Nem volt áttörés a Kuleba–Lavrov-találkozón, Szumi környékét bombázták az éjjel, Harris Varsóban tárgyal – percről percre az orosz–ukrán háborúról
Utolsó frissítés:
Az oroszok csütörtökre virradó éjjel többek között azokat a településeket bombázták, ahonnan szerdán kimenekítették a lakosok egy részét. Az amerikai alelnök Lengyelországba érkezett. Kövesse velünk az orosz–ukrán háború eseményeit percről percre!
Most érkezett
Most munkagépgyártók hagyják ott Oroszországot
Két újabb nyugati óriáscég, a Caterpillar és a John Deere jelentette be, hogy felfüggeszti az együttműködést az orosz partnereivel.
A Caterpillar azt közölte, hogy az oroszországi bázisú gyártóüzemeinek működtetése rendkívüli kihívásokba ütközött az ellátási láncban bekövetkezett szakadások és az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók miatt.
A John Deere bejelentette: az általa gyártott munkagépeket nem szállítják a továbbiakban sem Oroszországba, sem Belaruszba az Ukrajnában zajló háború miatt.
Mindkét cég ígéretet tett arra, hogy adományozni fog humanitárius célokra.
Más nagy munkagépgyártók, így a Komatsu, a Hitachi és a JCB már korábban leállították az oroszországi exportjukat.
Percről percre
Szumi környékét bombázták az oroszok éjszaka
Orosz repülőgépek szerdáról csütörtökre virradó éjjel folyamatosan támadták az Ukrajna északkeleti részén fekvő Szumi terület településeit – közölte a BBC Dmitro Zsivitszkijre, a regionális állami közigazgatás vezetőjére hivatkozva.
Zsivitszkij azt mondta, hogy lakóövezeteket és egy gázvezetéket is találat ért helyi idő szerint csütörtökre virradó éjjel fél egy körül, majd nem sokkal később Szuminak, a terület fővárosának a külvárosait is bombázták.
Ohtirka városára is bombák hullottak. A lap ugyancsak Zsivitszkijt idézve azt írta, hogy az ellenséges repülők lakóházakat találtak el, a romok közül öt embert mentettek ki, közülük két gyereket. A beszámolója szerint a rendőrkapitányságot is találat érte. A támadásokban hárman meghaltak, köztük egy kiskorú fiú.
Brit külügyminiszter: Putyinnak el kell buknia
Vlagyimir Putyin orosz elnök visszautasított minden, az Egyesült Államok által az ukrajnai konfliktus enyhítésére felkínált lehetőséget, és inkább fokozta a katonai jelenlétet – mondta szerdán, Washingtonban Antony Blinken amerikai külügyminiszter, a brit hivatali partnerével, Liz Trusszal közösen tartott sajtótájékoztatóján.
„Arra törekedtünk, hogy kiszállási lehetőségeket biztosítsunk Putyin elnöknek. Ő az egyetlen, aki el tudja dönteni, hogy él-e velük, vagy sem. Eddig minden alkalommal, amikor lehetősége lett volna rá, inkább rálépett a gázpedálra, és továbbment ezen a szörnyű úton” – fogalmazott Blinken.
Az amerikai külügyminiszter azt mondta: nem érti, mi a célja Moszkvának, ugyanis „az ukránok megmutatták, hogy nem fogadnának el semmilyen bábkormányt, amelyet Putyin megpróbálna beiktatni a megválasztott ukrán kormány leváltása után”. „Ha egy ilyen bábkormányt próbál hatalomra juttatni az orosz erők Ukrajnában tartásával, az egy hosszú, véres, elhúzódó zűrzavarhoz vezet” – tette hozzá Blinken. Az Egyesült Államok magas rangú védelmi tisztviselői a múlt hónapban azt mondták: Oroszország Ukrajna elleni inváziójának célja a kelet-európai ország kormányának „lefejezése”.
Blinken „abszurdnak” nevezte Oroszország javaslatát, amely szerint humanitárius folyosókat hoznának létre Ukrajna és Oroszország között. A tárcavezető felszólította Moszkvát, hogy tegye lehetővé az ukrajnai civilek biztonságos távozását. „Sértő azt javasolni, hogy az ukrán nép éppen attól a kormánytól kérjen menedéket, amely semmibe veszi az életüket” – tette hozzá.
Liz Truss a sajtótájékoztatón közölte, hogy az Egyesült Királyság légvédelmi rendszereket fog szállítani Ukrajnának. „Az égbolt védelmének legjobb módja a légelhárító fegyverek alkalmazása, amelyeket az Egyesült Királyság szállítani fog Ukrajnának” – fogalmazott a brit külügyminiszter.
Truss arról is beszélt, hogy az Egyesült Királyság nem törekszik repüléstilalmi zóna létrehozására az ukrajnai humanitárius folyosók felett, mivel ez „közvetlen konfrontációhoz vezetne a NATO és Oroszország között”.
A brit tárcavezető hozzátette: az Egyesült Királyság azt szeretné, ha Oroszországot teljes mértékben kizárnák a SWIFT nemzetközi bankközi kommunikációs és tranzakciós hálózatból, és a G7-országok beszüntetnék az orosz olaj és földgáz felhasználását. „Meg kell dupláznunk a szankcióinkat” – mondta.
Truss szerint Oroszország Ukrajna elleni inváziója „hatalmas fájdalmat és szenvedést okoz”, de Putyin nem halad olyan ütemben, mint tervezte. „Megleptük Putyint az egységünkkel és a szankcióink keménységével. (...) A bátor ukrán nép pedig meglepte eltökéltségével. Most nem adhatjuk fel. Putyinnak el kell buknia” – hangoztatta a brit külügyminiszter.
Harris a lengyel vadászgépekről is tárgyal Varsóban
Washington szerdán ismételten nemet mondott Lengyelország MiG-29-es vadászrepülőgépeire vonatkozó javaslatára és egyértelműen elutasította a kezdeményezést.
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter pedig megköszönte Lengyelországnak, hogy kész megoldást keresni Ukrajna támogatására.
Csütörtök hajnalban Varsóba érkezett Kamala Harris amerikai alelnök, hogy közvetlenül tárgyaljon a vadászgépek kérdéséről is a lengyel vezetőkkel.
Több tízezer civilt sikerült szerdán kimenekíteni
Legalább 35 ezer civilt menekítettek ki szerdán több ostromlott ukrán városból. Szumi, Enerhodar és a főváros, Kijev melletti területek lakói három humanitárius folyosón hagyták el a településeket – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerda este videoüzenetében.
Mariupolban, ahol tegnap egy gyermekkórházat és szülészetet ért orosz találat, már több mint 1200 halottja van a háborúnak.