Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
percről percre

Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

Most érkezett

Meghalt 14 ember az evakuálásuk után

Evakuálásuk után meghalt 14 beteg, akiket a fukusimai erőmű közelében lévő okumai kórházból szállítottak át az iwaki evakuációs központba. (Kyodo News)

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
15 16 17 18 19
42

"Kisebb késedelem" történt az információk átadásában

Jukio Edano kormányszóvivő szerint "kisebb késedelem" történt a megsérült reaktorokkal kapcsolatos információk átadásában az amerikaiak számára. Korábban az amerikai Nukleáris Szabályozási Bizottság (NRC) arról számolt be, hogy az egyik, elhansznált fűtőelemeket tároló - helikopterekkel is locsolt - medencében már alig volt víz.

Az NRC tanácsára az USA azt tanácsolta a fukusimai erőmű körül 80 kilométeres körben tartózkodó amerikai állampolgároknak, hogy hagyják el a területet. A japán atomenergiai ügynökség szerint az amerikai kérés "nem helyes", és a jövőben jobb információcserét fog kialakítani az amerikiakkal a félreértések elkerüléséért. A japán hatóságok korábban 20 kilométeres körben rendelték el az emberek evakuálását és 20-30 kilométeres körben arra kérték az ottélőket, hogy ne menjenek a szabadba. (BBC, Guardian)

Masszív áramkimaradások lehetnek Tokióban

Az ipari miniszter szerint Tokióban előre nem látható masszív áramkimaradásokra lehet számítani, hacsak nem csökken a jelenlegi áramfogyasztás. A kormány arra kérte a közlekedési cégeket, hogy ritkítsák a vasúti járatokat, ezzel is csökkentve a fogyasztást. (Guardian)

Térkép mutatja, merre terjedhet a japán sugárzás

Az alábbi interaktív térképen a Comprehensive Nuclear Test Ban Treaty Organization szervezet előrejelzése azt mutatja be, hogy az eheti időjárás hogyan befolyásolhatja a fukusimai erőműből származó esetleges nukleáris sugárzás terjedését. A térkép valós sugárszinteket nem ábrázol, de azt bemutatja, hogy a kék pontokkal jelölt mérőállomások mikor észlelhetik először a háttérsugárzás lehetséges megnövekedését. A térképet a New York Times tette közzé, amely egészségügyi és atomenergetikai szakértőkre hivatkozva azt írja, a lehetséges radioaktív füst felhígulhat terjedés közben és az Egyesült Államok nyugati partvidékén szélsőségesen kis egészségügyi következményekkel járhat majd. (BBC)

Kattintson az alábbi képre, és nyomja meg a Play gombot!

Kattintson a térképre!

Több mint 14600-ra nőtt a halottak és eltűntek száma

A földrengésben meghalt áldozatok és az eltűntek száma összesen már 14650 az AFP szerint. (BBC)

A II. világháború óta nem volt ilyen erős a jen

Rekordszintre erősödött a jen az amerikai dollárral szemben csütörtökre virradó éjszaka: magyar idő szerint fél 11 körül egy dollár már csak 76,52 jent ért. A második világháború óta nem volt ilyen erős a japán valuta.

A jen erősödését szakértők arra vezetik vissza, hogy sokak véleménye szerint a japán biztosítótársaságok tömegesen hazatelepítik befektetéseiket külföldről, mert finanszírozniuk kell a múlt heti földrengés és cunami utáni, gigászi méretű kártérítéseket. Noha a költségvetési ügyek japán minisztere ezt "alaptalan híresztelésnek" mondta, a piaci szereplők már most elkezdtek tömegesen jent vásárolni, arra számítva, hogy később az árfolyam tovább emelkedik. (MTI)

Délután már lesz áram a fukusimai erőműnél

A Kyodo hírügynökség szerint délutánra részlegesen helyreállhat a Fukusima atomerőmű áramellátása. Ha újra lesz áram, akkor a szakértők szerint be lehet indítani a szivattyúkat, amelyek a reaktorokat és a fűtőrudakat tartalmazó pihentető medencéket vízzel töltik fel, és ezzel lehűtik. (MTI)

Ötezer fölé nőtt a halálos áldozatok száma

A csütörtöki rendőrségi összegzés szerint 5178 halálos áldozatot követelt a múlt pénteki földrengés és a cunami, míg az eltűntek száma 8606. (MTI)

Ismét helikopterekkel hűtik a 4-es reaktort

A japán hadsereg helikopterei csütörtökön nagy mennyiségű vizet zúdítottak a fukusimai atomerőmű két reaktorára, hogy így próbálják lehűteni a fűtőrudakat. Az NHK tévécsatorna élőben mutatta a műveletet, melynek során CH-47 Chinook típusú helikopterek repültek át az atomerőmű felett, s négy alkalommal 7500 liter vizet zúdítottak a létesítmény hármas, illetve négyes reaktorára. Egyelőre nem tudni, sikerrel járt-e a bevetés.

A japán hatóságok már szerdán is megpróbálkoztak egy hasonló akcióval, de akkor a túl nagy radioaktivitás miatt fel kellett függeszteni a műveletet.(MTI)

NRC: az egyik tárolóban már teljesen szárazon vannak a fűtőelemek

Tovább súlyosbodott a helyzet a fukusimai atomerőműnél egy washingtoni illetékes szerint: Gregory Jaczko, az amerikai Nukleáris Szabályozási Bizottság (NRC) vezetője szerint a japán erőmű egyik, a nukleáris fűtőanyag tárolására szolgáló pihentető medencéjében már egyáltalán nincs víz. Ha ez igaz, akkor semmi sem akadályozza az itt lévő fűtőrudak túlhevülését, s összeolvadását, ami pedig jelentős radioaktív szennyezést bocsáthat a levegőbe.

Japán illetékesek cáfolták Jaczko közlését, azt állítva, hogy a helyzet stabil. Jaczko egyébként egy szerdai kongresszusi meghallgatáson azt is közölte, hogy tudomása szerint a radioaktivitás szintje rendkívül magas, s bárki, aki közel megy a létesítményhez, potenciálisan halálos dózist kaphat. Azt nem mondta meg, hogy honnan származnak az értesülései, de mind az NRC-nek, mind az amerikai energiaügyi minisztériumnak vannak szakértői Japánban. (MTI)

1
15 16 17 18 19
42
Hozzászólások