Ping-pong a szíriai elnökkel: "jobb lenne, ha önök vennék magukhoz"

Moszkvában tréfának tekintették, hogy Németország a múlt hónapban azt javasolta, Oroszország fogadja be Bassár el-Aszad szíriai elnököt - közölte csütörtökön Szergej Lavrov

  • MTI MTI
Ping-pong a szíriai elnökkel:

Az orosz külügyminiszter azután nyilatkozott a sajtónak, hogy német kollégájával, Guido Westerwellével tárgyalt Moszkvában.

Lavrov elmondta, hogy német részről felvetették, először Vlagyimir Putyin orosz elnök és Angela Merkel német kancellár június elsejei berlini látogatásán, hogy Oroszország  adjon politikai menedékjogot Aszadnak. "Mi ezt tréfának fogtuk fel és azzal is válaszoltunk. Jobb lenne, ha önök vennék magukhoz Aszad urat, ha ő valahova el akarna utazni" -  mondta az orosz diplomácia vezetője. 

Hozzátette, nem kis meglepetést okozott számára, amikor nemrég külföldi kollégáival tárgyalva azzal szembesült, ők meg vannak győződve arról, hogy Moszkva befogadja Aszadot és ezzel megoldja a szíriaiak valamennyi problémáját. Lavrov leszögezte, hogy Oroszországnak nincsen ilyen szándéka. 

A múlt szombati genfi megállapodásra utalva Szergej Lavrov megismételte Moszkva határozott álláspontját, amely szerint a szíriai politikai átmenet mechanizmusát a kormány és az ellenzék közös egyetértése alapján kell létrehozni. Arra is figyelmeztetett, hogy azok a nyilatkozatok, amelyek szerint a genfi megállapodás kudarcot vallott, és Aszadnak távoznia kell a hatalomból, a szíriai ellenzéknek adnak buzdító jelzést a harcok folytatására. 

Szergej Lavrov szerint a német külügyminiszterrel egyetértettek abban, hogy a békés rendezés érdekében kifejtett nemzetközi erőfeszítéseknek Kofi Annannak, az ENSZ és az Arab Liga közös szíriai különmegbízottjának a tervén kell alapulniuk. 

Guido Westerwelle német külügyminiszter a találkozó után megerősítette: vannak véleménykülönbségek Németország és Oroszország között, de abban egyetértenek, hogy a szíriai válságot politikai úton kell megoldani.

Az orosz külügyminiszter azt is bejelentette, hogy a jövő héten két szíriai ellenzéki küldöttséget is fogadnak Moszkvában.  Michel Kilo tekintélyes ellenzéki aktivista és a fegyveres felkelők többségét tömörítő Szíriai Nemzeti Tanács új vezetője, Abdel Basszet Szida is az orosz fővárosba érkezik. Hírügynökségi jelentések szerint a tárgyalások hétfőn és szerdán lesznek.

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.