szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai védelmi minisztérium korábban elutasította a lengyel javaslatot.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Washington szerdán ismételten nemet mondott Lengyelország MiG-29-es vadászrepülőgépeire vonatkozó javaslatára és egyértelműen elutasította a kezdeményezést.

Varsó kedden közölte, készen áll arra, hogy áthelyezze az összes MiG-29-es típusú vadászgépét a németországi Ramsteinben működő NATO-bázisra, és az Egyesült Államok rendelkezésére bocsássa őket. Cserébe hasonló képességű repülőket kért.

A javaslatot Németország sem fogadta el, John Kirby, az amerikai védelmi tárca, a Pentagon szóvivője pedig kijelentette: „a terv jelentős orosz reakciót eredményezhet, ami növelheti a NATO-val való katonai eszkaláció kilátásait”.

„Minden döntésünkkel kapcsolatban óvatosnak kell lennünk, hogy ne teremtsünk olyan helyzetet, amelyben tovább növekedne a feszültség” – mondta, hozzátéve, hogy sem a NATO-nak, sem az Egyesült Államoknak, az ország nemzetbiztonságának sem lenne jó, ha a konfliktus tovább szélesedne, ahogyan az ukrán népnek sem. A repülőgépekre utalva Kirby azt mondta, hogy Washington ezért „nem kívánja, hogy azok amerikai felügyelet alá kerüljenek”.

„Úgy értékeljük, hogy a repülőgépek hozzáadása az ukrán repülőgép állományhoz valószínűleg nem fogja jelentősen megváltoztatni az ukrán légierő hatékonyságát az orosz képességekhez képest” – magyarázta.

Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter a kijelentéssel egy időben megköszönte Lengyelországnak, hogy kész megoldást keresni Ukrajna támogatására.

Csütörtök hajnalban ugyanakkor Varsóba érkezett Kamala Harris amerikai alelnök, hogy közvetlenül tárgyaljon a vadászgépek kérdéséről a lengyel vezetőkkel – írta meg a BBC.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!