A 2002 óta kormányon lévő, iszlám gyökerű Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) a népszerűség tekintetében nem ártott a korrupciós botrány, amely december óta övezi a hatalom felső köreit - mondta Recep Tayyip Erdogan. "A politikai gyűléseinken szerte az országban megjelenő tömeg az ellenkezőjéről tanúskodik" - jelentette ki.
Hatalomra kerülése óta az AKP nem veszített el egyetlen választást sem, de a Sonar közvélemény-kutató intézet legutóbbi felmérése szerint a párt - most, az önkormányzati választások előtt - veszített támogatottságából, 40 százalék környékén áll, pedig a 2011-es parlamenti választásokon a szavazatoknak majdnem az 50 százalékát megszerezte.
A helyhatósági választások eredménye jelzés lesz az AKP számára, amelynek készülnie kell az augusztusi elnökválasztásra is.
A korrupciós vádak és az ezek nyomán elindított bűnügyi eljárások mögött Erdogan a szintén vallási-konzervatív elveket valló ellenlábasát, az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen hitszónokot véli felfedezni. A kormányfő azzal vádolja őt, hogy jelentős befolyása van a török bíróságokra és a médiára.
"Ez a szervezet (a Gülen vezette, Hizmet, vagyis Szolgálat nevű mozgalom) aljas szándékkal beférkőzött az államapparátusba, és egy párhuzamos államot hozott létre" - jelentette ki Erdogan. Gülen tagadja ezeket a vádakat.
A miniszterelnök bejelentette egyúttal, hogy a választások után "akcióba lendül" a mozgalommal szemben, és "ártalmatlanná teszi" azt, "megtisztítja" a Hizmet híveitől az államszervezetet. Nem fejtette ki, hogy milyen intézkedésekre gondol, noha a kormány alkotott egy törvényt a magániskolák megszüntetéséről. Gülen mozgalma több ezer iskolát tart fönn, és ezek nagy bevételi forrást jelentenek a szervezetnek.