Tovább nőtt az odesszai támadás áldozatainak száma, Putyin Fehéroroszország integrálásáról beszél – a háború pénteki eseményei
Utolsó frissítés:
Rakétatámadás ért egy lakóházat Odesszában, a támadásban 2 gyerek és 16 felnőtt halt meg. Az oroszok tagadják, hogy közük lenne a támadáshoz. Ugyan elhárult az akadály Svédország és Finnország NATO-csatlakozása elől, Erdogan ismét a két országot fenyegeti.
Most érkezett
A Kreml tagadja, hogy közük lenne az odesszai rakétatámadáshoz
„Az orosz hadsereg nem támad civil célpontokat” – mondta Dimitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a ma reggeli rakétacsapás után, amelyben egy lakóházat találtak el, 18 ember, köztük két gyerek halálát okozva.
Peszkov tavaly „üresnek és alaptalannak” nevezte azokat a nyugati médiában megjelent felvetésetek, amelyek a háború kitöréséről szóltak, ők ugyanis különleges katonai műveletnek nevezik a beavatkozást. A bucsai mészárlás után úgy nyilatkozott, hogy az ukránok gyilkolták meg saját lakosaikat azzal a céllal, hogy utána az oroszokat okolják miatta. Szintén tagadta a kramatorszki vasútállomást ért, 39 halált okozó támadást, pedig felvételek és a helyszínen talált rakéták is ellent mondanak a szóvivő állításainak.
Percről percre
Zelenszkij: Nem tart évekig, míg belépünk az EU-ba
Volodimir Zelenszkij szerint Ukrajna EU-csatlakozása nem évek, évtizedek kérdése, hiszen a tagjelöltségre is csak 115 napot kellett várniuk. Az ukrán elnök a Telegramon reagált azokra a mondatokra, amelyeket Ursula von der Leyen mondott ma reggel. Az Európai Biztottság elnöke videóbeszédet tartott a kijevi parlamentben, ahol kijelentette, Ukrajna előtt ugyan hosszú út áll, de jövője egyértelműen Európában van.
„Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a mi részünkről tökéletes legyen a tagfelvételi folyamat” – mondta az ukrán elnök, aki Denys Shmyhal miniszterelnökkel és Ruslan Stefanchuk házelnökkel közösen ír ma alá egy nyilatkozatot, amely kimondja, Ukrajna stratégiai célja az, hogy az ország teljes értékű uniós tagállammá váljon. Azt mondta, ennek szimbolikus jelentősége épp akkora, mint a háború ötödik napján benyújtott uniós csatlakozási kérelem, hiszen ma is Ukrajna EU-tagsága iránti elkötelezettségéről tesznek tanúbizonyságot.
Zelenszkij bízik benne, hogy az Európai Unió gyorsan dönt majd, bár a csatlakozás számos kritériumára (többek között a korrupció visszaszorítására és a médiatörvény elfogadására) Von der Leyen is felhívta ma a figyelmet.
Von der Leyen: Ukrajna jövője egyértelműen Európában van
Az ukrán parlamentben tartott videóbeszédet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Elmondta, Ukrajna uniós tagjelölt státusza még öt hónappal ezelőtt is szinte elképzelhetetlennek tűnt, de a június 23-i szavazást követően egyértelművé vált, hogy az ország európai kilátásai egyre komolyabbak.
„Hosszú út áll előttünk, de Európa végig Ukrajna mellett lesz a háború mostani sötét napjaitól indulva, egészen az Európai Unió küszöbéig” – mondta a Bizottság elnöke hozzátéve, ez egy mérföldkő Ukrajna történelmében, a kitartás és az elhatározás diadala, a nyolc évvel ezelőtti Majdan-téri tüntetések megkoronázása.
A Reuters jelentése szerint a sürgős szükséges intézkedések közé sorolta: a médiatörvény elfogadását, az oligarchák túlzott befolyását csökkentő új szabályok bevezetését és a korrupcióellenes csúcshivatalnokok kinevezését.
Kitették az EU-s zászlót az ukrán parlamentben
Az országgyűlés elnöke, Ruslan Stefanchuk a Twitteren közölt képhez azt írta, a parlament jelentésében és színeiben is méltó az uniós zászlóhoz.
Már két gyerek is van az odesszai rakétatámadás halottjai között
„A Fekete-tenger felől érkező Tu-22-es stratégiai repülőgépek éjszakai rakétacsapása következtében az Odessza régió Bilhorod-Dnyisztrovszkij körzetében három H-22-es rakéta csapódott be egy lakóházba és egy üdülőközpontba. Reggel 9 óráig 18 áldozatot azonosítottak, köztük 2 gyermeket, és 31 embert szállítottak kórházba, köztük 4 gyermeket és egy terhes nőt. További 8 személy kért orvosi segítséget. A romok alól 8 embert mentettek ki, köztük 3 gyermeket. A mentési munkálatok folytatódnak” – posztolta a terület kormányzója, Makszim Marcsenko.
Kína nem támogatja Oroszországot a háborújában
Az Egyesült Államok nem látott olyasmit, ami arra utalna, hogy Kína katonai felszereléseket szállítana Oroszországnak, vagy kijátszaná a szankciókat – mondta egy magas rangú amerikai tisztviselő, majd hozzátette, a hét elején hozott kényszerítő intézkedések bizonyos kínai vállalatokat céloztak, nem pedig a kormányt.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium kedden öt kínai vállalatot vett fel egy kereskedelmi feketelistára, mivel állítólag támogatják Oroszország hadiiparát és háborús erőfeszítéseit.
Amerikai tisztviselők figyelmeztették Kínát, hogy következményei lesznek annak, ha anyagi támogatást nyújt Oroszországnak az Ukrajna elleni háborújában. Ugyanakkor ezek a tisztviselők következetesen azt állították, hogy nem észleltek ilyen jellegű tevékenységet.
(Sky News)
Orbán: A békeidőre jellemző nyolcórás munkaidőnek most vége van a katonáknál
Az orosz–ukrán háborúról, annak gazdasági hatásairól, a katonai védelmi képességek fejlesztésének felgyorsításáról és a migráció elleni küzdelemről kérdezték a miniszterelnököt a Kossuth rádióban.
Anne Applebaum: Egész Európára átterjedhet a háború, ha a világ nem segít Ukrajnának
Applebaum szerint a válságból csak az jelenti a kiutat, hogy Ukrajna gyorsan megkap minden korszerű fegyvert, mert a béketárgyalások csak akkor lehetségesek, ha már kiűzték a megszálló csapatokat.
Orbán Gábor Richter-vezér: Szinte naponta üzennek Kijevből, hogy ideje elhagyni az orosz piacot
A gyógyszerhez, terápiához hozzáférés alapjog, hasonlóan ahhoz, ahogy a Vöröskereszt munkáját sem kérdőjelezi meg senki a konfliktuszónákban, indokolja Orbán Gábor vezérigazgató, miért nem távozott eddig egyetlen gyógyszermulti sem Oroszországból. Interjú.
Ukrán tisztviselő: Az oroszoknak erős rádiós felderítő állásaik voltak a Kígyó-szigeten
A Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára szerint az orosz erők rádiós felderítésre használták a Kígyó-szigetet. Olekszij Danilov az Ukrajinszka Pravdának elmondta, hogy a szigetet Odessza, a besszarábiai régió és a Dnyeszteren túli területek megfigyelésére használták.
Danilov cáfolta Oroszország azon állításait is, hogy erői önként hagyták el a szigetet. „Az, ahogyan az Oroszországi Föderáció értelmezi az eseményeket, miszerint a jószándék jeleként távoztak – nem felel meg a valóságnak. Valójában a mi nehéztüzérségünk szorította ki őket onnan. Nem volt hová elbújniuk, így hát menekülniük kellett”.
(Sky News)