Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
Utolsó frissítés:
A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Termelnek a Toyotánál
Csütörtökön megkezdődik a termelés a Toyota egyes alkatrészgyártó üzemeiben - közölte az autógyár szerdán Tokióban. Hétfőtől, március 21-től kezdve pedig megindulnak az alkatrész szállítások a Toyota külföldi üzemeibe. Arról még nem született döntés, hogy az autógyártás mikor indul újra a japán üzemekben.
Percről percre
Már több mint 11 ezer ember halt meg vagy tűnt el
11 ezerre nőtt az eltűntek illetve elhunyt áldozatok száma Japánban. A II. világháború óta ez az első olyan alkalom, hogy egy természeti katasztrófa okán ilyen sok áldozat van az országban. A renőrség közlése serint 3 676 halálesetet már megerősítettek, míg 7 558 embert továbbra is eltűntként tatrtanak számon. Az északkeleti és középső prefektúrákban 440 000 ezer embert szállásoltak el 2 400 menedékhelyen. A mentési munkát nehezíti, hogy a kevés az üzemanyag, amelyre a teherautóknak és a mentőknek is szükségük lenne. (NHK)
1,6 millió háztartásban nincs víz
Tobb mint másfél millió háztrtásban még mindig nincs víz - tudatta a japán egészségügyi minisztérium. A vízhiány fokozódhat, s a kommunikációs vonalak sem álltak még helyre a romba dőlt területeken. A minisztérium 309 lajtos kocsit helyezett ki azokra a területekre, ahol sokan maradtak víz nélkül.
A Debreceni Egyetem hallgatói maradnak Japánban
A Hirosaki Egyetem már a katasztrófa napján tájékoztatta a debreceni intézményt arról, hogy a földrengés epicentrumától 300-400 kilométerre lévő városban is érezték a földmozgást. Kár nem keletkezett, senki nem sérült meg, az átmeneti áramszünet után pedig már helyreállt a megszokott élet.
Az itt tanuló két hallgató a Debreceni Egyetemet levélben tájékoztatta, mindenképp maradnak Japánban. "Az egyetemen minden aktuális információhoz hozzájutunk, ezen felül pedig a híreket is figyelemmel kísérjük. A tokiói magyar nagykövetségnek már jeleztük, hogy jól vagyunk" - fogalmaztak, kiemelve, hogy az egyetemi személyzet és a hatóságok is mindenben segítségükre vannak. Hozzátették: az utórengéseket már nem érzik és a kedvező széljárás miatt sugárzásnak sincsenek kitéve.
A Chiba Egyetemen tanuló hallgató szintén jelezte: bár nyugtalanítja a helyzet, egyelőre nem tér haza. A három tanuló a tervek szerint augusztus végéig marad a szigetországban.
Peking elrendelte az atomerőművek biztonsági felülvizsgálatát
A kínai kormány felfüggesztette az atomerőművek építésének engedélyeztetését, egyben biztonsági felülvizsgálatot rendelt el a már működőknél - derül ki az államtanács szerdai közleményéből. Kínát és a kínaiakat élénken foglalkoztatják a japán történések; a kormány, az illetékes hivatalok és a média igyekeznek a rendelkezésre álló információkat, mérési eredményeket, meteorológiai előrejelzéseket megosztani a közvéleménnyel, megnyugtatni az embereket, hogy biztonságban vannak, a veszélyeztetett japán területen lévő kínaiakat pedig hazaszállítják. (MTI)
Kirúgták a katasztrófával tréfálkozó komikust
A japán természeti katasztrófán ízetlenül tréfálkozó twitterüzenetei miatt felmondott Gilbert Gottfriednek egy Japánban komoly érdekeltséggel bíró biztosítótársaság, amelynek reklámhangja volt a komikus színész. (MTI)
Beszámoló Japánból: sokan nem bíznak a kormányban
A földrengés és cunami túlélői közül sokan nem bíznak a japán kormányban, de nincs más olyan megbízható szervezet, amelyre támaszkodhatnának - írta a hvg.hu-nak küldött üzenetében egy Tokió mellett élő japán újságíró. Ikuo Anai szerint a tervezett áramkimaradások mára a mindennapi élet részévé váltak, fennakadások vannak az élelmiszerellátásban, és bár barátaival kerülik a sugárveszély témáját, szerinte mindenki nagyon aggódik a fukusimai erőmű sorsa miatt.
Nincsenek radioaktív anyagok a csapvízben
Nem tartalmaz radioaktív jódot vagy céziumot a csapvíz a japáni Fukusima prefektúrában, ahol a földrengést követően az egyik nukleáris erőműnél sugárzó anyag szivárgását észlelték - közölte a Kyodo japán hírügynökség a helyi kormányzatot idézve. A tájékoztatásban a szerda délutáni adatok szerepeltek. A nap során korábban elvégzett vizsgálatok ezeknek az anyagoknak a csekély jelenlétét mutatták ki, de a prefektúra szerint az ilyen gyéren szennyezett víz sem jelent veszélyt a közegészségre. (MTI)
800 ezer dolláros adomány Japánnak
Egy szénbányászattal foglalkozó cég tulajdonosa, egy jómódú indonéz család közel 800 ezer dollár adományt ajánlott fel a japán túlélők megsegítésére - írja a kyodonews.jp. A család 24 éves lánya, Elaine Low egy csekket adott át a szingapúri japán követségen. A Forbes magazin a Low családot a harmadik leggazdagabb indonéz családként rangsorolta, 3,6 milliárd dolláros vagyonával. A családnak számos barátja él Japánban.
Sarkozy G20-csúcsot hív össze Japán miatt
Nicolas Sarkozy francia elnök speciális G20 csúcstalálkozót hív össze, hogy a Japánban történtek után a szervezethez tartozó országok megbeszélést tartsanak az energetikai szektorról. Összeülnek a G7-ek pénzügyminiszterei is. (BBC)