Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
Utolsó frissítés:
A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Martonyi: Magyarország ki fogja venni részét a segítségből
Magyarország és a magyar kormány részvétét fejezi ki a Japán földrengés áldozatainak és családtagjaiknak és az egész japán népnek - jelentette ki Martonyi János magyar külügyminiszter pénteken Gödöllőn az európai uniós tagállamok külügyminisztereinek informális ülését megelőző sajtótájékoztatóján.
Martonyi János hozzátette: egyelőre felmérhetetlenek a károk, jelenleg valószínűleg senki nem tudja pontosan hányan haltak meg, vagy hányan tűntek el, de az biztos, hogy a magyar idő szerint péntek reggeli 8,9-as erősségű földrengés Japán történetének egyik legsúlyosabb katasztrófája. A magyar külügyminiszter hangsúlyozta: a Magyar Református Szeretetszolgálat már felajánlotta segítségét Japánnak és "meg fog mozdulni egész Magyarország, a civil szervezetek és a magyar kormány is ki fogja venni a részét a segítségből."
Percről percre
Vegyvédelmi alakulatot küldtek a Fukushima erőműhöz
Atomenergetikai szükségállapotot rendelt el pénteken a japán kormány, mert egyelőre nem tudják lehűteni a földrengés miatt leállított egyik atomreaktort; a védelmi minisztérium vegyvédelmi alakulatot küldött a helyszínre. A Tokiótól 270 kilométerre észak-keletre lévő Fukushima 1-es erőmű második számú reaktorából nem került sugárzó anyag a környezetbe, "az intézkedéseket elővigyázatosságból rendelték el, hogy a legrosszabb esetben is készen álljanak" - mondta Edano Jukio, a kabinet főtitkára. A gondot az okozza, hogy a reaktor hűtőrendszere áramhiány miatt leállt, és a tartalék áramforrás sem működik. A helyi hatóságok közlése szerint a reaktor magja körül csökkenőben van a hűtővíz szintje, de még mindig 3,4 méterrel a fűtőelemek fölött van.
Magyar műholdas elemzés a földrengésről
A japán földrengésről készített műholdas elemzést a Műszaki Egyetem Fotogrammetria Tanszéke. Az elemzés a lehetséges kiterjedésről és károkról áttekintő képét ad. Mivel műholdas megfigyelések ilyen rövid idő alatt nem készülnek, a szakemberek a terület műholdas eszközökkel (SRTM) készített domborzati térképének elemzésével jutottak információhoz. A kép az elmúlt 6 órában kipattant, 6 magnitúdó erőssége feletti földrengések epicentrumát mutatja be, illetve a 10 méter tengerszint alatti magasságú területeket emeli ki piros színnel. Az elemzésből jól kitűnik, hogy az elöntött területek mely parti sávra koncentrálódnak, illetve mely területeket érinthettek.
Két újabb, 5-ös fokozatúnál erősebb utórengést észleltek
Két újabb, 5,1-es fokozató utórengést észleltek Japán keleti partvidékénél - jelentette az amerikai geológiai szolgálat. (BBC)
Hatalmas tűzvész a cunami és a földrengés után
A Mijagi prefektúrabeli Keszennumában hatalmas tűzvész pusztít, "olyan, mintha az egész város lángokban állna". Korábban a földrengés epicentrumához legközelebb fekvő Sandei városában robbanás történt egy petrolkémiai létesítményben, és a beszámolók szerint a hozzávetőleg egymilliós település tengerparti területein is tüzek ütöttek ki. (BBC, Guardian)
300 repülő és 40 hajó segíti a mentést
A Kyodo hírügynökség szerint a japán hadsereg 300 repülőgépet és 40 hajót vet be a mentésben. (BBC)
Elköltöztették a tokiói amerikai követség egy részét
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője szerint John Roos nagykövet az utórengések miatt elköltöztette Tokióból az USA japán nagykövetségének "parancsközpontját". (BBC)
88 ezer lehet az eltűntek száma
A Kyodo japán hírügynökségre hivatkozva a BBC azt írja, hogy 88 ezren tűntek el a pénteki földrengésben és az azt követő cunamiban.