Kadhafi utolsó napjai - felkelők a líbiai fővárosban
percről percre

Kadhafi utolsó napjai - felkelők a líbiai fővárosban

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A Líbiában zajló eseményekről percről percre tudósítunk.

Most érkezett

Elfoglalták a szarajevói követséget

A boszniai rendőrség körülvette Líbia szarajevói követségét, miután többen betörtek az épületbe, kidobálták a Kadhafit ábrázoló képeket és kitűzték a felkelők zászlaját – közölte az AP.

- Vasárnap este felkelők vonultak be Tripoliba és a város nagyobbik részét az ellenőrzésük alatt tartják.

- A felkelők elfoglalták Kadhafi rezidenciáját, de az ezredest - aki megüzente: a győzelemig vagy a halálig ellenáll - nem találják.

- Kiszabadultak a külföldi tudósítók a Rixos szállodából, ahol öt napon át tartották fogva őket Kadhafi fegyveresei.

- Kadhafi fiai közül a korábbi hírekkel ellentétben nem fogták el Szaif al-Iszlámot, Mohammed nevű fia pedig kiszabadult a felkelők fogságából. Egy harmadik Kadhafi-fiú viszont alighanem meghalt - talán egy NATO-bombázás következtében.

- A felkelőknek sikerült elfoglalniuk a líbiai állami televízió épületét, a korábban Kadhafi-hű televízió adása abbamaradt.

- Elemzők szerint a harcok akár egy hétig is eltarthatnak.

- A líbiai kormányfő, Bagdadi Mahmúdi egy tunéziai szigeten rejtőzködik.

- A líbiai hírek hatására több mint 3 dollárral csökkent a Brent típusú kőolaj hordónkénti ára.

Folytatódnak a harcok Tripoliban - fotógalériánkhoz kattintson a képre!

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
11 12 13 14 15 16 17

A felkelők már a tévében vannak?

Meg nem erősített hírek szerint a líbiai felkelők már elfoglalták az állami televíziót – számolt be az ABC.

Hága kikéri a felkelőktől Kadhafi fiát

A Nemzetközi Büntetőbíróság tárgyalásokat folytat a líbiai felkelőkkel arról, hogy adják át Moammer Kadhafi Tripoliban elfogott második legidősebb fiát, az emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolt Szeif al-Iszlamot.

Kína "tiszteletben tartja a líbiaiak választását"

"Kína tiszteletben tartja a líbiai emberek választását, és reméli, hogy az ország helyzete hamarosan stabilizálódik, az emberek élete visszatérhet a normális kerékvágásba" – olvasható a külügyi közleményben. "Kína kész arra, hogy együttműködjön a nemzetközi közösséggel és pozitív szerepet vállaljon Líbia majdani újjáépítésében" – tette hozzá a minisztérium.

 

Cameron: széthullóban Kadhafi uralma

David Cameron brit kormányfő szerint Moammer Kadhafi uralma széthullóban van, és "kétségtelenül nehéz napok jönnek", de a líbiaiak "közelebb kerültek egy szebb jövő eléréséhez". A kormányfő, aki hétfőn a nemzetbiztonsági tanács ülését elnökölte Londonban, kijelentette: Nagy-Britannia "büszke" lehet arra a szerepre, amelyet a közelmúltbeli eseményekben játszott, de – mint hangsúlyozta –, az ország jövője és Kadhafi sorsa elsősorban maguktól a líbiaiaktól függ. Hozzátette: azt szeretné, ha Kadhafit felelősségre vonnák tetteiért. 

David Cameron sajtótájékoztatója

"A Kadhafi-klikk gyorsan szétesik"

A svéd kormányfő szerint megvan a remény rá, hogy Líbiában a lázadók előrenyomulása a Kadhafi-rendszer végét jelentheti, Fredrik Reinfeldt ugyanakkor felhívta a figyelmet rá, hogy még sok a bizonytalanság. "Megvan a remény, de még sok dolog rosszra fordulhat a következő napokban" – mondta a svéd miniszterelnök a közszolgálati rádióban. Carl Bildt svéd külügyminiszter "melegen" üdvözölte "az új kezdetet" Líbiában. "A Kadhafi-klikk gyorsan szétesik" – írta blogjában, ahol rendszeresen kommentálja az aktuális újdonságokat. "Líbiának most rendezett átmenetre van szüksége, és egy igazi demokratikus államot kell létrehozni, ami óriási feladat, az ENSZ-nek is segítenie kell majd ebben" – fejtegette.

Svédország – amely nem tagja a NATO-nak – márciusban nyolc Gripen vadászgéppel járult hozzá a Líbia feletti légtértilalmi övezet fenntartásához. Júniusban a parlament megújította a mandátumot úgy, hogy öt vadászgépre szűkítette a svéd részvételt, viszont a repülőgépek szélesebb körű felhasználását tette lehetővé.

Párizs fegyverletételre szólította fel a Kadhafi-híveket

A líbiai összekötő csoport jövő hétre Párizsba történő összehívását javasolta hétfőn a francia diplomácia. Alain Juppé francia külügyminiszter azzal indokolta a csoport rendkívüli ülésének legmagasabb szinten való megtartását, hogy Líbiában "minden megváltozik". Az ottani fejleményeket "elégedettségre okot adónak" nevezte, és megjegyezte, hogy hazája "kiszámított kockázatokat" vállalt, s hogy az ügy, amelyért kiállt, "igazságos volt". Az pillanatnyilag nem világos – mondta –, hogy Moammer Kadhafi líbiai vezető továbbra is Tripoliban van-e, mindenesetre arra szólította fel az ezredes híveit, hogy tegyék le a fegyvert.

Frattini már látja a rendszer végét

Moammer Kadhafi líbiai vezető csapatai már csak a líbiai főváros legfeljebb 10-15 százalékát tartják ellenőrzésük alatt - mondta Franco Frattini olasz külügyminiszter hétfőn a Sky TG24 hírtelevízióban. "A repülőtér környékén, amely zárt övezet, az ellenállás (a Kadhafi-párti erők) utolsó gócait is lassan felszámolják, a gerillákat (Kadhafi fegyvereseit) elfogják, néhány esetben megadják magukat" - mondta az olasz diplomácia irányítója.

"Nyilvánvaló, hogy a Kadhafi-fiúk elfogása döntőnek bizonyult" - tette hozzá arra utalva, hogy a felkelők, akik fél éves fegyveres harc után vasárnap éjszaka hatoltak be Tripoliba, rövid időn belül ellenőrzésük alá vonták a kétmilliós város túlnyomó részét. Frattini azt mondta, "meghaladta az idő" azt a lehetőséget, hogy Kadhafi esetleg száműzetésbe vonuljon. A líbiai vezetőt a Nemzetközi Büntetőbíróság elé kell állítani - szögezte le a tévéinterjúban Olaszország - Líbia egykori gyarmattartója - külügyminisztere.

Autoriter rendszert jósolnak Kadhafi után

Akár egy hétig is eltarthatnak a harcok Tripoliban, miután vasárnap este felkelők vonultak be a líbiai fővárosba. Moammer el-Kadhafi líbiai vezető a végnapjait éli. Líbiában kevésbé tűnnek egyértelműek a perspektívák, mint Egyiptom esetében.

Heves harcok Tripoliban

Tudósítók lövöldözést hallottak és Kadhafi-párti fegyvereseket láttak a külföldi újságírók szállása, a Rixos hotel környékén, amely nincs messze Báb el-Azizíja épületkomplexumtól, ahol a líbiai vezető rezidenciája is található. Hírek szerint Tripoli központjában több helyszínen és a kikötőnél is összecsapás volt a lázadók és Kadhafi fegyveresei között. Nehézfegyverekből leadott lövések döreje hallatszott a déli városrészből.

Moammer Kadhafi holléte továbbra sem ismert. Egy neve elhallgatását kérő diplomata szerint a líbiai vezető Tripoliban maradt, feltehetően egy föld alatti bunkerben húzta meg magát.

1
11 12 13 14 15 16 17