Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
Utolsó frissítés:
A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Felvétel a füstről
Az ABC 24 televízió adásáról készített felvételen jól látszik, amint füst gomolyog a Fukusima Daiicsi atomerőmű 1-es egységéből Okumamacsiban, miután robbanás történt a létesítményben.
Percről percre
Videó a robbanásról
Négy dolgozó megsebesült, amikor a hűtési folyamatban használt hidrogén berobbant a Tokiótól 240 kilométerre északra található 1-es számú atomerőműben. A videó megtekintéséért kattintson!
Hatalmas károkról érkeznek hírek
A földrengés után bekövetkezett cunami szinte mindent betemetett a hömpölygő árral.
Robbanás a fukusimai atomerőműben
Az erőműben fennáll a veszélye a fűtőrudak megolvadásának, amely azonban szakemberek szerint nem okoz katasztrófát. Siomi Riohei, a japán nukleáris biztonsági bizottság képviselője szerint a jelenlegi ismeretek szerint az olvadás következményei tíz kilométer sugarú körben okozhatnak problémát. A térségben élő 51 ezer ember zömét már kitelepítették.
Több mint ezren haltak meg vagy tűntek el
Több mint ezer ember halt meg vagy tűnt el a Japán északkeleti partvidékét pénteken megrázó, 8,9-es erősségű földrengés és az általa kiváltott tengeri szökőár következtében - derült ki a rendőrség által szombaton frissített veszteségmérlegből. Eszerint a természeti csapás legalább 402 emberéletet követelt a szigetország északi és keleti tartományaiban.
Köztük van az a több mint kétszáz fő is, akiknek a holttestét Szendai város strandján találták meg, miután a térségen végigsöpört a szökőár tíz méter magas hulláma. A cunami feltételezések szerint 1200 háztartást érhetett el a körzetben. A halálos áldozatok mellett 673 embert eltűntként tartanak nyilván, 991-en pedig megsérültek. Az adatok nem tekinthetők véglegesnek.
Épségben előkerültek egy elsodort hajó utasai
Épségben előkerültek annak a hajónak az utasai, amelyet pénteken sodort el egy földrengést követő tengeri szökőár Japán északkeleti partjainál - jelentette szombaton a Jiji Press hírügynökség. A hajó 81 utasát a japán fegyveres erők és a parti őrség helikopterei kimentették. A hajót a Mijagi prefektúrábeli Isinomaki kikötőjéből sodorta el a szökőár. A jármű Iszimaki város hajógyárának a tulajdona.
Radioaktív céziumot mutattak ki egy atomerőmű mellett
Radioaktív cézium jelenlétét mutatták ki szakemberek szombaton a Japán északi részén fekvő Fukusima kormányzóság egyik atomerőművének közelében, amely az előző napi, pusztító erejű földrengés óta számos gonddal küszködik - jelentette a Kyodo hírügynökség az atomenergetikai biztonsággal foglalkozó japán hivatalra hivatkozva. A beszámoló szerint a fukusimai 1-es atomerőmű közelében mutatták ki a radioaktív céziumot. A japán rendőrség szombati közlése szerint több mint 215 ezer embert menekítettek ki biztonságosnak vélt helyre Japán északi és keleti részén a földrengést és az által kiváltott tengeri szökőárt követően. Ebbe beletartozik az a 45 ezer fő is, akiket a két fukusimai atomerőmű tíz kilométeres körzetéből evakuáltak.
A szökőár elérte Latin-Amerikát is
Elérték Latin-Amerika csendes-óceáni partvidékét a Japán északkeleti részén pusztító földrengés által előidézett szökőár első hullámai pénteken.
Újabb két földrengés és cunamiriadó Japánban
Újabb, egymást követő két erős földrengés volt Japánban, a fő sziget, Honsú északi részén szombat hajnali négy órakor.
Gőzt engednek ki a fukusimai reaktorból
A bajba jutott fukusimai atomreaktor irányítói arra készülnek, hogy kinyissák a reaktortartály szelepét, s ezzel lecsökkenjen a tartályban a nyomás. A művelet radioaktív gőz kiszabadulásával járhat - jelentette be Kaieda Benri japán ipari miniszter helyi idő szerint a szombat hajnali órákban. A miniszter szerint a kiszabaduló radioaktivitás nagyon kis mértékű lesz, és nem fenyegeti a környékbeliek biztonságát. Kaieda a japán hírügynökség szerint hangsúlyozta, hogy "valamit tenni kell" a nyomás csökkentésére.