Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre
percről percre

Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.

Most érkezett

Kitarthat egy negyedévig is a magyar gázkészlet

A jelenlegi, az átlagosnál melegebb hőmérséklet alapján becsült fogyasztás esetén akár hónapokig, akár egy negyedévre is elegendőek a rendelkezésre álló tárolói források, még akkor is, ha minden alternatív import útvonal megszűnik - hangsúlyozza a társaság. 

A legfontosabb események eddig:

- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.

- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.

- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.

- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.

- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.

- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7
53

Nem engedné ki az oroszokat a focivébére két szenátor

Mark Kirk és Dan Coats republikánus szenátor levélben fordult Joseph Blatter FIFA-elnökhöz, és Oroszország tagságának felfüggesztését, valamint az orosz válogatott kizárását kérte a brazíliai vb-ről. A politikusok ugyancsak kezdeményezték, hogy a FIFA fossza meg Oroszországot a 2018-as vb rendezésének jogától.

Orosz külügy: bumerángként üthetnek vissza az amerikai szankciók

Óva intette az Egyesült Államokat a "bumeránghatású", "meggondolatlan lépésektől" az orosz külügyminiszter az amerikai kollégájával folytatott telefonbeszélgetéskor. Szergej Lavrov úgy vélte, hogy az effajta lépések óhatatlanul "visszaütnek" magára az Egyesült Államokra.

Az orosz külügyminisztérium tájékoztatása szerint Lavrov óvott attól, hogy a tengerentúli hatalom olyan "elsietett és meggondolatlan" lépésekre szánja el magát, amelyek képesek csapást mérni az orosz-amerikai kapcsolatokra. Különösen az esetleges szankciós intézkedésekre hívta fel a figyelmet, amelyek Lavrov szerint elkerülhetetlenül bumerángként ütnének vissza.

Cseh államfő: a Krím esete hasonlít Koszovóéhoz

Koszovó Szerbiától való elszakadásához hasonlította a mai krími helyzetet Milos Zeman cseh államfő. Szerinte mindenkire egyforma szabályokat kell alkalmazni.

"Van történelmi precedens arra nézve, hogy az ENSZ Biztosági Tanácsának álláspontja ellenére egy szuverén állam egyik része elszakadt az államtól. Ez az előzmény Koszovó. Nyilvánosan felléptem Koszovó elszakadása ellen, és bíráltam, hogy a Cseh Köztársaság elismerte függetlenségét.(...) Képmutatás lenne most azt állítani, hogy Koszovó függetlensége rendben van, a Krím függetlensége viszont lehetetlen. Mindenki esetében egyforma mércét kell alkalmaznunk" – mondta Zeman pénteken a morvaországi Prerovban.

Feltartóztatták Jacenyukot Bécsben

A bécsi Kurier című lap szerint Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnököt feltartóztatták a bécsi repülőtéren tegnap éjjel, miután Németországon keresztül az osztrák hatóságokat arról értesítették ismeretlenek, hogy terrorista van a gépen. A gépet átkutatták, de miután semmit nem találtak, a miniszterelnök végül továbbrepülhetett Kijevbe.

A Kurier szerint az orosz titkosszolgálat állhat a figyelmeztetés mögött.

Megint nem jutottak be a Krímbe az EBESZ megfigyelői

Az AFP úgy tudja, az EBESZ-megfigyelőket már második napja akadályozzák abban, hogy bejussanak a Krím félszigetre, miután egy ellenőrzési pontnál ismeretlen fegyveresek tartóztatták fel őket. Az EBESZ magyar vezetésű megfigyelői tegnap kétszer próbáltak bejutni a Krímbe, de mindkétszer visszafordították őket.

Blokád a Krímbe vezető úton

Bajba kerülhet az ukrán acélipar

Jelentősen csökkent idén eddig az ukrán acéltermelés, amely az ország exportbevételének komoly hányadát adja. Az ukrán acéltermelők szövetsége, a Metallurgprom pénteki közlése szerint az ország acéltermelése 4,9 millió tonna volt az idei első két hónapban, ami 10 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. Az acél és acéltermékek kivitele adja Ukrajna exportbevételének több mint a negyedét. Ukrajna tavalyi acéltermelés 32,7 millió tonna volt, egy százalékkal több a 2012. évinél.

Megtámadtak két bolgár újságírót a Krímben

Megvertek két bolgár újságírót és fotósukat Szimferopolban egy biztonsági kamera felvétele szerint – számol be a Dnes.bg bolgár hírportál. A felvételen az látható, ahogy néhány ember nézelődik egy utcán, és azt figyelik, ahogy egyenruhás fegyveresek egy kisbuszba pakolnak televíziókat és elektronikai felszereléseket. Ezután maszkos fegyveresek az utca túloldalára átszaladva megtámadnak egy fiatal férfit, megrángatják, a földre teperik, fegyvert fognak rá, majd félrehúzódó fényképező társához is odamennek, végül visszamennek a kisbuszhoz.

Harmincezer orosz katona lehet most a Krímben

Az ukrán határőrség adatai szerint körülbelül harmincezer orosz katona lehet most a Krímben, beleértve a szevasztopoli orosz flottát és az újonnan érkezett orosz erőket is annak ellenére, hogy Moszkva tagadta, hogy katonákat küldene a Krímbe.

Jacenyuk: a Krím elszakadását legfeljebb Észak-Korea fogadná el

Az amerikai CNBC csatornának Arszenyij Jacenyuk ideiglenes miniszterelnök azt mondta, nem lesz népszavazás a Krím elszakadásáról, mert ez teljesen illegitim, és senki más nem fogja elfogadni a döntését, legfeljebb Észak-Korea, Szíria, vagy Venezuela. "Világos akarok lenni. A Krím Ukrajna része volt és lesz. Nincs engedmény. Pont."

1 2 3 4 5 6 7
53