Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre
Utolsó frissítés:
A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.
Most érkezett
A britek leporolnák a budapesti memorandumot
William Hague brit külügymiszter azzt írta a Twitteren: "Ellenezzük az orosz csapatok Ukrajnába telepítéséről szóló döntést", egy másik bejegyzésben pedig azt: London támogatja az ukrán kérést, hogy konzultációkat kezdjenek az 1994-es budapesti memorandum alapján. Ezt az egyezményt - amely garantálja Ukrajna területi sérthetetlenségét - Ukrajna mellett az Egyesült Államok, Nagy Britannia és Oroszország írta alá, vagyis utóbbi három hatalom szavatolja az ország szuverenitását.
A legfontosabb események eddig:
- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.
- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.
- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.
- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.
- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.
- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.
Percről percre
Basescu: agresszió a jóváhagyás nélküli jelenlét
Románia agressziónak tekint minden ukrán jóváhagyás nélküli orosz katonai jelenlétet Ukrajna területén - közölte szombaton Traian Basescu román államfő a krími fejleményekre reagálva. Basescu közleményében jelezte: elvárja, hogy a Krím félszigeten zajló orosz csapatmozgások szigorúan tartsák be az - Ukrajna szuverenitását és területi épségét garantáló - 1994-es Budapesti Memorandum előírásait, és az orosz-ukrán kétoldalú egyezményeket. Basescu úgy vélekedett: a krími regionális közigazgatás és az ukrán állam közti nézeteltéréseket nem lehet erő alkalmazásával rendezni, egyedül az alkotmányos keretek közti párbeszéd és a nemzetközi kisebbségvédelmi normák betartása hozhat megoldást.
Putyin egyelőre még nem adott parancsot
Az orosz államfő nem adott utasítást a fegyveres erők ukrajnai bevetésére - közölte Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő a Rosszija 24 állam hírtelevíziónak szombaton. Az Eho Moszkvi orosz rádiónak pedig azt mondta, hogy "ez a helyzet alakulásától" függ. Hozzátette, hogy az államfőnek "joga van (a fegyveres erők alkalmazására), de ez nem jelenti azt, hogy közvetlenül ebben a pillanatban élni fog vele".
McCain: igazi szovjet forgatókönyv
John McCain republikánus szenátor, korábbi elnökjelölt a Twitteren azt írta: "Az orosz szenátus támogatta Putyin kérését, hogy csapatokat küldjennek Ukrajnába - igazi szovjet forgatókönyv. Nem akarom vissza a hidegháborút, de úgy tűnik, Putyin igen."
A Fehér Ház egyelőre figyel és konzultál
Az Egyesült Államok tanulmányozza Oroszország felelősségét abban, hogy esetleg orosz fegyveres erőket vetettek be Ukrajnában – áll a Fehér Ház szombati közleményében. "Figyelemmel kísérjük a helyzetet, konzultálunk partnereinkkel és megvizsgáljuk Oroszország esetleges felelősségét, amelyről tegnap beszélt az Egyesült Államok elnöke" – írják a közleményben. Barack Obama amerikai elnök pénteken aggodalmát fejezte ki az Ukrajnából jelentett orosz katonai csapatmozgások miatt, és figyelmeztette Moszkvát, hogy minden ukrajnai intervenciónak "ára lesz".
"Az ukrán Berkut orosz lesz"
Oroszország szimferopoli főkonzulátusa kiadta az első orosz útleveleket szombaton az új ukrán vezetés által feloszlatott Berkut karhatalmi egység tagjainak. Az első hat berkutosnak Vjacseszlav Szvetlicsnij főkonzul személyesen adta át új orosz okmányukat. A moszkvai külügyminisztérium pénteken utasította a Krími Autonóm Köztársaság székhelyén működő főkonzulátusát, hogy sürgősen tegyen meg minden szükséges előkészületet a berkutosok orosz útlevéllel való ellátására. A lépésről a Kommerszant című orosz napilap "Az ukrán Berkut orosz lesz" címmel számolt be.
Megszólalt a NATO-főtitkár is
Oroszországnak tiszteletben kell tartania Ukrajna szuverenitását, területi egységét és határait - tette közzé a Twitteren szombat délután Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár. A dán politikus emellett a feszültség azonnali csökkentésére szólított fel a Krímben, és azt is közölte: a NATO szövetségesek szorosan összehangolják lépéseiket.
Ukrán menekültáradatról beszél a belgorodi kormányzó
Ukrajnából érkező menekültáradat árasztotta el délnyugat-oroszországi Belgorodi területet Jevgenyij Szavcsenko kormányzó szerint. "A Belgorodi területre ezrével érkeznek a jó emberek, nemcsak Délkelet-Ukrajnából, hanem az ország középső részeiből is, akik a Kijevben hatalmat megragadó radikálisok túlkapásai elől menekülnek" – állította a területi kormányzó szombaton, az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökségnek nyilatkozva. Jevgenyij Busmin, az orosz Szövetségi Tanács (felsőház) alelnöke szombaton a felsőház rendkívüli ülésén közölte: az ukrajnai feszültség kiszélesedése óta 143 ezer menekült érkezett Oroszországba Ukrajnából.
Donyeck is népszavazást rendezne
Népszavazást hirdetnek Kelet-Ukrajnában a többségében oroszajkú Donyec-medence további sorsáról. A referendumra vonatkozó követelést oroszbarát tüntetők terjesztették elő szombaton Donyeck városában. A városi tanács támogatta a kezdeményezést, és azzal a kéréssel fordult a megyei tanácshoz, hogy hirdesse ki a népszavazást. Donyeck polgármestere, Olekszandr Lukjancsenko felolvasta a referendumra vonatkozó határozatot a tüntetőknek.
ENSZ BT-ülés már biztosan lesz
Rendkívüli ülést tart szombaton az ENSZ Biztonsági Tanácsa az ukrajnai helyzet megvitatására - közölték diplomaták New Yorkban.