
Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
Utolsó frissítés:
A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Leállítanak és felülvizsgálnak hét német atomreaktort
"Kötelezettséget vállalunk minden atomerőmű biztonsági felülvizsgálatára" - mondta Angela Merkel kancellár a sajtónak, miután találkozott az atomerőművekkel rendelkező tartományok miniszterelnökeivel. A döntésben szerepet játszott, hogy a japán földrengés okozta súlyos erőműbaleset egy csapásra felerősítette Németországban az atomenergiával szembeni, hagyományosan is erős félelmeket.
Percről percre
A földrengés legnagyobb tőzsdei vesztesei
Óriásit estek bizonyos cégek a japán tőzsdén, miután egyre rosszabb hírek érkeztek az ország földrengés sújtotta atomerőműveiről, illetve a cunami által elpusztított ipari bázisokról.
A külügy Ivate, Mijagi és Fukusima elhagyását javasolja
A Külügyminisztérium a Tokióban és vonzáskörzetében tartózkodó magyar állampolgároknak azt javasolja, hogy figyeljék a japán hatóságok által közzétett óvintézkedéseket, és tartsák be őket.
Csökkent az olaj ára
Több mint két százalékkal 110 dollár alá csökkent hordónként az északi-tengeri kőolaj ára kedden délelőtt, aminek két oka van: részben a globális piacokra jellemző általános kockázatkerülés, valamint a világ harmadik legnagyobb olajfelhasználójának számító Japán gazdasági kilátásainak a bizonytalansága.
Visszaesett a radioaktivitás szintje a Fukusima-1-ben
Az egészségre potenciálisan ártalmas szintű sugárzást mértek reggel az erőműnél, miután történt ott két robbanás, és kigyulladt egy kiégett fűtőelemeket tartalmazó víztartály. Edano Jukijo szóvivő elmondta: ez a gyors változás arra utal, hogy a 3. reaktorban történt robbanás okozta a sugárzási szint megemelkedését, és nem arról van szó, hogy folyamatosan áramlana ki a szennyeződés a környezetbe.
Nagy mínuszok az európai tőzsdéken
Több mint háromhavi mélypontra zuhantak a vezető európai tőzsdeindexek kedden a kereskedés beindítása után nagyjából egy órával, mert az újabb atomrobbanást követően felerősödtek a befektetői aggodalmak a világ harmadik gazdasági nagyhatalmának számító Japán felépülését illetően.
Minden magyarral sikerült felvenni a kapcsolatot
A katasztrófa idején Japánban tartózkodó összes magyarral sikerült felvenni a kapcsolatot, mindannyian jól vannak - közölte Pataki Eszter, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője kedden. Vasárnap még hét magyart kerestek, egy öttagú családot és további két embert. Pataki Eszter keddi tájékoztatása szerint utóbbiakkal, két egyetemistával még hétfőn sikerült felvenni a kapcsolatot, azóta pedig az öttagú családdal is érintkezésbe tudott lépni a magyar követség.
A mért sugárzás töredéke rákot okoz
A fukusimai erőműnél óránként 400 milliszivert sugárzást mérnek, márpedig évi 100 milliszivert radioaktív sugárzás már rákbetegséget okozhat a Nukleáris Világszervezet szerint.
Oroszország kész evakuálni a Kuril-szigetek és Szahalin lakosságát
Az orosz távol-keleti térségben vasárnap óta megugrott a radioaktív sugárzás következményei ellen ajánlott, jódot tartalmazó gyógyszerkészítmények eladása.
Törlik a légitársaságok a japán járatokat
Több légitársaság is lemondta a Japánba induló járatait. Az egyik közülük a tajvani Eva, amely nem indítja tokiói és sapporói járatait március végéig a BBC szerint.