Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre
percről percre

Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.

Most érkezett

Krími miniszterelnök: nincs szükség orosz beavatkozásra

Szergej Akszjonov, a Krími Autonóm Köztársaság miniszterelnöke közölte, nincs szükség orosz katonai beavatkozásba a térségben, bár elméletben nem lehet kizárni semmit. Mint mondta, reméli, hogy a Krímben nem ismétlődik meg egy Dél-Oszétiához hasonló szituáció.

A legfontosabb események eddig:

- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.

- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.

- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.

- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.

- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.

- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
46 47 48 49 50
53

Fegyveresek torlaszolták el a Krím félszigetre vezető utakat

Fegyveres, nem ukrán erők torlaszolták el a Krím félszigetre vezető utakat. Az Euromaidan PR Twitter-oldal szerint a fegyveresek orosz zászlót tűztek ki az ellenőrző pontokon, és nem engedélyezik, hogy forgassanak a közelükben.

Újabb katonai mozgást észleltek a Krímben

A tütnetők Twitter-oldala szerint 10 csapatszállító hagyta el a szevasztopoli orosz bázist Szimferopol felé.

A szevasztopoli reptér még mindig nincs ukrán ellenőrzés alatt

A kijevi tüntetők Twitter-oldala szerint a szevasztopoli repteret továbbra sem ukrán fegyveresek tartják az ellenőrzésük alatt, egész nap katonai egységek érkeznek a reptérre, akik szintén nem ukránok.

Tüntetők várnak a szimferopoli parlament előtt

Szimferopol belvárosa nyugodt, oroszpárti tüntetők a krími parlament előtt várakoznak.

Közös nyilatkozatban áll ki Ukrajna területi egysége mellett Németország, Franciaország és Lengyelország

Frank-Walter Steinmeier német, Laurent Fabius francia és Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter – a "weimari háromszög" országainak diplomáciai vezetői – közleményükben hangsúlyozták, hogy a Krím félszigeten kialakult feszültség "mély aggodalommal" tölti el őket. "Mindent meg kell tenni, hogy csökkenjen a feszültség Ukrajna keleti régióiban és békés tárgyalás kezdődjön valamennyi érintett fél bevonásával" – hangsúlyozta a három külügyminiszter.

"Megerősítjük, hogy támogatjuk Ukrajna szuverenitását és területi integritását. Felszólítjuk valamennyi szereplőt, hogy tartózkodjon minden olyan lépéstől, amely ezt veszélyeztetheti" – áll a  közleményben.

Moszkva nem konzultál Kijevvel a barátsági szerződésről

Oroszország elutasítja Ukrajnának azt a javaslatát, hogy konzultáljanak a két ország barátsági szerződéséről, mert álláspontja szerint a Krím félszigeti események az ukrán belpolitikai folyamatok eredményeként következtek be – közölte pénteki nyilatkozatában az orosz külügyminisztérium. Moszkva cáfolta, hogy megsértette volna a csapatok mozgásáról szóló megállapodást a krími térségben. Az orosz külügyi nyilatkozatot a moszkvai ukrán nagykövetség diplomatájával, Ruszlan Nyimcsinszkijjel lezajlott pénteki találkozó után adták ki.

Janukovics nem adja fel és harcolni fog

Viktor Janukovics volt ukrán elnök Rosztovban bejelentette, harcolni fog Ukrajna jövőjéért. Mint mondta, senki nem mondatta le, hanem arra kényszerült, hogy elhagyja Ukrajnát, mert veszélybe került az ő és a rokonai élete.

Szerinte fasiszták, nacionalisták vették át a hatalmat, akik kisebbséget testesítenek meg Ukrajnában, és akik megszegték az egyezséget, amit az EU-s külügyminiszterekkel és az ellenzékkel kötött.

Janukovics előlépett

Az oroszországi Rosztov-na-Donuban megjelent újságírók előtt Viktor Janukovics, aki még mindig Ukrajna elnökének tartja magát. A politikus sajtótájékoztatója magyar idő szerint pár perccel 14 óra után kezdődött.

Klicsko indul az elnökválasztáson

Vitalij Klicsko, az Udar (Ütés) párt vezetője közölte, indul az elnökválasztáson, akárcsak Julija Timosenko.

1
46 47 48 49 50
53