Kadhafi utolsó napjai - felkelők a líbiai fővárosban
Utolsó frissítés:
A Líbiában zajló eseményekről percről percre tudósítunk.
Most érkezett
"Kadhafi kész visszavonulni"
Moammer Kadhafi hajlandó teljesen visszavonulni a politikai élettől, ha befejeződnek a NATO légicsapásai - mondta kedden Stipe Mesic, a líbiai vezetőhöz közel álló volt horvát elnök Kadhafival folytatott múlt heti beszélgetésére hivatkozva. Mesic hétfőn értesítette az amerikai, a kínai és az orosz nagykövetet az ezredes ajánlatáról.
"A tripoli hatóságok minden rendelkezésre álló csatornán megpróbálták eljuttatni ezt az üzenetet a líbiai hadműveletekben kulcsszerepet játszó országokhoz" - idézte a Hina horvát hírügynökség Mesic közleményét.
- Vasárnap este felkelők vonultak be Tripoliba és a város nagyobbik részét az ellenőrzésük alatt tartják.
- A felkelők elfoglalták Kadhafi rezidenciáját, de az ezredest - aki megüzente: a győzelemig vagy a halálig ellenáll - nem találják.
- Kiszabadultak a külföldi tudósítók a Rixos szállodából, ahol öt napon át tartották fogva őket Kadhafi fegyveresei.
- Kadhafi fiai közül a korábbi hírekkel ellentétben nem fogták el Szaif al-Iszlámot, Mohammed nevű fia pedig kiszabadult a felkelők fogságából. Egy harmadik Kadhafi-fiú viszont alighanem meghalt - talán egy NATO-bombázás következtében.
- A felkelőknek sikerült elfoglalniuk a líbiai állami televízió épületét, a korábban Kadhafi-hű televízió adása abbamaradt.
- Elemzők szerint a harcok akár egy hétig is eltarthatnak.
- A líbiai kormányfő, Bagdadi Mahmúdi egy tunéziai szigeten rejtőzködik.
- A líbiai hírek hatására több mint 3 dollárral csökkent a Brent típusú kőolaj hordónkénti ára.
Percről percre
Kadhafi követői hallucinogéneket szednek?
A felkelők politikai szervezetének, az Átmeneti Nemzeti Tanácsnak az egyik szóvivője szerint Kadhafi követői különböző drogokat szednek, amelyek állítólag hallucinogének - írja a BBC.
Törökország 300 millió dollárt ad a felkelőknek
A líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) egyik vezetője, Musztafa Abdul-Dzsalil a török miniszterelnökkel, Ahmet Davutogluval tart közös sajtótájékoztatót Bengháziban. Abdul-Dzsalil ismételten kijelentette, hogy Kadhafit bíróság előtt kívánják felelősségre vonni. A felkelők vezére hozzátette, neki magának is bíróság elé kell majd állnia, mert ő is szolgált egy időben Kadhafi igazságügyminisztereként.
A török miniszterelnök kijelentette, 300 millió dollárral fogja segíteni Líbiát, amelyből 100 milliót vissza sem kell majd fizetniük, 100 milliót az új kormány megalakítására és azonnali költségekre kell költeniük, a maradék 100 milliót pedig különböző beruházásokra.
A britek szerint "közel a végjáték"
David Cameron miniszterelnök a nemzetbiztonsági tanács hétfői ülése után felszólította Kadhafit, hogy minél előbb és feltételek nélkül adja meg magát. Mivel a kormányfő a hétfői ülést követően visszatért Cornwallba, hogy folytassa a líbiai helyzet miatt megszakított nyaralását, a nemzetbiztonsági tanács keddi tanácskozását Nick Clegg miniszterelnök-helyettes vezeti. Andrew Mitchell nemzetközi fejlesztésekért felelős miniszter közölte: "Ma reggelre a lázadók elfoglalták Tripoli nagy részét, és azt hiszem, már közel a végjáték".
Az ülés után Clegg kijelentette, az, hogy Kadhafi egyik fia, Szaif al-Iszlám újra felbukkant, nem jelenti a rezsim visszatérését.
David Cameron korábban azt mondta: Moammer Kadhafi uralma széthullóban van, és "kétségtelenül nehéz napok jönnek", de a líbiaiak "közelebb kerültek egy szebb jövő eléréséhez". A kormányfő hangsúlyozta, Barack Obama amerikai elnökkel folytatott telefonbeszélgetése alkalmával egyetértettek abban, hogy mindenképpen a békés átmenetet támogatják.
Mielőtt elhagyta volna Londont, a miniszterelnök telefonon egyeztetett Musztafa Abdul-Dzsalíllal, az arab országbeli lázadó erőket irányító Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) elnökével, Nicolas Sarkozy francia elnökkel, Hamad ibn Dzsászim katari kormányfővel és Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral is.
A brit kormány közölte: a Nagy-Britanniában lévő, korábban befagyasztott líbiai vagyonelemeket hamarosan rendelkezésre bocsátják az ország újjáépítéséhez.
Már a teljes Közel-Kelet elismerte a felkelőket
A közel-keleti országok közül utolsóként végül Tunézia is elismerte a líbiai felkelők kormányát, mint legitim hatalmat - írja a BBC. A tunéziai külügyminisztérium közleményben fejezte ki elégedettségét a "büszke líbiai emberek szabad akaratának győzelmével".
Nyugati lapok: Kadhafi bukása intő jel Szíriának is
Az El País című madridi napilap szerint a forradalmi hullám, amely megrengette az arab világot, új lendületet kapott a líbiai felkelők sikerével, hozzáfűzve, hogy a NATO döntő szerepet játszott a líbiai felkelők sikerében. Az El País, valamint a berlini Der Tagesspiegel is a szíriai helyzethez hasonlítja a líbiait, szerintük ez figyelmeztetés lehet Bassár el-Aszad szíriai elnök és más, még hatalmon lévő önkényuralkodóknak: "a ti hatalmatok is megdőlhet", bár Kadhafi megbuktatásához a NATO segítségére is szükség volt.
A nyugat felelősségéről ír a Die Presse, valamint a pekingi Global Times is, amelyek szerint Líbiában egyáltalán nincs hagyománya a demokráciának, ezért a nyugati országoknak kell majd biztosítania a közbiztonság stabilizálását és az ellátást az országban.
Megerősítették: nem talált el senkit a három Scud-rakéta
A NATO egyik szóvivője megerősítette, hogy a tegnap este a Kadhafi erők által Miszráta felé kilőtt három Scud-rakéta a város tengerpartján csapódott be, sebesültekről nem tudnak.
Kína a líbiai beruházásokra gondol
A Kína és Líbia közötti gazdasági kapcsolatok, az afrikai országban folyó kínai beruházások, különösen az olajipari területeken mindkét fél számára előnyösek, így fenntartásuk közös érdek - mondta Ven Csung-liang, a kínai kereskedelmi minisztérium külkereskedelmi osztályának vezető-helyettese egy keddi sajtótájékoztatón Pekingben.
Kevés az orvos és a gyógyszer Líbiában
Az ellenzéki televízió szerint a líbiai kórházakban egyre nagyobb a gond: nincs elég gyógyszer, se elég orvos, különösen Zuwarah, egy északnyugati kikötőváros térségében - írja a BBC.
A televízió emellett felszólítást intézett a szomszédos Tunéziába menekült líbiaiakhoz, hogy térjenek vissza, mert "Tripoliban szükség van minden egyes emberre".