Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre
Utolsó frissítés:
A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.
Most érkezett
Zeman: Generációkon át sem lehet majd betemetni a most ásott árkokat
Milos Zeman cseh államfő megérti ugyan a Krím félsziget orosz anyanyelvű többségi lakosságának érdekeit, de az orosz katonai beavatkozással Ukrajnában nem ért egyet.
"Bár teljességgel megértem Krím orosz anyanyelvű többségi lakosságának érdekeit, hiszen a félsziget 1954-ben Hruscsov értelmetlen döntése alapján lett Ukrajnához csatolva, a katonai beavatkozással megvannak a saját tapasztalataink 1968-ból. Úgy vélem, hogy bármiféle katonai beavatkozás olyan mély árkokat ás, amelyeket generációkon át sem lehet betemetni" - fogalmazott a cseh államfő.
A legfontosabb események eddig:
- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.
- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.
- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.
- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.
- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.
- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.
Percről percre
Blokkolták az oroszok a Jobboldali Szektor vezetőjének közösségi oldalát
Az orosz legfelső ügyészség követelésére a Roszkomnadzor elrendelte Dmitro Jaros oldalának blokkolását a Facebookhoz hasonló orosz közösségi hálózaton, a Vkontaktén.
Fotó: Oszlatják a moszkvai ellentüntetést
"Orosz anyák, a fiatiok Putyin egójáért fognak meghalni" - tüntetnek Észtországban is
"Orosz anyák, a fiatiok Putyin egójáért fognak meghalni" - ilyen jelszóval is tüntetnek a háború ellen Oroszország tallinni nagykövetségénél az Euromaidan PR szerint.
Jacenyuk hadüzenetnek minősítette az orosz fellépést
Ukrajna a katasztrófa szélén áll az ideiglenes kormányfő helyzetértékelése szerint.
Fotók: Moszkvában is tüntetnek a békéért
Az ukrán ellenzéki tüntetésekről közvetítő EuromaidanPR Twitter-oldalán közzétett néhány képet, amelyeken állításuk szerint a moszkvai Manezsnaja téren a békéért tüntető tömeg látható.
"A kormány lépései semmitmondóak ahhoz képest, hogy háború bontakozik ki a szomszédban"
Az Országgyűlés külügyi bizottságának azonnali összehívását és az Információs Hivatal meghallgatását kezdeményezi az LMP az ukrán helyzet miatt. Az LMP szerint a kormány lépései, nyilatkozatai semmitmondóak ahhoz képest, hogy éppen egy háború bontakozik ki a szomszédos Ukrajnában, a Krím félszigetet pedig lényegében megszállták - írta vasárnap közleményében Ertsey Katalin, a külügyi bizottság alelnöke.
Az LMP már a jövő hét elején a kormány válaszait várja az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatban, a magyar álláspont ugyanis pontosan annyira láthatatlan, amennyire Vlagyimir Putyin szeretné. Az LMP választ vár arra, hogy a magyar kormány mit tesz azért, hogy a fegyveres konfliktus minél előbb elfojtható legyen a magyarok által is lakott Ukrajnában.
Párizsnak nem tetszik az "orosz bakancsok csattogása"
Függesszék fel a nyárra tervezett szocsi G8-csúcs előkészítését - indítványozta Laurent Fabius francia külügyminiszter.
Kanada hazahívta moszkvai nagykövetét
Kanada konzultációra hazahívja moszkvai nagykövetét amiatt, hogy Oroszország beleavatkozik az ukrajnai válságba - jelentette be Steven Harper kanadai miniszterelnök helyi idő szerint szombaton.
Kanada mostantól nem vesz részt a G8-as országcsoport júniusra tervezett és Oroszország elnökletével Szocsiban megrendezendő gazdasági csúcstalálkozójának előkészítésében - olvasható Harper közleményében.
Harper keményen elítélte Oroszország ukrajnai katonai intervencióját, és felszólította Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy hívja vissza az újonnan odavezényelt alakulatokat.
Bajnaiék az orosz nagykövetség előtt tüntetnek délután
Vasárnap 17 órakor gyertyás tiltakozást tart Ukrajna szuverenitásáért az együtt 2014 az orosz nagykövetség előtt - olvasható a Facebookon közölt felhívásban. Az "Ukrajna nem gyarmat" nevű tüntetésen Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője mond beszédet.
Ma reggelre 15 ezer orosz katona szállta meg Ukrajna keleti részén található Krím félszigetet. Oroszország gyakorlatilag kiszakította a Krím félsziget területét Ukrajnából katonai agresszióval – írták a Facebookon.