Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre
Utolsó frissítés:
A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.
Most érkezett
Kiszabadult az ukrán határőrség tábornoka
Az emberrablókkal folytatott sikeres tárgyalások után kiszabadult szerda este a néhány órával korábban foglyul ejtett Mihajlo Koval határőr tábornok – közölte az ukrán állami határszolgálat sajtóosztálya. A nyomozást végzőknek forró nyomon sikerült megállapítaniuk a vezérezredes hollétét.
"A magas rangú tiszt, aki jelenleg az ukrán határőrségnek a Krími Autonóm Köztársaságban kialakult helyzettel foglalkozó operatív csoportját vezeti, folytatja munkáját" – áll az ukrán határőrség közleményében. Mihajlo Kovalt szerda délután rabolta el körülbelül negyven támadó – zömében motorosok – a jaltai határátkelő közelében.
A legfontosabb események eddig:
- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.
- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.
- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.
- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.
- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.
- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.
Percről percre
Bünteti a NATO az oroszokat
A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal – jelentette be szerdán Brüsszelben Anders Fogh Rasmussen, az atlanti szövetség főtitkára. Mint megállapította, Oroszország továbbra is megsérti Ukrajna szuverenitását.
Újra összeülhetnek a külügyminiszterek
A BBC tudósítója szerint valószínűleg újra összeül a francia, brit, amerikai és orosz külügyminiszter Párizsban. Egyelőre semmit nem tudni arról, hogy a mai tárgyalásokon mire jutottak a miniszterek.
Az ENSZ-megbízott elutazott a Krímből
Robert Serry ENSZ-különmegbízott elhagyta a Krímet, miután fegyveresek megfenyegették és távozásra bírták.
Lavrov: ebben egyetértettünk Kerryvel
Az orosz külügyminiszter közölte: amerikai kollegájával, John Kerryvel egyetértettek abban, hogy fenn kell tartani azt a megállapodást, amit két hete az azóta bukott ukrán elnök, Viktor Janukovics és az ukrán ellenzék között köttetett – jelenti az AFP.
Oroszbarát tüntetők vonultak az EBESZ megfigyelőinek központja elé
A Reuters brit hírügynökség arról tájékoztatott, hogy mintegy száz oroszbarát demonstráló vonult az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőinek központja elé és próbálta meg eltorlaszolni az épületet.
Élő rendőrkordon a rivális tüntetők között Donyeckben
Oroszbarát tüntetők és békepárti ukránok néznek egymással farkasszemet Donyeckben. Közöttük mintegy 300 rohamrendőr áll, élő kordont képezve - írja az Interfax-Ukrajna hírügynökségre hivatkozva a BBC.
Hol van az ideiglenes ukrán külügyér?
A párizsi ukrán nagykövetség közlése szerint Andrij Descsica ideiglenes ukrán külügyminiszter elutazott, mivel Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a nyugati diplomácia vezetőinek nyomásgyakorlása ellenére sem volt hajlandó tárgyalni ukrán kollegájával. Az Egyesült Államok azonnal cáfolta a hírt. "Az ukrán miniszter nem ment el és úgy tervezi, hogy Párizsban maradt további egyeztetésekre" - közölte egy neve elhallgatását kérő amerikai diplomata.
Jacenyuk köszöni a hadseregnek
"Az ukrán kormány nevében hadd fejezzem ki köszönetemet a Krímben állomásozó ukrán hadseregnek és haditengerészetnek. Ők azok, akik felesküdtek az ukrán népre és be is tartották azt" - jelentette ki Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök, hozzátéve: pénzügyi támogatást ad a kormány a haderőnek. "Hazafiasságot és méltóságot mutattak, amikor nem adták meg magukat az agresszoroknak" - mondta az ukrán kormányfő.
Fotó: Serry tényleg jól van, de mennie kell a Krímből
Az ITV európai tudósítója, James Mates a Twitteren közölt egy bizonyító fotót, hogy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár különmegbízottjának, Robert Serrynek semmi baja. Előzőleg az a hír járta, hogy a különmegbízottat fegyveresek elrabolták.
A fotón éppen egy kávézóban üldögél Mates és Serry a Krímben, oroszbarát tüntetők pedig az ajtó előtt állnak. Serry egyébként beleegyezett, hogy elutazik a Krímből, miután gyakorlatilag erre kényszerítették a fegyveresek.