![Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára](https://img.hvg.hu/Img/da658e97-86c0-40f3-acd3-b0a850f32c30/97af6eca-2e00-44d0-90ac-415f1c62e10d.jpg)
Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
Utolsó frissítés:
A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Nem használják többé a fukusimai 1-es erőművet
Nem használják többé a japán Fukusima 1-es számú (Daiicsi) atomerőművét, amelynek reaktoraiban a március 11-i földrengést és cunamit követően sorozatos balesetek történtek - jelentette be vasárnap a tokiói kormány szóvivője. (MTI)
Percről percre
Folytatják a sérült fukusimai erőmű locsolását
A japán hadsereg folytatta vasárnap a megsérült fukusimai atomerőmű locsolását, hogy elkerüljék a sugárzó fűtőanyag robbanását, ami jelentős mennyiségű radioaktív anyagot juttatna a légkörbe - közölte a japán atombiztonsági hivatal. Szombattól vasárnapig az erőmű 3-as reaktorát öntözték 13 órán át több mint 2 ezer tonna vízzel - idézték a médiák a tokiói tűzoltóságot.
Vasárnap esők várhatók Japánban, és ez azt az aggodalmat kelti a lakosság egy részében, hogy a nap végére - főként Tokió körzetébe - jelzett csapadék sugárszennyezett lehet. Fukujama Tecuro, a miniszterelnök-helyettes kabinetfőnöke az NHK köztévében igyekezett megnyugtatni az embereket, esernyő használatát javasolta, "aki pedig átnedvesedett, mossa le magát". (MTI)
Két túlélőt találtak
Kilenc nappal a földrengés után két túlélőre bukkantak Japánban.
BBC: megint nő a nyomás az egyik fukusimai reaktorban
A BBC szernt ismét növekszik a nyomás a fukusimai hármas reaktorban, abban a létesítményben, amely a legjobban aggasztja a szakértőket. Ezért valószínűleg megint emelkedik a veszélye annak, hogy radioaktív anyagok kerülnek a levegőbe.
Húszezerre nőtt a földrengés áldozatainak száma
A BBC szerint akár 20 ezerre is nőhet az áldozatok száma a Japánt megrázó földrengés után. Az MTI erről már tényként számolt be, az eltűntek és a halálos áldozatok számát összesítve.
Optimista a NAÜ
Jó irányban alakulnak a dolgok a fukusimai atomerőműben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) egyik vezető munkatársa szerint.
Hat munkás kapott túlzott sugárdózist Fukusimánál
Határértéken túli radioaktív sugárzás ért hat munkást a földrengésben és cunamiban megsérült Fukusima atomerőműben.
ÁNTSZ: a magyar lakosságot nem fenyegeti a japán sugárzás
A magyar lakosságra továbbra sincs egészségkárosodási kockázata a fukusimai atomerőmű által okozott sugárzásnak - közölte honlapján az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szombaton.
Sugárszennyezett vezetékes víz Tokióban - részletek
Sugárszennyeződést mutattak ki a japán főváros ivóvízhálózatában, a terhelés szintje azonban elmarad a törvényben rögzített határértéktől. A tárca szakemberei cézium és radioaktív jód jelenlétét mutattak ki. A legmagasabb sugárszennyeződést Tocsigi prefektúrában mérték: itt egy kilogramm víz 77 becquerel radioaktív jódot és 1,6 becquerel céziumot tartalmazott.
A japán egészségügyi minisztérium pedig közölte, hogy a Fukusima prefektúrabeli Kavamata településen csütörtökön meghaladta az egészségügyi határértéket a vezetékes ivóvíz radioaktív jódtartalma, pénteken azonban már a határérték közel felére esett vissza, szombaton pedig még jobban csökkent. Kavamata mintegy 45 kilométerre északnyugatra található a fukusimai atomerőműtől.
Már az egész világon érezhető a japán gyárak termeléskiesése
Egyre több autógyártó vállalat jelenti be, hogy csökkentik vagy ideiglenes leállítják a termelést egyes üzemeikben, a japán természeti katasztrófa miatt kialakult alkatrészhiány miatt. A General Motors Észak-Amerikában, Európában jelentett be termelésleállítás, míg dél-koreai gyárukban termeléscsökkentést terveznek, csakúgy, mint a Renault. A nagy japán autógyártók továbbra sem termelnek, több mint egy héttel a földrengés után. (Független Hírügynökség)