Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre
Utolsó frissítés:
A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.
Most érkezett
Putyin elrendelte a rendkívüli hadgyakorlatok befejezését
Vlagyimir Putyin elnök utasítást adott kedden, hogy az orosz katonai egységek térjenek vissza eredeti állomáshelyükre a múlt héten elrendelt hadgyakorlatokról – közölte kedden az orosz elnök szóvivője.
A legfontosabb események eddig:
- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.
- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.
- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.
- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.
- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.
- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.
Percről percre
Nem lesz víz és áram a krími ukrán laktanyákban
Az oroszbarát krími hatóságok hamarosan leállítják a víz- és áramellátást az orosz katonák által körülvett ukrajnai laktanyákban – állította a helyszínen tárgyaló orosz küldöttség egyik tagja hétfő éjjel. A nyomásgyakorlás jegyében az ideiglenes ukrán kormányt támogató katonák fizetést sem kapnak.
Katonailag nem avatkoznának be a britek
A Downing Street szóvivője azt mondta, hogy a brit kormány kizár bármilyen katonai jellegű beavatkozást, mivel a válság békés, diplomáciai megoldását tartja az egyedüli járható útnak.
Janukovics kérte a beavatkozást Moszkva szerint
Viktor Janukovics megbuktatott ukrán elnök kérte arra Vlagyimir Putyint, hogy avatkozzon be Ukrajnában – jelentette be Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet New Yorkban, a világszervezet Biztonsági Tanácsának (BT) hétfői rendkívüli ülésén.
Nem volt hivatalos ultimátum egy parancsnokhelyettes szerint
A Krímben állomásozó ukrán erők egyik parancsnokhelyettese a helyi ART TV-nek a BBC szerint azt mondta, nem próbálták meg megrohanni a bázist. Azt állítja, nem volt hivatalos ultimátum, közvetve, a mobiltelefonokra érkeztek ilyen jelzések.
Orosz harckocsikat láttak a határnál
A határőrség a harkivi, a luhanszki és a donecki területek és Oroszország határánál figyelt fel orosz haditechnika felhalmozódására – közölte az esti jelentésre hivatkozva az ukrán külügy kedd hajnalban. Emellett orosz haditechnika és katonák összevonását figyelték meg a kercsi kompkikötőnél.
Ukrán határőrök szerint tizenöt harckocsi és tíz páncélozott katonai jármű érkezett a kikötőhöz, illetve Kercsi-szoroson való átkeléshez szükséges pontonhidakat is láttak ott. Az Ukrajnához tartozó Krími félszigetet a dél-oroszországi Krasznodari területtől elválasztó Kercsi-szoros a kompátkelőnél alig néhány kilométer széles.
Moszkva feltételeket szab a tárgyalásokhoz
Moszkva abban az esetben hajlandó megvitatni a nyugati országokkal az ukrajnai helyzetet és a válság rendezésének lehetőségeit, ha végrehajtják a február 21-i kijevi megállapodást, amelyet az akkori ukrán hatalom és az ellenzék kötött, illetve a párbeszédben széles körűen képviseltetik magukat az ukrán politikai erők – közölte egy orosz külügyi illetékes, akit keddre virradóra idézett a RIA Novosztyi orosz hírügynökség.
Büntető lépéseket jelentett be az USA
Az Egyesült Államok az Ukrajna elleni orosz katonai akció miatt felfüggesztette az Oroszországgal folytatott kereskedelmi és beruházási tárgyalásokat – jelentette be helyi idő szerint hétfő este az USA kereskedelmi képviselőjének hivatala. A Pentagon azt is bejelentette, leállítja a katonai együttműködést Moszkvával.
Lejárt az ultimátum, nincs jele incidensnek
Nem tört ki erőszak a Krím félszigeten és elmaradt az orosz támadás kedd hajnalban azt követően, hogy hajnali 4 órakor lejárt az orosz erők által hétfő este adott ultimátum, amelyben állítólag az ukrán erők megadását követelték.
Az ukrán belügyminisztérium hétfőn közölte, hogy az orosz flotta ultimátumot intézett az ukrán erőkhöz, hogy kedd hajnali 4-ig adják meg magukat, vagy ha nem, "viharra" számíthatnak.
A Reuters később azt közölte, az orosz fekete-tengeri flotta nem tervezi megtámadni az ukrán hadierőt a Krímben. A Vedomosztyi online kiadása pedig azt írta, hogy az orosz védelmi minisztérium is cáfolta, hogy az ukrán hadsereg Krím félszigeten állomásozó egységeihez bármilyen ultimátumot intéztek volna.
Újabb telefonos csúcsot tartottak Ukrajnáról
Francois Hollande francia államfő David Cameron brit miniszterelnökkel és Bronislaw Komorowski lengyel elnökkel folytatott telefonbeszélgetése során azt hangsúlyozta, hogy Oroszországnak el kell fogadnia egy, a nemzetközi jognak megfelelő megoldást az ukrán válságban – közölte hétfő este a francia elnöki hivatal.