Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre
Utolsó frissítés:
A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.
Most érkezett
Oroszországhoz való csatlakozásról döntött Szevasztopol
Szevasztopol Oroszországhoz való csatlakozásáról hozott határozatot csütörtök este a fekete-tengeri város önkormányzata. Az UNIAN és az Interfax-Ukraina hírügynökség jelentése szerint a városi tanács rendkívüli ülésén határozott arról, hogy "Szevasztopol belép az Orosz Föderációba annak szubjektumaként". Emellett támogatásáról biztosította a krími parlament döntését a terület jogállásáról szóló népszavazás megrendezéséről, illetve döntött arról, hogy Szevasztopolban is megrendezik a március 16-i referendumot.
A legfontosabb események eddig:
- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.
- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.
- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.
- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.
- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.
- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.
Percről percre
Komoly összegeket zároltak Hollandiában
A holland hatóságok több száz millió dollárt zárolták gyaníthatóan volt ukrán kormányilletékesek bankszámláin. A hatóságok által gyanúsnak ítélt pénzeszközökhöz feltehetően köze van annak a 18 ukrán személynek, akik ellen szankciókat foganatosított az Európai Unió.
Obama és Putyin újabb telefonbeszélgetésen van túl
Az ukrajnai helyzetnek szentelt egyórás telefonbeszélgetést folytatott ismét, hat nap leforgása alatt már másodszor Barack Obama és Vlagyimir Putyin, s míg a Fehér Ház közleményében azt emelte ki, hogy az amerikai elnök a diplomáciai rendezés menetrendjének elfogadására próbálta rávenni tárgyalópartnerét, a Kreml tájékoztatója a válság megítélésében és okaiban fennálló nézeteltérésekre helyezte a hangsúlyt.
Rejtély, mi lehet a megbuktatott ukrán elnökkel
Csütörtök estére sem derült ki hitelt érdemlően, pontosan hol lehet a megbuktatott ukrán elnök, és milyen állapotban van. Állítólag Viktor Janukovics szívinfarktust kapott, de terjedtek olyan hírek is, hogy a politikus meghalt – egyiket sem erősítették meg hivatalosan.
Újraindulhatnak az atomvonatok Ukrajnában
Ukrajnában ismét engedélyezték csütörtökön a nukleáris anyagok szállítását. A korlátozásokat még január 28-án rendelték el, a feszült helyzet miatt megtiltották az atomenergia termelési ciklusa termékeit szállító vasúti szerelvények közlekedését Ukrajna területén. Orosz források szerint az ukrán atomerőművekben lévő üzemanyag-tartalékok a márciusi-áprilisi működésre elegendőek.
A Roszatom orosz atomenergetikai konszern máris jelezte: a tranzitnehézségek ellenére eleget tesz kötelezettségeinek, már ami a külföldi atomerőművekbe irányuló szállításokat illeti.
Újabb magyar segélyszállítmány érkezett Ukrajnába
Magyarország nevében körülbelül 100 ezer dollár értékű egészségügyi segélyszállítmányt adott át csütörtökön Kijevben az ukrán orvosi szolgálatoknak Bayer Mihály nagykövet – közölte Magyarország kijevi nagykövetsége. Bayer Mihály a segélyrakományt a Majdan egészségügyi szolgálatának adta át. Natalia Szolojko, a szolgálat gyógyszerészeti részlegének vezetője köszönetét fejezte ki a magyar népnek és Magyarországnak a támogatásért.
Az oroszok szerint primitívek az amerikai cáfolatok
Az amerikai külügyminisztérium tíz pontban cáfolta meg az orosz államfő keddi sajtótájékoztatóján elhangzottakat, és ezt a listát elhelyezte a honlapján: például hogy komoly bizonyítékokkal rendelkeznek arról, hogy a Krím félszigeten Vlagyimir Putyin állításaival szemben nem helyi önvédelmi csoportok, hanem az orosz különleges szolgálatok alkotják az ukránellenes erők legfőbb erejét. Az orosz külügy a valóság primitív eltorzításának és cinikusnak minősítette az amerikaiak állításait.
Az EU lerázná magáról az orosz gázfüggőséget
Orbán Viktor azt mondta, hogy az EU állam- és kormányfői arról beszéltek, hogy az Egyesült Államok exportszabályozása jelenleg tiltja a földgáz kivitelét, de ezt Amerikának meg kellene szüntetnie, hogy az EU országai ezáltal új forrásból juthassanak energiához, elősegítve ezzel az orosz földgáztól való függetlenedést.
Azt is mondta Orbán, hogy hamarosan "új nap kel majd fel a magyar energiagazdálkodás történetében", mert még ebben a hónapban átadják a Szlovákiát Magyarországgal összekötő földgázkapcsolatot, amelyen eleinte próbaüzem indul, majd 2015. január 1-jétől százszázalékosan üzemelni kezd. Ezzel az úgynevezett interkonnektorral összeköttetés nyílik egészen a csehországi földgázvezetékekig, amelyekben már nem orosz, hanem más forrásból származó, főleg északi-tengeri gáz található, és így lehetővé válik, hogy Magyarország ne csak orosz földgázhoz juthasson hozzá. "A próbaüzem már megkezdődik ennek a hónapnak a végén, ami azt jelenti, hogy persze némi kockázattal, de ha kell, ha úgy adódna, hogy megszorulnánk, akkor az azonnal használható és igénybe vehető" – közölte a miniszterelnök.
Az Interpollal köröztetnék Janukovicsot
Hivatalos megkeresés érkezett az Interpolhoz Ukrajnától, hogy Viktor Janukovics ellen nemzetközi elfogatóparancsot adjanak ki a tagállamoknak – közölték a nemzetközi rendőri szervezet lyoni központjában. Az Interpol adatai szerint Ukrajna hatóságai egy sor vádat fogalmaznak meg Janukoviccsal szemben, egyebek mellett azt, hogy "visszaélt a hatalommal", és "bűnrészes gyilkosságok elkövetésében". A hivatalos ukrán kérést még tanulmányozza az Interpol.
Turcsinov szerint bohózat ez, amit az orosz hadsereg irányít
Illegálisnak és bohózatba illőnek nevezte a Krími Autonóm Köztársaság parlamentje által az Oroszországhoz való csatlakozásról kiírt népszavazást Olekszandr Turcsinov ukrán ügyvivő államfő csütörtökön tévébeszédében. Turcsinov azt is közölte, hogy a kijevi törvényhozást eljárást indít a krími parlament feloszlatása és a referendum megakadályozása érdekében. "ez nem népszavazás, ez egy bohózat, csalás, egy bűntény, amit az Orosz Föderáció hadsere irányít" – mondta Turcsinov televíziós beszédében egy kék-sárga ukrán zászló előtt állva, azt hangsúlyozva, hogy a krími törvényhozás döntése nemcsak törvénytelen, de ellentétben áll az ukrán nép akaratával, és a krími lakosok érdekeivel is.