Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
Utolsó frissítés:
A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Jakartában dugók, menekülnek az emberek
Jakartában már várják a cunamit az ott élők - számolt be a BBC riportere Kate McGowen. Az Indonézia észak-keleti részén fekvő várost 2004-ben már elérte a cunami, így az ott élők pontosan tudják, milyen súlyos tud lenni a természeti katasztrófa. A városban komoly közlekedési dugók alakultak ki, ahogy az emberek minél gyorsabban igyekeznek elhagyni a partmenti területeket.
Percről percre
Megdőlt a 332,5 méter magas Tokyo Tower
A Tokyo Reporter a Twitteren arról számolt be, hogy enyhén megdőlt a 332,5 méter magas Tokyio Tower telekommunikációs torony, amely Japán második legmagasabb építménye. A hírhez mellékelt fotón a torony enyhén megdőlt teteje látszik.
Állva gépelnek a The Japan Times szerkesztőségében
A The Japan Times szerkesztőségében állva gépelik cikkeiket az újságírók, miközben bármikor érkezhet a hír, hogy evakuálják őket - írja a Guardian egy twitter- bejegyzésre hivatkozva. Arról is beszámolnak, hogy egyes tokiói iskolák és egyetemek éjszakára is nyitva maradnak, hogy legyen hol megpihennük a fedél nélkül maradt embereknek.
Obama segítséget ajánlott
Barack Obama amerikai elnök részvétét fejezte ki a japán természeti katasztrófa áldozatai miatt és felajánlotta az USA segítségét a helyreállítási munkálatokban. (CNN)
Ez volt minden idők hatodik legnagyobb rengése
A British Geological Survey (BGS) kutatóközpontja szerint a valaha (vagyis 1900 óta) mért hatodik legnagyobb földrengés volt. (BBC)
Vészhelyzetet hirdettek egy atomerőmű miatt
Japánban vészhelyzetet hirdettek, mert leállt az egyik atomerőmű hűtőrendszere - jelentette az AP alapján a BBC.
Kína nincs veszélyben
A Japánt ért nagyerejű földrengést Peking egyes részein is érezni lehetett, miközben a kínai szakértők nem tartanak attól, hogy a cunami Kínát veszélyeztetné. A kínaiaknak nincs okuk a pánikra, de a Csendes-ócáni térség nagyobb részét éberségre figyelmeztette Csen Csien-min (Chen Jianmin) szeizmológus, a kínai földrengéshivatal igazgatója pénteken.
A földrengés epicentrumától mintegy 2500 kilométerre fekvő Peking belvárosában, illetve külső kerületeiben lehetett érezni apróbb földmozgást, az északkeleti rész magas épületeiből több helyütt az utcára rohantak az emberek. A kínai kereskedelmi tárca felhívta a Japánban érdekeltségekkel rendelkező vállalatait, hogy tegyenek meg mindent alkalmazottaik biztonságáért.
Japán szemtanúk beszámolói
Minden, ami eddig bent volt, az most kint van, s a szeretett CD gyűjteményem is mehet a kukába - írja Tokióból "Robert Koch". Hál istennek, hogy ez nem éjfélkor történt, amikor a 4 éves fiam otthon alszik - olvasható a BBC-nek írt beszámolóban, amelyből az is kiderült, a vonatok nem járnak, s a szemtanú környezetében senki nem sérült meg. Azt írja: nagyon ijesztő volt egy magas épületben megélni a földrengést, a lakása most úgy néz ki, mintha bombát dobtak volna rá.
Nincs sugárzásveszély Japánban
A kormányfő szerint rádioaktív anyag nem szabadult el, miután az atomerőműveket leállították.