Véget ért a mali túszdráma, legalább 18-an meghaltak
Dzsihadisták támadtak meg pénteken egy szállodát Mali fővárosában, Bamakóban. Allah Akbart ordítozva rontottak be a szállodába. A helyszíni jelentések szerint az épületből lövöldözés hallatszott, a támadók 170 túszt ejtettek. Mali kormánya szerint délután 5 körülre már egyetlen túsz sem volt a fegyveresek fogságában, legalább 18 halott van.
hvg.hu/MTI
Legalább 18 halottja lehet a pénteki mali túszdrámának. Mali kormánya délután közölte: a fegyvereseknél már egy túsz sincs, 18 halott lehet.
A Bamako központjában lévő Radisson Blu Hotelt pénteken kora reggel fegyveresek rohanták le, a 190 szobás hotel környékét a rendőrség lezárta. A fegyveresek a Reuters tudósítása szerint lövöldözve, arabul Allah Akbart ordítozva rontottak be az épületbe.
AFP / Habibou Kouyate
Olyan hírek is érkeztek, hogy a támadók elengedték azokat a túszokat, akik fejből tudták a Koránt idézni.
Magyar idő szerint nem sokkal dél előtt a katonaság lerohanta az épületet - írta a BBC. A Retuers háromnegyed 1 körül annyit adott ki, hogy bejutottak az épületbe. Az AFP a mali állami médiára hivatkozva 1 órakor közölte: a katonák 40 túszt kiszabadítottak.
A kezdeti hírekben még 80 túsz kiszabadítása szerepelt, de időközben visszavettek a számból. A hoteltulajdonos Rezidor group délután 3 óra felé közölte, hogy 138-an még mindig a hotelben vannak: 13 alkalmazott és 125 szállóvendég.
AFP / Habibou Kouyate
Elmondta egy szemtanú, hogy szabadult ki
Interjút készítettek egy szemtanúval, aki jó ideje a szállódában él már. Michael Skapoullis arról beszélt, hogy semmit se tudott a támadásról, mert az edzőteremben volt, ahol hangosan szólt a zene, de gyanús lehetett neki valami, mert nagyon óvatosan közelítette meg a hallt, amikor végzett az edzéssel. Amikor kinyitotta a hallba vezető ajtót, lövedékeket talált a földön, ezért óvatosan visszacsukta az ajtót, és visszalopózott az edzőterembe. Annak az ajtaján át kijutott a szállóból, kint már a rendőrök várták és biztonságba helyezték.
" I left the gym and went to the lobby. I opened the door and saw bullets on the ground": Michael Skapoullis #Malihttps://t.co/HFzyGAP1e0
A mali elnök hivatala a Twitteren értesítette a nyilvánosságot a merényletről, ők nem iszlamistákról beszélnek, csak "támadókról". A mali elnök megszakítja a szomszédos Csádba tett látogatását.
A szálloda biztonsági vezetője szerint a fegyveresek egy járművel jöttek kora reggel, áttörve a biztonsági sorompót.
AFP / Sebastien Rieussec
Nem tudni, hányan rohanták le a szállodát
Az AFP francia hírügynökség helyi biztonsági forrása szerint a támadók dzsihadisták, akik az első hírek szerint 170 túszt ejtettek: 130 vendéget és 40 főt a személyzetből. A híradások szerint mindössze két fegyveres tartja fogva a rengeteg embert, ezt erősítette meg a szálloda tulajdonosa, a Rezidor Hotel group is. Helyi hírforrások viszont tíz támadóról írnak, és erről beszélt a mali védelmi minisztérium is. Más források már 13 támadóról beszélnek.
A bamakói Radisson amerikai tulajdonú, a Maliban dolgozó külföldiek körében igen népszerű.
Amit eddig tudunk a Radisson túszairól
- Legalább tíz kínai lakik a Radisson szállodában a Xinhua hírügynökség szerint.
- Legalább húsz indiai vendég van - a nagykövetség szerint mindannyan biztonságban vannak
- Több francia állampolgár is ott lakik - Hét ember a Turkish Airlines személyzetéből is ott lakott, ketten még mindig fogságban vannak, öten sikeresen kimenekültek - Szintén elengedték Sekouba Bambino guineai énekest - Harminc szállodai alkalmazott van fogságban - Egy ember az edzőtermen keresztül jutott ki észrevétlenül a szállodából
Radisson Blu
Augusztusban már történt Maliban egy szállodai támadás, Sevare városban 13 embert öltek meg, feltételezhetően iszlamisták.
A helyi amerikai nagykövetség pénteken a Twitteren több üzenetben figyelmeztette a nyilvánosságot. Munkatársaikat biztonságos helyre menekítették, a városban tartózkodó állampolgárokat arra kérték, vonuljanak biztonságos helyre.
SECURITY MESSSAGE (1/4) The Embassy is aware of an ongoing active shooter operation at the Radisson Hotel.
Egyelőre nem világos, milyen ellencsapásra lehet képes Irán, ugyanakkor Donald Trump táborában is többen úgy látják, hogy Amerikának nem lett volna szabad belekeverednie ebbe a háborúba.