Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
Utolsó frissítés:
A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Az amerikaiaknak 80 km-es távolságot kell tartani
A Pentagon közölte, hogy elővigyázatosságból a Japánban tartózkodó amerikai légierő tagjai jódtablettát kaptak. Azt is közölték, hogy az amerikai haderőnek 80 km-es távolságot kell tartania a Fukushima erőműtől - kivéve, ha külön utasítást kapnak. (Reuters, BBC)
Percről percre
A legrosszabb forgatókönyv felülmúlja Csernobilt
A francia kormány úgy ítéli meg, hogy a "legrosszabb forgatókönyv" esetén a "csernobilinál is nagyobb hatása" lehet a japán atombalesetnek - mondta a szerdai kormányülés után a szóvivő. "Kimondhatjuk, hogy a legrosszabb forgatókönyv is lehetséges, sőt valószínű a fukusimai atomerőműben" - erősítette meg Nathalie Kosciusko-Morizet környezetvédelmi miniszter. (MTI)
Interaktív térkép az összes japán földrengésről
Az új-zélandi Canterbury Egyetemen egy olyan térképet állítottak össze, amelyen naponta, vagy akár óránként is követhetjük a Japánt megrázó rengések méretét, mélységét és idejét is. A szűrési feltételeket a jobb felső sarokban lehet beállítani, majd a lejátszás gombot kell megnyomni. (Guardian)
Kormányszóvivő: nincs ok a paksi atomerőmű leállítására
Semmi ok nincs a paksi atomerőmű leállítására - jelentette ki a kormányszóvivő szerdai budapesti sajtótájékoztatóján a japán katasztrófával kapcsolatos felvetésre válaszolva. Nagy Anna hangsúlyozta: a paksi a biztonságos erőművek közé tartozik. Hozzátette, Magyarország közelében nincs olyan törésvonal, mint amilyen a japán katasztrófát okozta. (MTI)
Az elhasznált fűtőelemek is problémát okozhatnak
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) szerint a japán hatóságok azt jelezték, hogy aggasztónak találják a fukusimai erőmű 3-as és 4-es egyéségénél található, elhasznált fűtőelemek tárolására használt medencék állapotát. (BBC)
Miben más, mint Csernobil?
A csernobili szennyeződéssel szemben, ez a radioaktív anyag hamar földet érhet, így nem jut el nagyobb távolságokra - állítja egy atomenergiával foglalkozó biztonsági szakártő. (Reuters) Csernobilban a tűz oka nagy mennyiségű grafit volt, és annak kigyulladása és elterjedése magasan a levegőbe juttatta a mérgező anyagot.
"A japán reaktor gyakorlatilag ellenőrizhetetlenné vált"
Az EU energiaügyi biztosa, Günther Oettinger azt mondta: az elkövetlező órákban katasztrofális események is bekövetkezhetnek. Úgy fogalmazott, a japán reaktor "gyakorlatilag ellenőrizhetetlenné" vált. A biztos szóvivője azt mondta: nincsenek extra információik a japán helyzetről. (Reuters)
Megérkezett a vízágyú az 1-es reaktorhoz
Megérkezett a rendőrségtől korábban kért vízágyú a fukusimai erőmű 1-es reaktorához. A vízágyú segítségével az erőmű 4-es reaktorát akarják lehűteni. (Kyodo News)
Amatőr videó: várakozás közben lepte meg az utasokat a cunami
A YouTube-ra szerdán felkerült múlt pénteki amatőr felvételen az látható, hogy a reptéri utasok a terminálépület hatalmas üvegablakain keresztül nézik, amint a cunami autókat mos el közvetlenül az épület falai mellett. Az nem derül ki, melyik reptéren készült a felvétel.
Evakuálják az orosz diplomatákat
Oroszország március 18-án kezdi meg a diplomaták és családjaik evakuálását. (Reuters)