Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára
Utolsó frissítés:
A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Elköltöztetik a finn követséget is
Az atomerőműnél kialakult helyzet miatt Finnország Tokióból Hirosimába költözteti diplomáciai képviseletét. (BBC)
Percről percre
Tovább locsolják a reaktorokat
A katonai tűzoltóautók folytatják a fukusimai erőmű reaktorainak hűtését, ma már több tonna vízet locsoltak a létesítményre. (BBC)
Mennyire kreatív a japán katasztrófa?
A természet illetve az ember okozta rombolásokat Japánban illetve az arab országokban csodálatos újjáépülés követheti. A hvg.hu-nak nyilatkozó amerikai közgazdász-befektető, Sam Chandan, az amerikai elitegyetem, a Wharton School professzora azonban korántsem biztos benne, hogy ez az elmélet ezúttal megállja a helyét a gyakorlatban.
Már 7000-hez közelít a halálos áldozatok száma
Az NHK tévécsatorna szerint a földrengés és cunami halálos áldozatainak a száma 6911-re nőtt. (BBC)
Nem terjesztik ki az evakuációs zónát
Nincs szükség a fukusimai erőmű körüli 20 kilométeres evakuációs zóna további kibővítésére - mondta Hidehiko Nisijama, a Nukleáris és Ipari Biztonsági Ügynökség helyettes vezetője. (CNN)
Már Sendai reptere is fogadhat légi segélyszállítmányokat
Az amerikai nagykövet, John V. Roos szerint megtisztították a Sendai repülőtér kifutópályáit, így már a földrengés epicentrumához legközelebb fekvő város is fogadhatja a segélyszállítmányokat. (BBC)
A sugárzás elérte Kaliforniát
A fukusimai erőműből származó sugárszennyezés elérte Kaliforinát egy név vélkül idézett diplomata szerint, aki hozzátette, hogy a sugárzás szintje viszont "milliárdszorosan alatta maradnak" az egészségre ártalmas szintnek. (BBC)
Nem kell tartani a légi közlekedéstől
Az ENSZ időjárás-szakértője, Herbert Puempel azt mondta: a sugárzás csak a légkör nagyon alacsony rétegeibe jutott el, vagyis nincs ok a légi közlekedéstől való félelemre, és arra se, hogy a Japánból érkező utasokat ilyen szempontból vizsgálni kelljen a célállomásokon. (Reuters)
Sarkozy telefonon beszélt a japán kormányfővel
Nicolas Sarkozy francia elnök telefonon egyeztetett a japán kormányfővel, Naoto Kannal és ismételten felajánlotta országa segítségét. (Kyodo News)
A WHO szerint nincs szükség utazási korlátozásokra
Az AP azt írja, hogy a WHO nemzetközi egészségügyi szervezet szerint nincs szükség utazási korlátozásokra Japánban, mert bár a sugárzási szintek emelkednek, de nem veszélyesek az egészségre. (BBC)