Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre
Utolsó frissítés:
A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.
Most érkezett
Moszkva: indokolatlan a G8-csúcs előkészületeinek leállítása
Moszkva indokolatlannak tartja a G8-országcsoport júniusra tervezett szocsi csúcstalálkozója előkészületeinek leállítását és politikailag károsnak ítéli meg a világ hét vezető ipari hatalmának döntését – közölte az orosz külügyi szóvivő hétfőn. Alekszandr Lukasevics kijelentette, hogy a Washingtonban vasárnap bejelentett elhatározás ellentmond a G8-as csoportbeli "építő együttműködés elveinek" is.
A legfontosabb események eddig:
- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.
- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.
- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.
- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.
- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.
- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.
Percről percre
Az LMP az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezi
A Lehet Más a Politika (LMP) az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezi az ukrán válsággal összefüggésben – jelentette be Schiffer András frakcióvezető hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón. Az ellenzéki politikus elmondta: azt javasolják, hogy a rendkívüli ülésen két LMP-s indítványt tárgyaljanak meg. Törvényjavaslatban kezdeményezik az "Orbán–Putyin-paktum" felmondását, míg határozati javaslatuk az orosz "atomgyarmatosítás leállításához szükséges intézkedéseket" tartalmazza – mondta.
Schiffer András szerint Oroszország súlyosan nemzetközi egyezményeket sértő politikát folytat, és ebben a helyzetben Magyarországnak különleges felelőssége van: világossá kell tennie, hogy egyezménysértőkkel nem köt külön paktumot.
Nem tud orosz megszállókról az EBESZ-követ
Tagadta Oroszországnak az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) mellé rendelt nagykövete hétfőn, hogy orosz katonák szállták meg a Krím félszigetet, és szkeptikusan nyilatkozott egy esetleges EBESZ megfigyelői misszió felállításáról.
"Nincsenek arra vonatkozó információim, hogy orosz katonák állomásoznának (a Krím félszigeten) a (fekete-tengeri) flotta tagjain kívül, akik egy Ukrajnával kötött megállapodás értelmében vannak ott" – közölte Andrej Kelin nagykövet.
Beszállhatnak Ukrajna orosz gázszámlájába a G7-országok
A német kormány szerint a hét vezető ipari hatalom (G7) segíthet Ukrajnának a Gazprom orosz gázipari vállalattal szemben fennálló számlatartozás kiegyenlítésében.
Leveszik a polcról a budapesti memoradumot
Konzultációt tartanak szerdán Párizsban az Ukrajna függetlenségét és szuverenitását garantáló 1994-es budapesti memorandum aláírói – közölte hétfőn az ukrán fővárosban, Kijevben William Hague brit külügyminiszter.
Ban Ki Mun is mondott valamit
Az ENSZ főtitkára Ukrajna függetlenségének tiszteletben tartására szólított fel hétfőn, és figyelmeztette Oroszországot, hogy tartózkodjon minden olyan lépéstől, amely tovább mélyítheti a válságot. Ban Ki Mun genfi sajtótájékoztatóján, röviddel Szergej Lavrovval tartandó megbeszélése előtt elmondta: arra fogja kérni az orosz külügyminisztert, hogy a konfliktus kiterjesztése helyett próbáljanak párbeszédet kezdeni a kijevi hatóságokkal. A főtitkár hozzátette, hogy helyettese, Jan Eliasson, aki nemrég érkezett meg Kijevbe, ugyanezt az üzenetet fogja továbbítani az ukrán hatóságoknak.
"Rendkívül fontos, hogy helyreállítsuk a nyugalmat és párbeszéd útján enyhítsük a feszültséget" – hangsúlyozta Ban Ki Mun. A főtitkár üdvözölte azt az elképzelést, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) hívjon össze nemzetközi összekötő csoportot az ukrajnai válság megoldására.
Jacenyuk: veszélyben az egész régió
Az ukrajnai katonai konfliktus veszélybe sodorja az egész régió stabilitását – figyelmeztetett hétfőn Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök. "Mindig azt mondtam, és most is azt mondom, hogy diplomáciai úton kell megoldani a válságot, mert ha már konfliktussá fajul, akkor az szétrombolhatja az egész térség stabilitásának alapjait" – jelentette ki a kormányfő egy üzletemberekkel tartott találkozóján.
Ismét elmondta, a kormány kész volna bármilyen feltételt teljesíteni, amelyet a Nemzetközi Valutaalap szabna az országnak a pénzügyi segítségnyújtáshoz. Cáfolta, hogy az új kijevi kormány, amelyet Viktor Janukovics volt elnök hatalomból való eltávolítása után alakítottak meg, államosítani akarná a magánszektort.
Fidesz: ne legyen kampánytéma Ukrajna!
A Fidesz nem lesz partner abban, hogy az ukrajnai konfliktus magyar belpolitikai kampánytéma legyen – közölte Zsigó Róbert, a kormánypárt szóvivője sajtótájékoztatón az Összefogás nyilatkozatára reagálva. A parlament szakbizottságai a szerdai kormányülés után – ugyanúgy, ahogy eddig is – minden tájékoztatást megkapnak majd – tette hozzá.
Tüntetés lesz délután a budapesti orosz követség előtt
"Putyintól független Ukrajnát és Kelet-Európát!" címmel tartanak demonstrációt ma este 6-kor a budapesti orosz nagykövetség épülete előtt. A szervezőket, akik jelenleg az esemény Facebook-oldalán adományokat gyűjtenek akcióikra, az oroszok "birodalmi" kelet-európai terjeszkedése háborította fel. A tüntetést az ismert baloldali aktivisták, Kópiás Attila Steve és és Köves Nóra szervezik, valamint felszólal Hartyáni Jaroszláva, az Ukrán Országos Önkormányzat elnöke.
Híd épül Oroszország és a Krím között
A Kercsi-szoroson átvezető, Oroszországot a Krímmel összekötő híd építését rendelte el orosz kormányfő. Ezt maga Dmitrij Medvegyev közölte hétfőn a BBC orosz nyelvű hírszolgálata szerint. "Ukrajna a múltban nagyon fontos kereskedelmi és gazdasági partnerünk volt, ma is az, s az lesz a jövőben is" – hangsúlyozta az orosz kormányfő.