Kadhafi utolsó napjai - felkelők a líbiai fővárosban
Utolsó frissítés:
A Líbiában zajló eseményekről percről percre tudósítunk.
Most érkezett
Az USA szerint Kadhafi még mindig Tripoliban
A Fehér Ház egyik szóvivője megerősítette, továbbra sem utal semmilyen jel arra, hogy Kadhafi elnök elhagyta volna Tripolit.
- Vasárnap este felkelők vonultak be Tripoliba és a város nagyobbik részét az ellenőrzésük alatt tartják.
- A felkelők elfoglalták Kadhafi rezidenciáját, de az ezredest - aki megüzente: a győzelemig vagy a halálig ellenáll - nem találják.
- Kiszabadultak a külföldi tudósítók a Rixos szállodából, ahol öt napon át tartották fogva őket Kadhafi fegyveresei.
- Kadhafi fiai közül a korábbi hírekkel ellentétben nem fogták el Szaif al-Iszlámot, Mohammed nevű fia pedig kiszabadult a felkelők fogságából. Egy harmadik Kadhafi-fiú viszont alighanem meghalt - talán egy NATO-bombázás következtében.
- A felkelőknek sikerült elfoglalniuk a líbiai állami televízió épületét, a korábban Kadhafi-hű televízió adása abbamaradt.
- Elemzők szerint a harcok akár egy hétig is eltarthatnak.
- A líbiai kormányfő, Bagdadi Mahmúdi egy tunéziai szigeten rejtőzködik.
- A líbiai hírek hatására több mint 3 dollárral csökkent a Brent típusú kőolaj hordónkénti ára.
Percről percre
Biztonsági bizottságot alakítanak a felkelők
A felkelők politikai szervezetének, az Átmeneti Nemzeti Tanácsnak a feje, Mahmúd Dzsibril bejelentette, egy "legfelsőbb biztonsági bizottságot" hoznak létre, hogy fenntartsa a rendet Tripoliban - írja a BBC a felkelőket támogató egyik rádióra hivatkozva. A testületben a hadsereg képviselői, valamint fontosabb civil vezetők kapnak majd helyet, a bizottság még ma este megkezdi munkáját.
Megszólalt Kadhafi lánya
Egy Kadhafi elnök lányaként, Ayeshaként bemutatkozó nő egy Kadhafihoz hű televízióadón arra szólította fel a líbiaiakat, hogy "kéz a kézben szálljanak szembe a NATO-val", "ne féljenek a fegyveres erőktől", mert a "a vezető biztos helyen van" - írja a BBC.
Veszélyes lehet a Tripoli melletti nukleáris hulladék
Líbia urándúsítási programját ugyan nyolc évvel ezelőtt leállították, ám a tádzsúrai nukleáris létesítményben továbbra is nagy mennyiségű radioizotópot, radioaktív hulladékot és gyengén dúsított urániumot tárolnak - mutatott rá a jelenleg a Harvard Egyetemen tanító Olli Heinonen, aki korábban a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatójának helyettese volt. Ezekből hagyományos robbanószerrel párosítva úgynevezett "piszkos bomba" készíthető, amelynek robbanásakor radioaktív anyag szóródik szét. Ez nem alkalmas ugyan arra, hogy sok ember halálát okozza, de arra jó, hogy embereket terrorizáljanak, pánikot keltsenek vele.
Újraindul az olajkitermelés
A felkelők politikai szervezete, az Átmeneti Nemzeti Tanács felszólította az olajkitermeléseken dolgozókat, hogy Bregában és Ras Lanoufban kezdjék újra a munkát.
Kiengedték a szállodába bezárt újságírókat
Még a héten összeül az ENSZ BT
Brit tisztviselők szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa még a hét vége előtt szavazhat a befagyasztott líbiai javak feloldásáról - írja az Associated Pressre hivatkozva a BBC.
Katonai járműveket találtak el a NATO-bombák
A NATO közleménye szerint tegnap Tripoli környékén két páncélozott harci járművet, két katonai nehézteherautót, három föld-levegő rakétarendszert, egy radart sikerült eltalálniuk - írja a BBC. Ras Lanouf térségében három fegyveres járművet, három aknavetőt, Zuwara környékén pedig két tankot, három fegyveres járművet, két katonai teherautót és egy katonai létesítményt lőttek ki.
Amnesztia és pénz jár Kadhafiért cserébe
A felkelők amnesztiát kínálnak bárkinek, aki elfogja, vagy megöli Kadhafit - írja a BBC.
Musztafa Abdel Dzsalil, a felkelők egyik vezetője ugyanakkor elmondta, különböző üzletemberek 2 millió líbiai dínárt, vagyis mintegy 1,7 millió dollárnak megfelelő összeget ajánlottak fel vérdíjként Kadhafiért, élve vagy halva.
Líbia 95 százaléka a felkelőké?
Az Al Jazeera a felkelők egyik tisztviselőjére hivatkozva azt állítja, "a Kadhafi rezsim 95 százalékban megbukott, Líbia 95 százalékát a felkelők ellenőrzik".
A kivételek közé tartozik Szirt földközi-tengeri kikötőváros, amelynek térségében váratlanul erős ellenállásba ütköztek. Szirt Kadhafi szülővárosa, és komoly védelmi állások vannak kiépítve körülötte. Az összecsapások a várostól ötven kilométerre fekvő Ben Dzsavad térségében zajlanak.
Tripoliban eközben Kadhafi emberei a városközpontot ágyúzzák, beleértve az előző nap elfoglalt Báb el-Azizíja épületegyüttest, amely korábban az ezredes főhadiszállásaként szolgált.