Az ukránok szerint a Roszatom asszisztálásával robbantgatnak a zaporizzsjai atomerőműnél – percről percre az orosz–ukrán háborúról
Utolsó frissítés:
Kijevet lőtték reggel az oroszok, szünetelnek az ukrán-orosz tárgyalások, megnyílt a mariupoli menekülő folyosó, házfoglalók másznak be az orosz milliárdosok nyugati villáiba. A háborús helyzet hétfői hírei percről percre.
Most érkezett
Squatterek szállták meg az orosz alumíniumbáró londoni palotáját
Kitették az ukrán zászlót az elfoglalt épületre. A magukat anarchistáknak valló házfoglaló azt ígérték, hogy más orosz oligarchák épületeit is be fogják venni.
Percről percre
Ukrán atomipari vállalat: A Roszatom asszisztálásával robbantgatnak a zaporizzsjai atomerőműnél
Az Enerhoatom ukrán állami atomipari vállalat a Telegram üzenetküldő portálon arról adott hírt, hogy a kelet-ukrajnai zaporizzsjai atomerőműnél az orosz katonák közvetlenül az 1-es számú energiablokk mellett fel nem robbant aknákat robbantottak fel. A robbantások idejére a nukleáris létesítmény személyzete elhagyta a munkaterületet.
Az Enerhoatom szerint egyelőre nem tudni, hogy az atomerőmű területén a háttérsugárzás szintje megváltozott-e a robbantások után. A vállalat hangsúlyozta, hogy jelenleg a Roszatom orosz vállalat tizenegy képviselője van jelen a zaporizzsjai atomerőműben, ezért "nyilvánvaló, hogy az erőmű területén a lőszerrobbantásokat az ő közvetlen részvételükkel hajtják végre". "Az orosz konszern ezzel megsért minden nukleáris és sugárbiztonsági nemzetközi szabályt és követelményt" - szögezte le az Enerhoatom.
Szüneteltetik az ukrán-orosz tárgyalásokat
"Technikai szünetet" tartanak a tárgyalásokban közölte Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója, aki maga is részt vesz a tárgyalásokon. Azt mondta, a tárgyaló delegációknak az alcsoportokban "bizonyos definíciókat tisztázniuk kell", és emiatt szünetet tartanak. Biztosított ugyanakkor afelől, hogy a tárgyalások folytatódnak. A hétfői tárgyalások kezdete előtt posztolt videóüzenetében Podoljak leszögezte, hogy az ukrán fél változatlanul békét, azonnali tűzszünetet és az összes orosz csapat kivonását követeli Ukrajnából. "Csakis ezután beszélhetünk bármiféle szomszédi kapcsolatokról és politikai rendezésekről" - tette hozzá.
Kitűzték az ukrán zászlót Putyin exvejének francia luxusvillájára
Közösségi oldalaikon jelentették be aktivisták, hogy lecserélték a zárakat, és az elfoglalt villát felajánlják az ukrán menekültek elhelyezésére.
Az ukránok szerint szíriai zsoldosokat készülnek bevetni az oroszok
Az ukrán fegyveres erők vezérkara saját értesülésre hivatkozva közölte, hogy megérkezett Oroszoroszágba négyszáz szíriai zsoldos, akit Ukrajna ellen készülnek bevetni - írja az MTI.
"A rendelkezésre álló információk szerint Szíriában zsoldosok toborzóközpontjait nyitották meg, ahol az elmúlt napokban több, mint ezer embert toboroztak, közülük már mintegy 400 ember megérkezett Oroszországba. Az ukrán határ közelében lévő Rosztov és Gomel régiókban táborokat hoztak létre az elhelyezésükre és a képzésükre" - írta közleményében a kijevi vezérkar.
Az UNIAN ukrán hírügynökség emlékeztetett, hogy Oroszország 14 toborzóközpontot nyitott Szíriában, ahová Líbiából is érkeznek fegyveresek kiképzésre. Az ukrán hírszerzés információi szerint 300 és 600 dollár közötti havi fizetést ad Oroszország a külföldi zsoldosoknak.
Peszkov: Oroszország nem kért katonai segítséget Kínától
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn tagadta, hogy Oroszország fegyvereket, katonai segítséget kért volna Kínától, továbbá hangsúlyozta, hogy a "különleges katonai művelet" (ahogy az oroszok nevezik a háborút) továbbra is az eredeti tervek szerint halad - írja a BBC.
Peszkov azt követően nyilatkozott, hogy amerikai források szerint Kína valamekkora mértékben támogathatja az oroszok invázióját Ukrajnában. Jake Sullivan, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadója például arról beszélt, hogy Kína valószínűsíthetően tudott az orosz inváziós tervekről. Egy amerikai informátor szerint pedig Oroszország fegyvereket és gazdasági segítséget is kért Kínától a napokban, és vannak arra utaló jelek, hogy Peking ezt bizonyos mértékig meg is fogja tenni.
Határőröket küld az EU a keleti tagállamokba - kivéve Magyarországra
A Frontex az uniós joggal ellentétes magyarországi gyakorlat miatt tavaly kivonult és nem is tér vissza, amíg a jogsértő helyzet fennáll.
Találtak egy bokron fennakadt drónt Erdélyben, amely hasonlít az egykori szovjet felderítő kisrepülőkhöz
Beszterce-Naszód megye rendőrsége tudatta, hogy vizsgálatot indított bejelentetlen repülés ügyében. A drónt a rendőrség, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a román hadsereg szakemberei is megvizsgálták.
A világ legnagyobb gumiabroncsgyártója is hátat fordít Oroszországnak
A japán Bridgestone úgy döntött, hogy határozatlan ideig felfüggeszti a gyártást Oroszországban. Erről szóló döntése március 18-tól lép életbe. A vállalat továbbá azonnali hatállyal befagyaszt minden új oroszországi beruházást és felfüggeszti az Oroszországba irányuló exportot is. A Bridgestone 2017 májusában kezdte meg a gyártást Uljanovszkban, ahol a gyártókapacitás évi legfeljebb 2 millió gumiabroncs.
Egyúttal Cargill amerikai gabonakereskedő, élelmiszer- és takarmányipari cég is közölte, hogy leállítja az oroszországi befektetéseit, de ottani vállalkozásai továbbra is működnek. A Cargill 1991 óta van jelen az orosz piacon, gabonát és napraforgómagot exportál, növényi olajokat és zsírokat, melaszt, keményítőtermékeket és egyéb élelmiszer-összetevőket, valamint takarmányt gyárt és ezekkel kereskedik.
A mai nap folyamán újabb külföldi cégek jelentették be, hogy felfüggesztik tevékenyégüket vagy kivonulnak az orosz piacról, tiltakozásul az Ukrajna elleni orosz háború miatt. Hétfői közleményük alapján a Deutsche Bank, Commerzbank AG, a japán Ricoh Group és az ASUS tajvani személyiszámítógép-gyártó is távozik Oroszországból. Ezekről bővebben itt olvashat: