Kadhafi utolsó napjai - felkelők a líbiai fővárosban
percről percre

Kadhafi utolsó napjai - felkelők a líbiai fővárosban

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A Líbiában zajló eseményekről percről percre tudósítunk.

Most érkezett

Ashton: ideje, hogy Kadhafi feladja a küzdelmet

Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint Moammer Kadhafinak ideje belátnia, hogy fel kell adnia a küzdelmet. Ashton a BBC-nek hétfőn nyilatkozva elmondta: elérkezett az idő, hogy Líbia jövőjét az ottani emberek kezébe adják, és hagyják, hogy szabadon dönthessenek arról, milyen országot szeretnének építeni. "Hiszek a nemzetközi igazságszolgáltatásban, és nagyon fontos, hogy hagyjuk érvényesülni azt" – jelentette ki.

Catherine Ashton

Hétfőn beszédet mondott Londonban Nick Clegg miniszterelnök-helyettes, és kijelentette: Nagy-Britannia segítséget nyújt azoknak a közel-keleti és észak-afrikai országoknak, amelyeken korábban végigsöpört az "arab tavasz". Emlékeztetett: Nagy-Britannia nagyon komolyan megfontolta a döntést, hogy részt vegyen-e a líbiai intervencióban, amelynek eredményeként az ország most már a szabadság küszöbén áll.

A brit haderő március óta vesz részt a Líbia elleni nemzetközi katonai koalíció tevékenységében, amelynek célja, hogy az ENSZ mandátuma alapján megvédje a lakosságot a kormányerők támadásaitól.

Claudio Cordone, az Amnesty International igazgatója a BBC-nek úgy nyilatkozott, Moammer Kadhafi líbiai vezető Tripoliban elfogott második legidősebb fiát, az emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolt Szeif al-Iszlámot át kell adni a Nemzetközi Büntetőbíróságnak, mivel az alkalmasabb lenne az ügy kezelésére a jelenlegi líbiai igazságszolgáltatásnál.

Robert Halfon konzervatív képviselő arról beszélt, hogy vissza kellene hozni Nagy-Britanniába Abdelbász Ali Mohamed al-Megrahit, a skóciai Lockerbie-merénylet egyetlen elítéltjét, akit 2009-ben engedtek el, miután prosztatarákot diagnosztizáltak nála, és az orvosok legfeljebb még három hónapot jósoltak neki. A férfi azonban ma is él.

Al-Megrahi, a Lockerbie-merénylet egyetlen elítéltje líbiai titkosszolgálati ügynök volt. 2001-ben ítélték életfogytig tartó szabadságvesztésre. A PanAm amerikai légitársaság Londonból New Yorkba tartó Boeing 747-es óriásgépét 1988. december 21-én időzített pokolgéppel robbantották fel; a merényletben 270-en vesztették életüket, köztük négy magyar utas. 2009-es szabadon bocsátása után al-Megrahit hősként ünnepelték Líbiában. Halfon szerint hiba volt elengedni al-Megrahit, és ha Kadhafi rezsimje megbukik, vissza kellene hozni a férfit Nagy-Britanniába. "Ha nem tér vissza, ott kell börtönbe kerülnie" – fogalmazott.

A skót kormány azonban jelenleg is kiáll korábbi döntése mellett.

- Vasárnap este felkelők vonultak be Tripoliba és a város nagyobbik részét az ellenőrzésük alatt tartják.

- A felkelők elfoglalták Kadhafi rezidenciáját, de az ezredest - aki megüzente: a győzelemig vagy a halálig ellenáll - nem találják.

- Kiszabadultak a külföldi tudósítók a Rixos szállodából, ahol öt napon át tartották fogva őket Kadhafi fegyveresei.

- Kadhafi fiai közül a korábbi hírekkel ellentétben nem fogták el Szaif al-Iszlámot, Mohammed nevű fia pedig kiszabadult a felkelők fogságából. Egy harmadik Kadhafi-fiú viszont alighanem meghalt - talán egy NATO-bombázás következtében.

- A felkelőknek sikerült elfoglalniuk a líbiai állami televízió épületét, a korábban Kadhafi-hű televízió adása abbamaradt.

- Elemzők szerint a harcok akár egy hétig is eltarthatnak.

- A líbiai kormányfő, Bagdadi Mahmúdi egy tunéziai szigeten rejtőzködik.

- A líbiai hírek hatására több mint 3 dollárral csökkent a Brent típusú kőolaj hordónkénti ára.

Folytatódnak a harcok Tripoliban - fotógalériánkhoz kattintson a képre!

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
11 12 13 14 15 16 17

Egyiptom elismeri a lázadók hatalomátvételét

Az egyiptomi külügyminiszter, Mohammed Amr bejelentette, országa a lázadók képviselőit, vagyis az Átmeneti Nemzeti Tanácsot ismeri el legitim kormánynak Líbiában.

A lázadók megszállták az állami televíziót

A BBC és a Reuters szerint a líbiai állami televízió pár perce megszakította adását, azóta fekete képernyő látszik a készülékeken, ez pedig azt jelenti, hogy a lázadóknak sikerült elfoglalnia a tévészékházat.

Kiürült a televízió székházául szolgáló hotel - további fotókhoz kattintson a képre!

Kadhafi nem bújhat el Máltán

Nem kérdés, hogy a máltai hatóságok őrizetbe veszik és kiadják Hágának Moammer el-Kadhafi ezredest és a rezsim többi vezetőjét, amennyiben azok a földközi-tengeri országban keresnének menedéket – szögezte le hétfőn a máltai külügyminisztérium szóvivője.

"Amennyiben Kadhafi ezredes vagy a líbiai kormány bármely más, nemzetközi körözés alatt álló tagja Máltára jön, őrizetbe vesszük, és azonnal kiadjuk őket a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC)" – jelentette ki a szóvivő. Hangsúlyozta, hogy Málta a büntetőbíróság alapító egyezményének aláírója, és ennek megfelelően érvényesít minden, az ICC által kiadott nemzetközi elfogatóparancsot.

Közben Lawrence Gonzi máltai kormányfő telefonon megbeszélést folytatott Mahmúd Dzsibríllel, a líbiai felkelők politikai szervének, az Átmeneti Nemzeti Tanácsnak (ÁNT) a vezetőjével, és gratulált a lázadóknak a Tripoliban elért sikereikhez.

Uniós segítséget ígért Lengyelország

Az Európai Unió soros elnökségét betöltő Lengyelország külügyminisztériuma üdvözölte hétfőn a Kadhafi-rendszer bukását, és az unió segítségét ígérte Líbiának a stabilitáshoz és demokráciához vezető "nehéz időszakban".

A közlemény szerint "nem lesz könnyű felülkerekedni a múlt örökségén, kialakítani a nemzeti egyetértést, és kijelölni a fejlődés új útjait. A nemzetközi közösség, az Európai Unió és a soros elnökséget ellátó Lengyelország kész segíteni a líbiai barátoknak és partnereknek".

Lengyelország "meggyőződése, hogy Kadhafi ezredesnek és közeli munkatársainak felelniük kell bűntetteikért akár Líbiában, akár a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság előtt" – hangzik a nyilatkozat.

Sarkozy fegyverletételre szólította fel Kadhafit

Fegyvereik letételére szólította fel a Moammer el-Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erőket hétfői közleményében Nicolas Sarkozy francia elnök, egyúttal további támogatásáról biztosítva a felkelőket.

A francia vezető keményen elítélte Kadhafi "felelőtlen és elkeseredett" felszólításait a harcok folytatására.

Sarkozy hétfőn telefonon tárgyalt a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) vezetőjével, Mahmúd Dzsibrillel, akit szerdára Párizsba hívott. A francia elnök szerint a líbiai katonai fejlemények és az átállások növekvő száma azt bizonyítja, hogy Kadhafinak és rezsimjének befellegzett.

Franciaország támogatja az ÁNT-t és a líbiai népet, hogy országuk megszabaduljon végre az elnyomástól és a diktatúrától, s szabadság és méltóság uralkodjon benne - írta közleményében Sarkozy, felszólítva az észak-afrikai ország lakosait, hogy sorakozzanak fel a legitim líbiai hatóság mögött.

A francia elnök felszólította a líbiaiakat: egységgel és megbékéléssel lépjenek túl a múlton, hogy "megvethessék az alapjait egy új, demokratikus, mindenki jogait tiszteletben tartó Líbiának, amelyben a nép egészét és egyes szegmenseit is méltányosan képviselik".

Eközben Alain Juppé francia külügyminiszter jelezte, hogy a jövő héten várható a Líbia stabilizálásában részt vevő országok találkozója. Az úgynevezett kontaktcsoport megbeszélésének célja az új Líbia létrehozásának mozzanatait kijelölő útiterv felvázolása. Juppé elmondta: az ENSZ feladata, hogy kapcsolatba lépjen az Arab Ligával, az Afrikai Unióval, az Európai Unióval, az Egyesült Államokkal és mindazokkal, akik részt akarnak venni ebben a folyamatban.

"Kadhafi uralma véget ért"

Musztafa Abdul Dzsalil, a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács vezetője Bengáziban tart sajtótájékoztatót, amelyen megköszöni a nemzetközi közösségnek a líbiaiaknak nyújtott támogatást, majd kijelentette, "Kadhafi uralma véget ért".

Fotógaléria az ünneplő felkelőkről Tripoli utcáin - kattintson a képre!

Az ÁNT vezetője emellett felszólította a líbiaiakat, hogy ne vegyék saját kezükbe az igazságszolgáltatást, a háborús bűnösök megbüntetését.

Dzsalil a sajtótájékoztatón bejelentette, még nem teljes Tripoli van a lázadók birtokában, azonban Kadhafi fiait sikerült elfognia a lázadóknak.

Ami magát a líbiai vezetőt illeti, az ÁNT vezetője azt mondta, reméli, hogy épségben fogják őrizetbe venni, hogy bíróság előtt felelhessen a bűneiért.

Dzsalil hozzátette, az Átmeneti Nemzeti Tanács akkor fog Tripoliba költözni, ha sikerül elfogadni egy új alkotmányt.

A felkelők zászlóját tűzte ki Líbia prágai nagykövetsége

Líbia prágai diplomáciai képviseletének épülete fölé hétfőn délben felhúzták a felkelők zászlaját. A diplomaták közölték, hogy ezentúl a líbiai felkelőket, az Átmeneti Nemzeti Tanácsot képviselik. 

Külföldi tudósítók rekedtek a líbiai állami televízió székházában – fotógaléria

Lázadók csoportja körülvette a Tripoli belvárosában található Rixos Hotelt, ahol az országba invitált külföldi tudósítóknak biztosított szállást a líbiai vezetés. Ebből a hotelből működik a forradalom alatt a líbiai állami televízió és a rádió is.

A galéria új ablakban nyílik - kattintson a képre!

Magyarok valószínűleg nem kerültek bajba Líbiában

Nincs hír arról, hogy a Líbiában élő magyar állampolgárok közül valaki bajba került volna vagy valamilyen segítségre szorulna – közölte a Külügyminisztérium. A tárca közölte azt is, hogy az Európai Unió képviseletét is ellátó tripoli magyar nagykövetség egyre nehezedő feltételek között, de folytatja munkáját.

1
11 12 13 14 15 16 17