Már Kijev közelében az orosz csapatok – percről percre az orosz-ukrán háborúról
Utolsó frissítés:
„Különleges katonai művelet” végrehajtását rendelte el a Donyec-medencében csütörtök hajnalban Vlagyimir Putyin, az orosz hadsereg minden oldalról támadást indított. Ukrajnában pánikhangulat alakult ki, sokan igyekeznek elhagyni az országot. Tudósítóink a helyszínről számolnak be a helyzetről.
Most érkezett
Orosz helikopterek cikáznak Hosztomelnél
A helikopterek Belarusz felől támadtak rá az ukrán főváros mellett található repülőtérre.
- Csütörtök hajnalban támadást indított Ukrajna ellen az orosz hadsereg.
- Putyin orosz elnök állítása szerint a „különleges katonai művelet” célja a helyi lakosság védelme, amely az elmúlt nyolc évben bántalmazást és „népirtást” szenvedett el a „kijevi rezsimtől”.
- Az oroszok a tüzérség mellett a légierőt is bevetik a támadáshoz, Kijevben is csapódtak be lövedékek. A haderő délutánra már Kijev közelébe jutott.
- Ukrajna-szerte óriási sorok alakultak ki a benzinkutaknál, a bankoknál és az üzletekben, a magyar határátkelőkön is nagy a forgalom.
- Szijjártó Péter jelezte: Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása, szuverenitása mellett. A külügyminiszter bekérette Oroszország budapesti nagykövetét, a kormányfő összehívta a nemzetbiztonsági operatív törzset.
- Márki-Zay Péter tüntetést hirdetett este hétre az orosz nagykövetséghez.
- Orbán Viktor miniszterelnök az esti EU-csúcs előtt jelezte: elítéli a magyar kormány a katonai fellépést.
Percről percre
Mit tehet az EU? Ez várható a ma esti EU-csúcson
Az EUrologus megszerezte a zárókövetkeztetések tervezetét.
A Vatikán szerint még van idő a jó szándékra és a tárgyalásra
Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár csütörtökön kiadott közleményében a felek közötti egyeztetést sürgette az „egész világot fenyegető háború” elkerülésére.
Az Ukrajna elleni orosz támadásról szólva a Vatikán Állam miniszterelnökének számító Parolin bíboros szerint „sajnos valósággá válik az a drámai helyzet, amelytől mindenki tartott”.
A szentszéki államtitkár azonban úgy vélte, hogy „van még idő a jó szándékra, van még tér a tárgyalásra, van még hely a bölcsesség gyakorlására, melynek segítségével elkerülhető, hogy felülkerekedjenek a felek egyéni érdekei és amely megóvja kinek-kinek a legitim törekvéseit, megkímélve a világot a háború őrületétől és borzalmától”.
„Mi, hívők nem veszítjük el a reményt, hogy a lelkiismeret feldereng azokban, akik kézben tartják a világ sorsát” – mondta.
Egyre több a menekülő a magyar határon
A Reuters hírügynökségnek nyilatkozók között egy lelkész édesanya is volt, aki 15 éves fiát hozta át, mások a katonai behívót nem akarják megvárni. Hasonló a helyzet a szlovák, a román és a lengyel határon is.
Folyamatosan érkeznek a magyar katonák a keleti országrészbe
A Magyar Honvédség alakulatai folyamatosan érkeznek a keleti országrészbe – közölte Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka csütörtökön Hajdúhadházon.
Az átcsoportosításokra azért van szükség, hogy ha humanitárius segítségnyújtásra van szükség, a katonák tudják támogatni a belügyi erőket a migránshullám kezelésében. Másrészt fel kell készülni a legrosszabbra: fegyveres csoportok átsodródása esetén a Magyar Honvédségnek késznek és képesnek kell lennie, hogy a magyar emberek biztonságát szavatolja – mondta az altábornagy.
Őrizetbe vették azt az orosz ellenzéki aktivistát, aki háborúellenes tiltakozásra szólított fel
Marina Litvinovics (képünkön) ellenzéki aktivista a Reutersnek erősítette meg, hogy hazafelé menet őrizetbe vették az orosz hatóságok. Litvinovics még csütörtök este az Ukrajna elleni támadás hírére arra szólította fel az oroszokat, hogy gyülekezzenek több nagyvárosban és tartsanak háborúellenes tüntetéseket.
Az ellenzéki aktivista a Facebook-oldalán meg is osztott egy fotót egy Novoszibirszkben tartott háborúellenes kisebb megmozdulásról.
Litvánia szükségállapotot hirdetett az orosz támadást követően
Gitanas Nauseda litván államfő arra utasította a hadsereget, hogy vonuljanak fel a litván határon, hogy így készüljenek fel az Oroszország és Fehéroroszország felől érkező esetleges provokációkra.
Mi lehet Putyin mesterterve? – A Politico szakíróinak megfejtése
„Erős, mégis törékeny” – látszólag két egymásnak ellentmondó jelzővel írják le nyugati megfigyelők Vlagyimir Putyin lehetséges hazai pozícióit a Politico kérdésére. Mint ebből kiolvasható, nem kérdéses, milyen hatalma van az orosz elnöknek, ám ez akár pillanatok alatt repedezni kezdhet, ha az Ukrajnát megtámadó csapatok nem lesznek elég hatékonyak, és nagyobb ellenállásba ütköznek. Már csak azért is, mert az orosz elit egy része tévútnak láthatja a csütörtökön megindított támadást.
Egyelőre mindenesetre elég valószínűnek tartják, hogy Putyin Kijevet akarja, és visszaültetni a hatalomba az onnan 2014-ben elkergetett, azóta Oroszországban élő Viktor Janukovicsot. Ebben az esetben Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt bíróság elé állítanák. Az orosz interpretációba ugyanis a 2014-es "majdani" felkelés valójában államcsíny volt, amiért bűnhődni kell. Más kérdés, hogy Zelenszkijt 2019-ben egyértelmű többséggel választották meg Ukrajna elnökének. Ha ez a forgatókönyv következne be – ami természetesen egy lehetőség –, akkor Putyin az ilyen apróságokkal úgysem törődik.
Szijjártó: Teljes létszámmal, zavartalanul működik a kijevi nagykövetség
A telefonvonalak nem mindig üzemelnek, de mindenkinek segítséget nyújtanak, aki kéri.
Ejtőernyősökről szóló álhír terjed a médiában
A BBC hívta fel a figyelmet arra, hogy olyan videók terjednek a közösségi médiában, amelyekről többen azt állítják, hogy a jelenleti orosz támadás során készültek, holott ez nem igaz. Ilyen az a felvétel, amely orosz ejtőernyősök százainak ledobását mutatja, de a videó még 2016-ban készült.