Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
percről percre

Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

Most érkezett

Hármas megállapodás az atomerőművek biztonságáról

Japán, Kína és Dél-Korea megállapodott arról, hogy együttműködnek az atomerőművek biztonságának fokozásában - jelentette be szombaton Tokióban a dél-koreai külügyminiszter. A három ország képviselői nyolc nappal a Japánt sújtó földrengés és szökőár után kezdtek tárgyalásokat a kérdésről. (MTI)

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
5 6 7 8 9
42

A fő ellenzéki párt nem venne részt nemzeti egységkormányban

A legjelentősebb japán ellenzéki párt vezetője szombaton közölte, hogy nem venne részt egy olyan nemzeti egységkormányban, amelynek megalakítását Kan Naoto kormányfő vetette föl az előző nap a katasztrófa utáni újjáépítés érdekére hivatkozva.

A kormányzó Japán Demokrata Párthoz (JDP) közeli forrásokból pénteken ismertté vált, hogy a párt vezetése áttekinti azt a tervet, amelynek értelmében három fővel kiegészítenék a kormányt. Egy-egy helyet a Liberális Demokrata Párt vezetőjének, Tanigaki Szadakazunak és az Új Komeito Párt irányítójának, Jamagucsi Nacuónak ajánlanának fel. A harmadik tárcát a JDP egyik befolyásos vezetője, Szengoku Josito kapná, akit a mostani természeti katasztrófa következményeinek felszámolásával és a helyreállítással bíznának meg. A kormányról szóló hatályos törvény értelmében a kabinetnek legfeljebb 17 tagja lehet. Jelenleg éppen ennyien viselnek tisztséget Kan Naoto kormányában, a terv megvalósításához ezért módosítani kellene a törvényt. (MTI)

A kormányszóvivő szerint javul a helyzet a 3-as reaktorban

"Úgy véljük, hogy a helyzet stabilizálódott" - jelentette ki Edano Jukio kormányszóvivő, hozzátéve, hogy a kívülről végrehajtott hűtési akció hatásosnak bizonyult. Ennek nyomán ugyanis növekedett a reaktorban található víz mennyisége. Kitadzsava Tosimi védelmi miniszter arról tájékoztatta a tárca vezetőségének tanácskozását, hogy a 3. számú reaktorban változatlanul "rendkívül bonyolult" a helyzet. A nap folyamán speciális technika segítségével 1260 tonna tengervizet juttatnak a reaktort körülvevő épületbe. Az alkalmazott technika lehetővé teszi, hogy napi 24 órán keresztül jusson be hűtővíz az atomerőmű legkritikusabbnak tekintett 3. számú blokkjába.

Ismét locsolással próbálják hűteni a 3-as reaktort

Újra locsolni kezdték a katonai tűzoltóatókról a fukusimai erőmű 3-as reaktorát. (BBC)

Vizsgálat indul a sugárfertőzött élelmiszerek miatt

Jukijo Edano kormányszóvivő szerint a hatóságok vizsgálatot indítanak annak kiderítésére, hogy pontosan honna származhattak és hogyan kerülhettek forgalomba azok a sugárfertőzött mezőgazdasági termékek - többek között spenót és tej -, amelyekben magas sugárzási szintet észleltek. A szóvivő szerint a magasabb szint sem veszélyes az emberi szervezetre. (BBC)

Sugárzó spenótot is találtak az erőmű közelében

Többféle növényben is magas radioaktív sugárzási szintet észleltek a fukusimai atomerőmű közelében. (Kyodo News)

Négy reaktornál pofoznák ma helyre az áramszolgáltatást

A japán mérnököknek sikerült kiépíteniük egy elektromos vezetéket a fukusimai atomerőműhöz, s még szombaton négy reaktornál akarják helyreállítani az áramszolgáltatást - tudatta a szigetország atombiztonsági ügynöksége. (MTI)

Mégsem igaz, hogy túlélőt találtak nyolc nap után

Mégsem a romok alatt élte túl a katasztrófát az a fiú, akit szombaton, 8 nappal az országot sújtó hatalmas földrengés után találtak meg egy félig leomlott házban a japán katonák. (MTI)

Volt, ahol 23 méter magasra csapott a cunami

Egy pénteken közétett tanulmány szerint Japánnak volt olyan pontja, ahol a 23 métert is elérte a szökőár magassága a március 11-i földrengés után. A Jomiuri Simbun című lap egy kikötőkkel és repülőterekkel foglalkozó kutatóintézetet idézve közölte, hogy Ivate prefektúrában, Ofunato településnél mérték ezt a hullámot, amely egész városokat törölt le a térképről. Az intézet a műholdas helyzetmeghatározók (GPS) és egyéb mérőeszközök adatait használta a tanulmányhoz. (MTI)

Európai autógyártók is szüneteltetik a termelést

A Toyota és a Honda után már európai autógyártókat is hátráltatnak a Japánban történt természeti katasztrófa következményei: pénteken az Opel és a Renault jelentette be, hogy az ellátási lánc megszakadása miatt kénytelen visszafogni a termelést. A németországi Eisenachban működő Opel-üzemben hétfőn és kedden két-két műszakot hagynak ki. A spanyolországi Saragossában hétfőn egész nap szünetel a munka az Opel ottani telephelyén, jövő pénteken pedig 8 órára állnak le a gyártósorok. A két üzemben a Corsa modellt szerelik össze, a termelést pedig azért kell szüneteltetni, mert egy Japánban készülő elektronikai alkatrészből nincsen utánpótlás. (MTI)

1
5 6 7 8 9
42
Hozzászólások