"Néha azt hiszik, viccelek" - mától értesítik a Nobel-díjasokat

Tudósok, írók, a béke követei, vagyis a Nobel-díj várományosai világszerte visszatartják lélegzetüket hétfőtől egy héten át egy Skandináviából érkező telefonhívás miatt, amely akár egész életüket megváltoztathatja.

  • MTI MTI

Az első hívást egy bizonyos Goran Hansson bonyolítja majd hétfőn dél tájban. "Néha azt hiszik, viccelek" - mondta Hansson, az orvosi-élettani Nobel-díjról döntő bizottság titkára, aki 11 óra 30 perckor bejelenti, ki kapja a legrangosabb tudományos elismerést. "Rendszerint néhány percet beszélek velük. Mondok néhány mondatot a ceremóniáról, majd azt tanácsolom nekik, igyanak egy kávét, vegyenek nagy levegőt és készüljenek fel a sajtó rohamára" - ecsetelte Hansson.

Az egyes kategóriákban döntő bizottságok az esetek többségében már október első napjai előtt meghozzák döntésüket, amelyet azért formális szavazással megerősítenek a bejelentések előtt. A testületek csak ötven év múltán hozzák nyilvánosságra, kik szerepeltek a jelöltek listáján.

Goran Hansson szerint a bejelentés pillanata az év fénypontja, de egyben idegőrlő momentum is, mert az egész világsajtó előtt kell megtennie a bejelentést és az indoklást a stockholmi Karolinska Intézetben. "Öt nyelven kell felolvasnom, gyakorolnom kell előtte egy kicsit. Nehezen jön a nyelvemre az orosz és a francia is nehéz lehet időnként" - összegzett.

A díjakat 1901 óta osztják ki Nobel halálának évfordulóján, december 10-én, a kitüntetettek egy érmet, egy oklevelet és nem utolsósorban egy csekket kapnak. A díj átvétele határidőhöz kötött, ennek elmúlta után csak az érem és az oklevél jár, a pénz nem. A kitüntetettek fél évszázadig egyre kisebb pénzösszeggel gazdagodtak, mert a végrendelet értelmében a vagyont nem lehetett befektetni. Erre 1953 óta van lehetőség, az összeg nagysága azóta a Nobel-alapítvány bevételeinek arányában változik. Nagysága jelenleg tízmillió (adómentes) svéd korona, átszámítva mintegy 300 millió forint.