Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre
percről percre

Elszakadna Ukrajnától a Krím, Oroszország nem hátrál – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.

Most érkezett

NATO-főtitkár: nem kellene megváltoztatni a térképet

Ezekben "a nehéz pillanatokban" a NATO kiáll Ukrajna és minden nemzet joga mellett, hogy maguk dönthessenek a jövőjükről, kiáll Ukrajna szuverenitása és területi egysége és a nemzetközi jog elvei mellett. Anders Fogh Rasmussen azt mondta: ez a válság nemcsak Ukrajnáról szól, hanem jelentős következményekkel van az euroatlanti térség egészének biztonságára és stabilitására. Ez a legjelentősebb fenyegetés a hidegháború óta – jelentette ki.

A NATO fokozza együttműködését Ukrajnával politikai és katonai téren egyaránt, és közös gyakorlattal segíti Ukrajna fegyveres erőinek fejlesztését. Rasmussen szerint az ukrán nép nagy bátorságról és elszántságról, az új ukrán kormány pedig önmérsékletről tett tanúbizonyságot a katonai agresszióval szemben.

Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő után a NATO-főtitkár is felszólította Moszkvát, hogy vonja vissza erőit, és tartózkodjon a további beavatkozástól Ukrajna más részein. "A XXI. században nem kellene kísérletet tenni új vonalak meghúzására a térképen" – fogalmazott Rasmussen.

A legfontosabb események eddig:

- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.

- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.

- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.

- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.

- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.

- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
4 5 6 7 8
53

Jacenyuk: Ukrajna nem készül a NATO-ba

A NATO-tagság nincs a radarernyőnkön – így fogalmazott Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő csütörtökön, miután tárgyalt a NATO brüsszeli központjában Anders Fogh Rasmussennel, az észak-atlanti katonai szövetség főtitkárával. Az ukrán miniszterelnök egyúttal megerősítette, hogy az ukrajnai konfliktus megoldását csak békés úton tartja elképzelhetőnek. Katonai megoldással egyáltalán nem számolunk – mondta Jacenyuk.

Putyint nem büntetik Obamék

Nem vonatkoznak Vlagyimir Putyinra azok a szankciók, amelyeket az Egyesült Államok vezet be az ukrajnai krízissel kapcsolatban. A Reuters amerikai forrása úgy fogalmazott, hogy az orosz elnök büntetése szükségtelen és szokatlan lenne. Az Egyesült Államok elnöke csütörtökön rendelt el vízumkorlátozást az Ukrajna területi egységét veszélyeztető oroszokkal és krímiekkel szemben. Barack Obama aláírt egy olyan rendeletet is, amelynek értelmében befagyasztják az Ukrajnát destabilizálók Egyesült Államokban lévő vagyonát.

Letartóztatták Donyeckben az oroszbarát tüntetők vezérét

Az ukrán hatóságok letartóztatták a lakásán Pavel Gubarevet, az oroszbarát tüntetők vezetőjét Donyeckben. A BBC tudósítói látták, amikor elvitték a férfit.

Klaus a Nyugatot okolja

Václav Klaus volt cseh államfő szerint az Európai Unió és az Egyesült Államok egyaránt hozzájárult a mai ukrajnai válsághelyzet kialakulásához, így mindkettőt felelősség terheli. "Az ukrán állampolgárok nem érdemlik meg, hogy országukkal játsszanak. Engem ez a húsz évvel ezelőtti Jugoszláviára emlékeztet. Az ottani véres konfliktust szintén külföldről provokálták ki. Attól félek, hogy valami hasonló kezdődik Ukrajnában is" – mondta Klaus újságíróknak. Szerinte mindezért nagymértékben az EU és Washington a felelős, mivel támogatták az ukrajnai tüntetéseket – fejtette ki a volt államfő. Klaus korábban is azt mondta, hogy megérti az oroszoka, és szerinte Oroszországnak nem okoz örömet mindaz, ami Ukrajnában történik.

Már a krími csatlakozást latolgatják orosz politikusok

Anatolij Liszkov, az orosz felsőház alkotmányügyi és jogi bizottságának kormánypárti tagja szerint csak néhány nap kell ahhoz, hogy a Szövetségi Tanácsban végbemenjen az eljárás, és a Krími Autonóm Köztársaság Oroszország részévé váljon.

A felsőház egy másik szenátora azonban arra figyelmeztetett, hogy nem kellene elsietett döntést hozni Moszkvában a krími terület Oroszországhoz csatlakozása ügyében. Valerij Snyakin szerint meg kell várni, amíg a félsziget lakossága véleményt nyilvánít a március 16-ra kitűzött népszavazáson.

Leonyid Szluckij, a parlament alsóházának FÁK-országokkal foglalkozó bizottsági elnöke azt mondta, hogy megvárják a Krími Autonóm Köztársaság lakosságának döntését, de a március 16-ra előrehozott krími népszavazás után egy héttel már tárgyalhatják egyszerűsített eljárásban a terület Oroszországhoz csatlakozását.

Megváltozott Oroszország térképe Putyin hírtévéjében

A Twitteren közzétett fotó szerint az elmúlt napokban sokat kritizált orosz hírtelevízió, a Russia Today kissé megváltoztatta Oroszország térképét az élő adásában. A sárga színnel jelölt orosz terület a tévé grafikáján magában foglalja a Krím félszigetet is, ami most Ukrajna része, de a jövője sokak szerint bizonytalan, és nem lehetetlen, hogy Oroszországhoz kerül.

"Médiaháború" is fenyeget a Krímen

Az EuroMaidan Twitter-oldala szerint fegyveresek törtek be a krími televízió- és rádióközpontba, ahol lekapcsolták két ukránbarát televízió, az 5-ös csatorna és az 1+1 sugárzását. Közben a Rosszija 24 hírtelevízió újra elérhető a Krímen, méghozzá a legnagyobb helyi televízió, a Black Sea TV csatornáján keresztül – írták a kijevi Telekritika portálon.

Jacenyuk kész aláírni az EU-társulási szerződést

Jogellenesnek nevezte a krími törvényhozás elvi döntését a Krím félsziget Oroszországhoz való csatlakozásáról Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő csütörtöki brüsszeli sajtótájékoztatóján, miután megbeszélést folytatott az EU-országok csúcsvezetőivel. Jacenyuk leszögezte, hogy az erről kiírt népszavazásnak nincs jogi alapja. Azt is mondta, hogy Ukrajna kész aláírni az EU-val a kidolgozott társulási megállapodást, és azt szeretné, ha erre az aláírásra minél hamarabb sor kerülhetne.

Fegyveresek tartóztatták fel az EBESZ megfigyelőit

Ismeretlen fegyveresek tartóztatták fel csütörtökön az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Krím félszigetre tartó katonai megfigyelőit – értesült az AFP francia hírügynökség diplomáciai forrásból. "Feltartóztatták őket, de ők nem fordultak vissza" – mondta a nyugati diplomáciai forrás. "Két, fegyveres férfiakból álló csoport, nagyon profik, megakadályozta, hogy belépjenek (a Krím területére)" – mondta a diplomata. Közlése szerint a megfigyelőket közép-európai idő szerint délelőtt 11 órakor állították meg egy úttorlasznál a Krímbe vezető úton.

 Az EBESZ 42 tagú nem fegyveres katonai megfigyelő missziójába, amelyet a Honvédelmi Minisztérium közlése szerint egy magyar katona vezet, a nemzetközi szervezet 22 tagországa küldött résztvevőket.

1
4 5 6 7 8
53