Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre
Utolsó frissítés:
A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.
Most érkezett
Janukovics érkezhetett Szevasztopolba az orosz helikopterekkel
Nyolc katonai helikopter szállt le pénteken a Krím félszigeten lévő Szevasztopolban, és elképzelhető, hogy az egyiknek a fedélzetén Viktor Janukovics szökésben lévő volt elnök tért vissza Oroszországból Ukrajnába – jelentette a zn.ua hírportál.
A legfontosabb események eddig:
- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.
- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.
- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.
- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.
- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.
- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.
Percről percre
Ukrán katonai egységet fogtak el oroszok
Az Euromaidan PR Twitter-oldal azt írja, orosz tengerészgyalogosok elfogták a krími Balaklavában a 2382-es katonai egységet, vagyis az ukrán tengeri határőrséget.
Nyolc orosz helikoptert láttak Szevasztopol felé repülni
Nyolc orosz helikoptert videóztak le a Krím félszigeten, ahogy Szevasztopol felé tartanak.
Szimferopol, Szevasztopol, Balaklava: itt most a legforróbb az ukrán helyzet – térképek
Szevasztopol a Krím félsziget délnyugati részén, a Fekete-tenger partján helyezkedik el. Ez a tizenötödik legnagyobb ukrán város, és második a Krím félszigeten Szimferopol után. Itt található az Ukrán Haditengerészet és az orosz Fekete-tengeri Flotta támaszpontja, valamint a Belbek nemzetközi repülőtér.
Szimferopol a Krími Autonóm Köztársaság fővárosa, a Krím félsziget déli részén fekszik, a Salhir folyó mellett, nem túl messze Szevasztopoltól.
Balaklava Szevasztopol külső részén fekszik, ugyancsak a Fekete-tenger partján. Egyebek mellett korábbi földalatti tengeralattjáró gyáráról ismert, amely ma már múzeumként működik.
Az EBESZ küldöttet küld a Krímbe
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) komoly aggodalmának adott hangot a krími válsággal kapcsolatban, és közölte, hogy egy küldöttet küld a térségbe – írja a krími hírügynökség.
Ezért van orosz támaszpont a Krímben
A Krím félszigeti Szevasztopolban azért állomásozhat az orosz fekete-tengeri flotta, mert 2010-ben, Janukovics elnökké választása után kötöttek egy szerződést Ukrajnával, amelynek értelmében 2042-ig használhatja az oroszok számára stratégiailag és érzelmileg is fontos haditengerészeti támaszpontot.
Orosz katonai "turistacsoportok" toborzásáról írnak
Az orosz közösségi oldalakon állítólag 18 és 45 év közötti, katonai tapasztalattal rendelkező férfiakból toboroznak "turistacsoportokat" Ukrajnába – írja az Euromaidan, a kijevi tüntetők Twitter-oldala.
Turcsinov az oroszok közvetlen felelősségéről beszélt
Olekszandr Turcsinov ideiglenes ukrán államfő a kijevi parlamentben azt mondta, hogy sajnálatos módon az Orosz Föderáció fegyveres erői közvetlenül részt vesznek a krími konfliktus eszkalálódásában, és fegyveresen mozognak a Krími Autonóm Köztársaság területén anélkül, hogy Ukrajna ebbe beleegyezett volna.
Felmentették az ukrán fegyveres erők vezetőjét
Olekszandr Turcsinov ideiglenes államfő felmentette tisztségéből Jurij Illint, az ukrán fegyveres erők vezetőjét – közölte az ukrán tüntetők Twitter-oldala.
Oroszország nem akar beavatkozni?
Ukrán sajtóértesülés szerint az Egyesült Államok úgy értékeli, hogy Oroszország nem tervez beavatkozást a krími helyzetbe.