőmű helikopterekkel, illetve vízágyúkkal történő hűtése. (Kyodo News)
Friss kép a fukusimai erőműről
A felvételen jobbról balra látható az erőmű első négy reaktora. (Reuters, Kyodo)
Mégsem lehet masszív áramkimaradás Tokióban
Ha a jelenlegi fogyasztás szintje fennmarad, mégsem lesz masszív áramkimaradás a fővárosban. (Kyodo News)
Felfüggesztették a 3-as reaktor vízágyúzását
A japán NHK tévécsatorna jelentése szerint a magas sugárzási szint miatt felfüggesztették a 3-as reaktor vízágyúzását. Az akciót 40 perc után fejezték be, az öt vízágyú kétperces váltásban locsolta a reaktort. (Reuters, CNN)
A locsolás ellenére növekszik a sugárzási szint
A helikopterekkel, majd vízágyúkkal történő hűtés ellenére az erőművet működtető Tepco szerint a sérült reaktorban növekszik a sugárzási szint. (Kyodo News)
Bórt küldenek az erőműbe a franciák
Franciaország a radioaktív sugárzás elleni védőfelszereléseket és mintegy 95 tonna bórvegyületet indított útnak Japánba - közölte csütörtökön Eric Besson francia ipari miniszter. A bór segítségével késleltethető a túlhevülés és a fűtőelemek leolvadása a megrongálódott Fukusima atomerőmű reaktoraiban.
A francia Areva atomenergia csoport már szerdán bejelentette, hogy repülőgépet bérelt, és amint lehet elindítja a gépet Japánba, rakományában különböző védőfelszerelésekkel és 100 tonna bórvegyülettel. A cég tájékoztatása szerint a segélyszállítmány egyebek közt 3 ezer védőmaszkot, 10 ezer védőruhát és 20 ezer pár védőkesztyűt is tartalmaz. (MTI)