Zaporizzsja vezetése bejelentette elszakadását Ukrajnától, Putyin mozgósítási bejelentése után elfogytak a repülőjegyek – a háború szerdai hírei
Utolsó frissítés:
A részleges mozgósítást bejelentő Putyin-beszédre heves nemzetközi reakciók érkeztek, Szentpéterváron már létre is jött az első mozgósítási bizottság, az oroszok pedig felvásárolták a repülőjegyeket. Kijevi amerikai nagykövet szerint a látszat-népszavazás és a mozgósítás a gyengeség, az orosz kudarc jele.
Most érkezett
Moszkva gyengeségét érzékeli Giorgia Meloni
Moszkva gyengeségét, nehézségét bizonyítja a Vlagyimir Putyin orosz elnök által bejelentett részleges mozgósítás Giorgia Meloni, a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) miniszterelnök-jelöltje szerint. Az MTI híre szerint Meloni elkeseredett lépésnek nevezte az oroszországi részleges mozgósítás elrendelését, amivel – tette hozzá – „a kisebbségi népcsoportok tagjait és elkeseredett” embereket küldenek meghalni. Emellett „bohózatnak” tartotta az orosz csapatok elfoglalta ukrajnai területeken meghirdetett népszavazást is.
Percről percre
Morawiecki: a NATO-nak Ukrajna támogatásával kell válaszolnia az orosz mozgósításra
A Vlagyimir Putyin orosz elnök által bejelentett részleges mozgósítás további mobilizációra kell, hogy sarkallja a szabad világot, a NATO-nak Ukrajna pénzügyi támogatásával és fegyverszállításokkal kell válaszolnia rá – mondta Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő, aki úgy értékelt:
Oroszország folytatni fogja romboló tevékenységét, megpróbálja elérni Ukrajna elpusztítását, területei egy részének elfoglalását”.
Az MTI híradása szerint Morawiecki szerint ebbe nem lehet beleegyezni. „Békében akarunk élni egy, az egész világhoz békésen viszonyuló Oroszországgal” – hangsúlyozta. Hozzátette: „Amikor azonban Oroszország megmutatja brutális erejét, nekünk is meg kell mutatnunk védekező erőnket”. Hangsúlyozta, hogy Oroszország nem győzhet Ukrajnában.
Lettország nem ad ki humanitárius vízumot a mozgósítás elől menekülő orosz állampolgároknak
A lett hatóságok biztonsági okokból nem adnak ki humanitárius vízumot a mozgósítás elől menekülő orosz állampolgároknak – jelentette be szerdán Edgars Rinkevics lett külügyminiszter (képünkön). A politikus a Twitter közösségi oldalán azt írta, hogy biztonsági okokból Lettország nem ad ki humanitárius vagy más típusú vízumot a mozgósítást elkerülő orosz állampolgároknak, és nem változtat a szeptember 19-én bevezetett határátlépési korlátozásokon sem a schengeni vízummal rendelkező orosz állampolgárok számára.
Órák alatt minden repülőjegy elfogyott Oroszországból kifelé Putyin bejelentése után
Azt már megírtuk, hogy rengeteg orosz keresett rá a Google-ön arra, hogyan hagyhatja el Oroszországot, miután Vlagyimir Putyin részleges mozgósítást rendelt el. Sokan azonban ennél is tovább mentek, és érdeklődés helyett már jegyet is foglaltak: a Reuters cikke szerint az orosz elnök bejelentése után órák alatt minden jegy elfogyott a repülőkre, amelyekkel el lehet menni Oroszországból.
Megpróbálja rávenni az USA Indiát, hogy üzleteljen kevesebbet az oroszokkal
Az amerikai külügyminisztérium komoly tárgyalásokat folytat Indiával annak érdekében, hogy csökkenthessék az ország kitettségét az orosz hadiiparral, valamint a gázzal és olajjal szemben – írja a CNN a tárca egy tisztviselőjének közlésére hivatkozva. A külügyi alkalmazott úgy fogalmazott:
Oroszország „már nem egy túl megbízható fegyverexportőr” és a dél-ázsiai ország képviselői „kezdenek rájönni, hogy igen előnyös lehet számukra, ha új piacok után néznek”.
A Putyin-beszéd miatt rengeteg orosz kezdett rákeresni a Google-ön arra, hogyan lehet elhagyni Oroszországot
A Google Trendek szolgáltatás egy izgalmas felület, meg lehet ugyanis nézni, hogy az adott régióban mik azok a témák (kulcsszavak), amik érdeklik az embereket. Ebből adódóan az is egyértelműen látható, hogy mi az, amire a felhasználók rákeresnek a Google-n.
Az oroszok egy része most elsősorban arra kíváncsi, miként lehet elhagyni az országot.
Holland miniszterelnök: A mozgósítás a pánik jele
A világ vezetőinek sorában Mark Rutte holland miniszterelnök volt a legutóbbi, aki ma reggel reagált Vlagyimir Putyin részleges mozgósítására.
Szerinte a lépés egyértelműen a Kremlben kitört pánik jele, amit az Ukrajna északkeleti részén elszenvedett sorozatos vereségek váltottak ki. Rutte hozzátette, hogy Putyin nyilatkozatát nem szabad úgy értelmezni, mint a Nyugat elleni teljes háborúval való közvetlen fenyegetést.
„A mozgósítás, a donyecki népszavazásra való felszólítás, ez mind a pánik jele” – mondta. „Az atomfegyverekről szóló retorikája, amit már sokszor hallottunk, és ez a szónoklás hidegen hagy minket. Ismerjük már ezt jól, én azt tanácsolom, hogy őrizzük meg nyugalmunkat”.
(Sky News)
Sojgu: Az ukránok több mint 100 ezer embert vesztettek február óta
A Rosszija 24 csatornának nyilatkozva Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter elmondta, hogy a konfliktus kezdetén mintegy 201–202 ezer főt számláló ukrán fegyveres erők több mint 100 ezer embert, 61 207 halottat és 49 368 sebesültet vesztettek. Az elesett orosz katonák számát eközben 5937 főben adta meg.
Sojgu azt is közölte, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnök által elrendelt részleges mozgósítás 300 ezer embert érint, az ország mobilizációs tartaléka pedig 25 millió ember.
(MTI)
Zaporizzsja kollaboráns vezetése bejelentette elszakadását Ukrajnától
Meg sem várta a terület sorsáról döntő „népszavazás” eredményét Vlagyimir Rogov, a Zaporizzsjai területet vezető oroszbarát, kollaboráns testület tagja, inkább azon nyomban kijelentette, hogy minden kapcsolatot megszakítanak Ukrajnával – derül ki a RIA Novosztyi tudósításából. „Oroszország mellett állunk” – erősítette meg Rogov nekibuzdulását a főtanács egy másik tagja.
Vlagyimir Putyin ismét tett egy lépést a világháború felé
Az agresszív Oroszország-ellenes politikát folytató Nyugat minden határt átlépett, a cél az, hogy elpusztítsák Oroszországot – ezzel indokolta szerdai beszédében Vlagyimir Putyin orosz elnök azt, hogy azonnali hatállyal elrendelte a részleges mozgósítást, amelynek keretében, legalábbis Putyin állítása szerint, csak a tartalékosokat hívják be, és közülük is elsősorban azokat, akik már szolgáltak a hadseregben. A döntés mintegy kétmillió embert érinthet, s a döntés meghozatala arra utal, hogy Putyin mindent egy lapra tesz fel: mindenáron megpróbál valamiféle győzelmet felmutatni a több mint fél éve tartó ukrajnai háborúban.