Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre
Utolsó frissítés:
A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.
Most érkezett
Orosz útlevelet kapnak a Berkut tagjai
Az orosz külügyminisztérium utasította a krími Szimferopolban lévő főkonzulátusát, sürgősen tegyen meg minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy elkezdődhessen az orosz útlevelek kiadása a Berkut ukrán karhatalmi egység tagjainak – közölték pénteken Moszkvában. A tárca Facebook-oldalán adott hírt a döntésről.
Arszen Avakov, az új ukrán kormány ügyvivő belügyminisztere szerdán írta alá az utasítást a Berkut feloszlatásáról. Az orosz belügyminisztérium sajtószolgálata viszont azt közölte az Interfax orosz hírügynökséggel, hogy készen állnak befogadni a regionális belügyi szervek állományába azokat, akik elhagyják Ukrajna területét, beleértve az ukrán belügyben szolgált embereket is.
A legfontosabb események eddig:
- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.
- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.
- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.
- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.
- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.
- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.
Percről percre
Putyin is megszólalt – megakadályozná az erőszakot
Vlagyimir Putyin az erőszak továbbterjedésének megakadályozására szólított fel az ukrajnai eseményekkel kapcsolatban a német kancellárral, a brit kormányfővel, valamint az Európai Tanács elnökével folytatott telefonbeszélgetése során – tájékoztatott pénteken az orosz elnöki hivatal.
A Kreml közlése szerint Putyin igen fontosnak tartotta a helyzet mielőbbi rendezését és megállapodott a külföldi vezetőkkel, hogy ennek érdekében kapcsolatban maradnak egymással.
Az orosz államfő Angela Merkel német kancellárral, David Cameron brit miniszterelnökkel és Herman Van Rompuy-jel, az Európai Tanács elnökével vitatta meg a legutóbbi ukrajnai fejleményeket – közölték Moszkvában. Arról nem tájékoztattak, hogy Viktor Janukovics megbuktatott ukrán államfőnek a dél-oroszországi Rosztov-na-Donuban történt megjelenése előtt, vagy azt követően zajlottak az egyeztetések.
A Majdant ellepték a virágok
A kijevi zavargások áldozataira emlékezve rengeteg virágcsokrot helyeztek el a Függetlenség terén pénteken. Este mécsesekkel és gyertyákkal járultak az emberek a térre.
A tüntetők és aktivisták a véres zavargások után még mindig sokat járnak a térre, sokan most már a takarításban segédkeznek, de a barikádok még mindig állnak.
12 orosz harci helikoptert videóztak le Szevasztopol felett
A videón MI-24-esek és MI-8-as helikopterek láthatóak.
Jóváhagyta az új kormány összetételét a krími parlament
A krími parlament többségi, orosz ajkú képviselői jóváhagyták a dél-ukrajnai autonóm terület új kormányának összetételét a testület pénteki rendkívüli ülésén. A parlament elnöke az ülés után ugyanakkor kijelentette: a terület Ukrajna keretein belül akar szélesebb körű autonómiát teremteni magának. A minisztertanács új tagjairól szóló előterjesztést a jelenlévő 69 képviselőből 68 támogatta az egyébként 100 tagú szimferopoli törvényhozásban. Miután menesztette a korábbi kormányt, a parlament még csütörtökön Szerhij Akszenovot, az Orosz Egység pártjának vezetőjét választotta a minisztertanács elnökévé.
Refat Csubarov, a kisebbségi krími tatárok parlamentjének (medzslisz) elnöke reagálásában leszögezte, hogy a medzslisz nem ismeri el az új krími kormányt, és semmilyen párbeszédet nem kíván folytatni annak tagjaival. Megfogalmazása szerint "az ismeretlen fegyveresek pisztolyainak célkeresztjében" előző nap a parlamentben összeállt új kormány hogy legitimmé tegye magát, posztok felkínálásával próbál "megvásárolni" egyes személyeket, valamint egészében a krími tatár közösséget.
Csubarov arra utalt, hogy előző nap a krími parlament épületét helyi orosz milicisták szállták meg, s a törvényhozás a megszállt épületben tartotta ülését a sajtó kizárásával. A korábbi, Anatolij Mogiljev vezette kormány menesztése és az új miniszterelnök kinevezése mellett, a parlament népszavazást kezdeményezett a Krím autonómiájának kiterjesztéséről.
Volodimir Konsztantinov, a krími parlament elnöke ugyanakkor pénteken újságírók előtt kijelentette, hogy a Krím vezetése Ukrajna keretein belül akar szélessebb körű autonómiát teremteni a terület, a Krími Autonóm Köztársaság számára.
Ungváron a közbiztonságról egyeztettek a tüntetők és a rendőrök
Az esetleges fosztogatások, védelmi pénzek kicsikarására irányuló zsarolások és fenyegetések elleni kemény fellépésben állapodtak meg a Kárpátalja megyei rendvédelmi szervek vezetői és a közelmúltbeli kormányellenes tüntetéseken részt vevő szervezetek képviselői pénteken Ungváron.
A kárpátaljai helyzet stabilitásának biztosítását célzó találkozón a tüntetők részéről a Polgári Konvent, a Jobboldali Szektor (PSZ), a Szabadság és az Ütés pártok, az autós tüntetők és az ungvári önvédelmi alakulatok képviselői, a rendvédelmi szervek oldaláról a megyei rendőrség, ügyészség és nemzetbiztonsági szolgálat vezetői vettek részt – adta hírül a zakarpattya.net.ua kárpátaljai hírportál.
A felek egyetértettek abban, hogy Kárpátalja területén biztosítani kell a közrendet és a helyzet stabilitását. Megegyeztek, hogy a rendvédelmi szervek ezentúl szigorú ellenőrzés alatt fognak működni. A tanácskozáson megállapodás született arról, hogy a rendvédelmi szervek keményen fellépnek a fosztogatások, védelmi pénzek kicsikarására irányuló zsarolások és fenyegetések ellen Kárpátalja megye területén.
A tüntetők képviselői arról biztosították a közrend védőit, hogy nem fogják akadályozni munkájukat, ha méltó módon teljesítik kötelezettségeiket. A rendvédelmi szervek irányítói megígérték, hogy becsülettel és átlátható módon tesznek eleget feladatuknak.
Újabb öt orosz helikopter szállt le a Krímben
A Szimferopol melletti Gvardijszkijben 5 orosz katonai helikopter szállt le ukrán engedély nélkül – írja az Euromaidan PR.
Fegyveresek foglalták el a krími tévé és rádió épületét
Tíz ismeretlen fegyveres foglalta el a krími nemzeti televízió és rádió épületét – írja az Euromaidan PR Twitter-oldalát.
Oroszország elismerte a krími csapatmozgásokat
Az orosz külügyminisztérium elismerte, hogy a fekete-tengeri orosz támaszpontról orosz csapatok vonultak a Krímbe, állításuk szerint azért, hogy így védjék a fekete-tengeri flottát.
A Majdanon a tüntetők ma gyászoltak, de ellenőrzik az új hatóságokat
A kijevi Majdan tüntetői azt ígérik, továbbra is maradnak, és ellenőrizni fogják, hogyan működnek az új hatóságok.
A kijevi Függetlenség terén ma egyébként többen virágokat helyeztek el a véres utcai zavargások áldozatainak emlékére, mások mécseseket gyújtottak a tér több pontján.