Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
Utolsó frissítés:
A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Súlyos problémát jelenthetnek a sugárfertőzött élelmiszerek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra figyelmeztetett hétfőn, hogy a japán élelmiszerekben talált sugárszennyezés sokkal súlyosabb problémát jelent a korábban gondoltaknál. (MTI)
Percről percre
Világbank: 235 milliárd dolláros lehet a kár
Hétfőn kiadott értékelésében a nemzetközi pénzintézet rámutatott, hogy a károk nagysága a japán bruttó össztermék 4 százalékénak felel meg, és a katasztrófa az idei gazdasági növekedést 0,5 százalékponttal csökkenti. Különböző becslések szerint a károk mértéke 123 és 235 milliárd dollár között mozoghat, a biztosítóknak pedig 14 és 33 milliárd dollár közötti összeget kell kifizetniük a károsultaknak. A Világbank utalt arra, hogy példátlan mértékben rongálódott meg az infrastruktúra és az ingatlanok. Bizonytalansági tényező Fukusima egyes számú atomerőműve, ahol még nem múlt el a vészhelyzet. (MTI)
Nőni kezdett a nyomás a 3-as blokkban
Növekedni kezdett a nyomás a japán fukusimai atomerőmű hármas reaktorblokkjában, és a japán szakhatóságok azt fontolgatják, hogy szellőztetéssel - egy külső szelep megnyitásával - oldják meg a problémát, ami viszont a sugárzás hirtelen megugrásával járna - közölte hétfőn a japán atomenergia-biztonsági szolgálat egyik illetékese. (MTI)
Akadozik a benzinellátás
Japánban a földrengés és szökőár sújtotta Honsú sziget északi területén továbbra is zárva van a benzinkutak nagy része. Tokióban és környékén is nagyon nehéz üzemanyaghoz jutni, a kevés néhány órára kinyitó kutaknál legfeljebb 20 liter benzint lehet tankolni. Az átlagos várakozási idő egy-két óra - jelentette Nagy Navarro Balázs, az MTI Hírcentrumának kiküldött tudósítója. (MTI)
Japánban jövő héten indul újra az autógyártás
Várhatóan a jövő héten újraindul az autógyártás Japánban.
Roszatom: a Fukusima erőműben stabilizálódott a helyzet
A japán Fukusima erőműben már nem kell a legrosszabb forgatókönyv bekövetkeztétől tartani - jelentette ki vasárnap a Roszatom orosz állami korporáció elnöke, Szergej Kirijenko a Rosszija-24 tévé műsorában. Kirijenko hozzáétette, hogy a nukleáris szennyeződés túlnyomó része a Csendes-óceán felé távozott. "A helyzet még nem oldódott meg, még sor kerülhet újabb hidrogénrobbanásokra és sugárzó anyagok kiszivárgására, de a legsúlyosabb eseményeket magunk mögött hagytuk" - mondta.
Besípoltak az ellenőrzésen a Japánból hazatérő BBC-zenekar hangszerei
Olyan mértékű sugárszennyeződés érte Japánban a BBC Filharmonikus Zenekarának hangszereit, hogy a japán turnéról hazaérkező társulat csomagja megszólaltatta a manchesteri repülőtér biztonsági berendezéseit, bár a sugárzás szintje nem volt veszélyes az egészségre.
Cunamiriasztó központ létesül Franciaországban
Hosszú időn át senki sem vette komolyan annak a lehetőségét, hogy a Földközi-tenger térségében cunami pusztíthat, noha ez ott is fenyeget, ha nem is olyan mértékben, mint a Csendes-óceán partjain. Jövőre viszont már nemcsak elvben, hanem gyakorlatban is felkészülnek az esetleges pusztító tengermozgás előrejelzésére: 2012-ben megkezdi működését az a központ, amelynek feladata az Atlanti-óceán északkeleti és a Földközi-tenger nyugati medencéjében kialakuló szökőárak észlelése és a riasztás kiadása lesz (CENALT). (MTI)
A svájciak leállítanák az atomerőműveket
A svájciak óriási többsége (87 százaléka) az atomerőművek leállítását óhajtja országában - derül ki egy vasárnap közzétett felmérésből, amely a japán nukleáris létesítményekben nagy károkat okozó földrengés és cunami után készült. A svájciak 77 százaléka az atomerőművek középtávon való leállítását, 10 százalék pedig azok működésének azonnali beszüntetését akarja. Svájcban hétfőn felfüggesztették a nukleáris létesítmények felújításának terveit. (MTI)
Sikerült stabilizálni a nyomást a 3. erőműben
A CNN szerint a fukusimai 3. erőműben sikerült stabilizálni a nyomást. Korábban arról érkeztek hírek, hogy egyre nagyobb volt a nyomás a létesítményben, ami újabb radioaktív anyag kibocsátásával fenyegetett.