Ahogy várni lehetett, elmaradt az áttörés Trump és Putyin csúcstalálkozóján
Az orosz elnök, aki alig négy órát töltött az USA területén, már el is utazott Moszkvába.
Továbbra is kiömlik esetenként a sugárszennyezett esővíz a négy éve balesetet szenvedett fukusimai atomerőmű tározóiból – közölte a kelet-japáni létesítményt üzemeltető vállalat.
A ciszternák fala jól szigetelt, és az összegyűlő esővíz elvileg nem szivárog ki, de özönvízszerű esőzések idején a tározók nem tudják befogadni az összes lehulló csapadékot. Hasonló eset történt néhány nappal ezelőtt is.
A Tokyo Electric Power (Tepco) cég szerint mintegy 750 tonnányi radioaktív stroncium 90-et tartalmazó esővíz ömlött ki a tározókból. A cég ezt követően megemelt radioaktivitási szintet mért egy közeli kút vizében: a március 9-én mért literenkénti 370 becquerel helyett március 11-én, a katasztrófa negyedik évfordulóján 11 ezer becquerel volt a sugárzás mértéke.
Az elmúlt hetekben több, sugárszennyezett vízzel kapcsolatos incidenst jelentettek, egyebek mellett egy nagy víztócsát találtak az erőmű egyik épületében. Egy héttel korábban a Tepco megállapította, hogy átmenetileg, de jelentős mértékben szennyeződött az erőművön áthaladó és a Csendes-óceánba ömlő egyik csatorna vize.
A sugárszennyezett víz kezelése a Tepco egyik legégetőbb problémája a négy évvel ezelőtti nagy erejű földrengést követő szökőárban súlyosan megrongálódott Fukusima-1 atomerőműben. A létesítményben eddig több mint 1100 tározót építettek, de a vízmennyiség napról napra nő.
A helyzet miatt Koidzumi Dzsunicsiró volt kormányfő – aki a katasztrófa hatására az atomenergia eltökélt ellenzőjévé vált – szerdán Fukusima prefektúrában tartott beszédében kijelentette, hogy a Tepco és a hatóságok állítása ellenére "egyáltalán nincs megoldva a sugárszennyezett víz kezelése". Kijelentését csütörtökön a kormány szóvivője határozottan elutasította, mondván, hogy "a sugárszennyezett víz hatása az atomerőmű kikötőjén túl nem érzékelhető".
Az orosz elnök, aki alig négy órát töltött az USA területén, már el is utazott Moszkvába.
Az együttműködés fontosságát hangsúlyozta Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök is a pénteki alaszkai orosz-amerikai csúcs után tartott sajtótájékoztatón, ám részleteket egyikük sem árult el. Trump viszont már Vlagyimirnek hívja a „nagyszerű politikusnak” nevezett orosz vezetőt.
A szakemberek érdeklődve figyelték, miként viselkedik az amerikai és orosz elnök a tárgyalásuk előtt.