Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre
Utolsó frissítés:
A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.
Most érkezett
Nincs szükség arra, hogy katonákat küldjenek Ukrajnába
Az ukrán határnál tartott katonai gyakorlatozás nem függ össze az Ukrajnában zajló eseményekkel, azt korábban is tervezték, de már be is fejeződött, visszahívták a katonákat – közölte Putyin. Hozzátette, most nincs szükség arra, hogy katonákat küldjenek Ukrajnába, de a lehetőséget fenntartják, ez az utolsó lehetőség. Megismételte, hogy Janukovics kért orosz beavatkozást, hogy meg lehessen védeni az embereket.
A legfontosabb események eddig:
- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.
- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.
- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.
- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.
- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.
- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.
Percről percre
Putyin szerint Janukovics a legitim elnök
Olekszandr Turcsinov ideiglenes elnök nem törvényes államfő Ukrajnában, a parlament is csak részben legitim, az országnak pedig továbbra is Viktor Janukovics a legitim elnöke, még ha hatalma most nincs is – mondta Putyin.
Putyin: alkotmányos eszközök kellenek a változáshoz
Ha változásra is van szükség, azt alkotmányos eszközökkel kell elérni – mondta Putyin a tájékoztatón. Hozzátette, azokat is megérti a Majdanon, akik radikális változást akarnak.
Államcsíny zajlott le Ukrajnában Putyin szerint
Putyin értékelése szerint fegyveres hatalomátvétel, alkotmányellenes államcsíny zajlott le Ukrajnában. Szerinte Janukovics szinte mindenbe belement az ellenzékkel, sohasem adott ki tűzparancsot, sőt arra adott utasítást, hogy a rendőrök vonuljanak vissza Kijevből. Amikor elutazott Harkovba, a hatalmat átvették tőle. Radikálisokat látni Kijev utcáin, még ma is – tette hozzá az orosz államfő.
Putyin tájékoztatót tart, alig bírja a kérdéseket
Putyin sajtótájékoztatóján az újságírók szinte elárasztották kérdésekkel az orosz elnököt, aki láthatóan alig bírta jegyzetelni a záporozó kérdéseket.
Áprilistól megszűnik Ukrajna gázárkedvezménye
Alexej Miller, a Gazprom vezére bejelentette, hogy a gázcég áprilistól már nem ad engedményt az Ukrajnának szállított gáz árából – közölte a BBC szerint az Interfax hírügynökség.
Jacenyukkal is egyeztetnek az uniós állam- és kormányfők
A csütörtöki rendkívüli EU-csúcsot megelőzően az Európai Unió állam- és kormányfői Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnökkel is átbeszélik az Ukrajnában kialakult helyzetet –jelentette be kedden a Twitteren Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke. A volt belga miniszterelnök hétfőn délután jelentette be, hogy az ukrán válság megvitatására rendkívüli uniós csúcsot hívott össze.
Moszkva leállíthatja az amerikai hitelek törlesztését
Oroszország megszüntetheti a dollár tartalékvalutaként kezelését, és megtagadhatja az amerikai bankok felé fennálló hitelek törlesztését, ha az Egyesült Államok büntetőintézkedéseket vezet be Oroszország ellen – közölte kedden Vlagyimir Putyin orosz elnök tanácsadója.
Oroszok lőhettek a szevasztopoli reptéren
Feltehetően orosz katonák figyelmeztető lövéseket adtak le a krími Szevasztopol általuk elfoglalt ukrán légitámaszpontjánál, amikor mintegy 300, korábban ott szolgáló ukrán katona, megpróbált visszatérni a bázisra.
Szaakasvilinek déja vu-je van
Déja vu-érzésről ír a Financial Times európai kiadásának keddi számában Miheil Szaakasvili volt grúz elnök az Ukrajnában kialakult helyzetet elemezve. A 2008-as grúziai helyzethez hasonlítja az ukrán válságot, mondván: Moszkva akkor is útleveleket osztogatott Grúzia szakadár területein, majd agitátorokat küldött az ott élők felheccelésére, végül beavatkozott állampolgárai védelmére hivatkozva.
Szaakasvili azt állítja, az Ukrajnával szomszédos egyik ország vezetője elárulta neki, hogy Putyin 2012-ben azt javasolta, hogy Ukrajnát osszák fel Oroszország és nyugati szomszédai között, és nem tűnt úgy, mintha viccelne. A volt grúz elnök szerint országa ötödének megszállására a Nyugat nem megfelelően reagált, és ez is okolható azért, hogy Putyin most Ukrajna ellen is hasonló lépéseket tesz.