
AP
Steinic a kijelentésével ellensúlyozni akarta Avigdor Liberman védelmi minisztériumának pénteki közleményét, amely a második világháború kitörését és a holokausztot megakadályozni képtelen müncheni egyezményhez hasonlította a Teheránnal atomprogramjáról tavaly megkötött megállapodást.
Korábban Netanjahu is megpróbálta mérsékelni azokat a diplomáciai károkat, amelyeket a védelmi tárca okozott ezen a téren. A kormányfő hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok Izrael legfontosabb szövetségese, és közölte, hogy nem értesítették előre Liberman közleményéről, az tehát a védelmi minisztérium saját lépése volt. Külön felhívta telefonon Dan Shapiro amerikai nagykövetet is, hogy ezek felől biztosítsa.
A védelmi tárca közleménye azért okozott különösen kellemetlen diplomáciai incidenst, mert az iráni alku bírálatával ellentmondott Barack Obamának, ugyanis az amerikai elnök hangsúlyozta korábban: Izrael is elismeri, hogy Irán engedelmeskedik az atomegyezményben foglaltaknak. Ráadásul Jeruzsálem számára igen kényes időpontról van szó, ugyanis ezekben a hetekben folynak Washingtonban a döntő tárgyalások az Izraelnek nyújtandó amerikai védelmi segélyről.
Az ellenzéki Cionista Tábor politikusa, Erel Margalit parlamenti képviselő az eset után azzal vádolta meg Netanjahut, hogy cinikus, kihasználta a védelmi minisztériumot, utána pedig elhatárolódott tőle - derül ki a jeruzsálemi közszolgálati rádió jelentéséből.
Netanjahu és kormánya mindeddig hevesen ellenezte és bírálta az Iránnal kötött atomegyezményt, mert szerinte csupán 10-12 évre felfüggeszti, de nem teszi lehetetlenné az iráni atomfegyverek fejlesztését, és nem számolja fel, csak mérsékli a nukleáris támadó eszközökhöz szükséges urándúsítást.